Engel Bedende Değil Eğitimde (5)

Tarih öğretmenliği mezunuyum. İlk atamam Sabri Taşkın Eğitim Uygulama Okulu ve İş Eğitim Merkezi'ne çıktı.
Haber: UMAY AKTAŞ SALMAN / Arşivi
İSMAİL SAYMAZ / Arşivi

Tarih öğretmenliği mezunuyum. İlk atamam Sabri Taşkın Eğitim Uygulama Okulu ve İş Eğitim Merkezi'ne çıktı. Böyle okulların varlığından bile haberdar değildim. Başta çok bocaladım. Sınıfta sıraları yerlere atan, altını ıslatan çocuklar vardı. Sonra alıştım ama yine de branşıma geçmeyi istiyorum. Eğer gönüllü değilseniz burası sizin için bir kâbustur." Zeki öğretmen, altı yıldır özel eğitim alanında, IQ'ları 25-46 arasında değişen çocuklara eğitim veriyor.
Kadın ve aileden sorumlu devlet Bakanı Nimet Çubukçu'nun verdiği rakamlara göre Türkiye'de eğitim-öğretim çağında 300 bin engelli var. Ama içlerinden sadece 24 bini özel eğitim alabiliyor. Özel eğitim alanında çalışan öğretmen sayısı ise 4 bin 506. İçlerinde 1183'ü özel eğitim mezunu. Yani 'özel eğitim' gibi zorlu bir alanda çalışan her dört öğretmenden üçü, aşağı yukarı Zeki öğretmenin durumunda.
150 bin öğretmen gerek
Sabri Taşkın Eğitim Uygulama Okulu'nda görev yapan 17 öğretmen arasında, özel eğitim mezunu olan bir tek Işıl Kurtaran var. Kurtaran soruyor: "Özel eğitim bölümüne az öğrenci alınması sanki branş dışından diğer insanlara istihdam yaratmak için yapılıyor. Türkiye'deki açık hesaplanandan fazla. Üniversitedeyken nüfusa bakarak bir hesaplama yapmıştık. Türkiye'nin sadece zihinsel engelliler branşında 150 bin öğretmene ihtiyacı vardı. Çünkü normalde sınıflarda iki öğretmen olması gerekiyor. Ama bu olamıyor. En büyük sorunlardan biri de diğer bilimlerle olan işbirliğinin kısıtlı olması. Sosyal hizmet uzmanları neredeler? Sosyal hizmet uzmanı açığı bu kadar fazlayken neden sadece Hacettepe Üniversitesi'nde sosyal hizmet bölümü var. İlköğretim okullarında da özel eğitim öğretmeni bulunması gerekiyor. O okullardaki öğrenme güçlüğü olan çocuklarla kim çalışacak?"
Öğrenci sayısı arttı
Özel eğitim mezunu olmadığı halde çalışmaya başladıktan sonra uzmanlaşan ve bu alana gönülden bağlı öğretmenler de bulmak mümkün. Nejdet Uygun'un asıl branşı sınıf öğretmenliği. İstanbul'a tayin istediğinde bu okula atanmış. Başta çok bocalayıp tekrar tayinini isteyen Uygun, şimdi bu alanda kalmaya kararlı:
"Hizmet içi eğitim yeterli değil. Çok şişirilmiş bilgiler veriliyor. Engellileri aşan müfredat sadeleştirilmeli. Bu yıl okul servisleri parasız hale getirildi. Öğrenci sayısı arttı. Okullarda yemekler de ücretsiz olmalı. Öğretmenler ağır bir yük altına giriyor, ama onları okulda tutabilecek, özendirecek hiçbir hakka sahip değiller. Yıpranma tazminatı verilebilir mesela. İki yıl çalışan öğretmenin üç yılı dolmuş gibi sayılabilir."
Gülfer Turak Kaya da sınıf öğretmenliği bölümünden mezun olmasına karşın sekiz yıldır otistik çocuklarla çalışıyor. Hamit İbrahimiye Otistik Çocuklar Merkezi'nde çalışan Kaya atandığında otizmle ilgili bir tek ünlü 'Rainman' filmini biliyormuş:
Saçlarını çekiyorlardı
Kaya, şimdi asıl branşına uzak olduğunu söylüyor: "İlk zamanlar çocukları tanımadığım için çok fazla şiddete maruz kalıyordum. Her gün bacaklarım morarıyordu, saçlarım çekiliyordu. Hep sınıf öğretmenliğine geçmeyi istedim. Ancak daha sonraları alıştım. Tayinim çıkmasına karşın bu sefer de ben ayrılmak istemedim. Artık özel eğitimde daha iyiyim, eğitimini almış olmama karşın sınıf öğretmenliğini hiç yapmadığım için nasıl olacağımı bilemiyorum. Özel eğitimde en büyük eksik uzman öğretmen açığı. Sözleşmeli öğretmenler tam öğrenmeye başlıyor ama bir yıl sonra gidiyor. Bu sefer tekrar alanı bilmeyen öğretmenler geliyor. Ayrıca yaptığımız işe saygı duyulmuyor. Bakıcılık gibi algılanıyor."
2004-2005 eğitim-öğretim yılında sözleşmeli olarak otistik çocuklara öğretmenlik yapan 23 yaşındaki sınıf öğretmenliği mezunu Zuhal Dokur ise, evde boş oturmak yerine bu alanda çalışmayı tercih etmiş. Kendi alanında daha faydalı olacağına inanan Dokur, "Yanımda başka bir öğretmenle derslere giriyorum. Ama bu alanla ilgili fazla bir şey bilmiyorum" diyor. 31 yıl sınıf öğretmenliği yapan 56 yaşındaki Seçil Kırkkanat ise emekli ama gönüllü olarak okulda çalışıyor. Sözleşmeli öğretmen Kırkkanat hizmet içi eğitimlerle kendini geliştirip bu alanda kalmayı düşünüyor.
Yetişmiş uzmanlar özel sektöre kayıyor
Özel eğitimde öğretmen açığının boyutunu anlamak için öncelikle, bu alanda eğitim veren yükseköğrenim kurumlarının durumuna bakmak gerekiyor. Örneğin İstanbul Üniversitesi Hasan Âli Yücel Eğitim Fakültesi'nin işitme, zihinsel ve görme engelliler öğretmenliği bölümleri var. Ama bu bölümlerde öğretim elemanı ve üyesi olmadığı için öğrenci alınamıyor. Üniversitede bir tek üstün yetenekliler öğretmenliği bölümüne öğrenci alınıyor. Bu bölümdeki öğretim üyesi sayısı ise 1. Türkiye'de özel eğitim için öğrenci yetiştiren dokuz üniversite var. Bu üniversitelerde en çok bulunan program zihinsel engelliler öğretmenliği. İşitme engelliler öğretmenliğine öğrenci alan üniversite sayısı iki, görme engelliler öğretmenliğinde bu rakam sadece bir.
Marmara Üniversitesi'nde özel eğitim bölümü 2000'de kuruldu ve ilk öğrenciler 2001'de alındı. Marmara Üniversitesi Özel Eğitim Bölüm Başkanı Prof. Dr. Adnan Kulaksızoğlu, özel eğitim alanında yetişmiş akademisyen eksikliği olduğunu, akademisyenlerin özel rehabilitasyon merkezlerine kaydığını vurguluyor:
"Yetişmiş akademisyenleri üniversitelere çekebilmek önemli. En azından yarı zamanlı çalışmalarını özendirmek lazım. Özel eğitim elemanının yetişmesi pahalı. Ülkenin sosyal ve ekonomik gelişmişliği ile paralel. Ne kadar gelişmişlik varsa sosyal hizmetlere para ayrılıyor. Bazı büyük üniversitelerde hâlâ özel eğitim alanı yok. 2000'e kadar İstanbul gibi bir şehirde yükseköğretim programı yoktu bu alanda. Üniversitelerdeki akademik personel girişimci olmak zorunda. Kadroları açalım sonra öğrenci alalım derseniz bu şimdiye kadar Türkiye'de hiç olmadı. Üniversiteler bu konuda adım atmalı."
Kaşık tutma dersi
Özel 'özel eğitim okulları' ile devlet okulları karşılaştırıldığında aradaki fark eksikleri daha net gösteriyor. Özel okullarda fizyoterapistten yüz yüze görüşme odasına, uzman öğretmene kadar gerekli her imkân bulunuyor.
İstanbul Maltepe'deki Özel Çağdaş Yaşam Özel Eğitim Okulu'nda ikişer ve dörder kişilik sınıflarda ders yapılıyor. Okulda zihinsel özürlüler ve spastik çocukların yanı sıra gelişim geriliği, asperger sendromu, kromozom anormalleri ve hiperaktivite gruplarına yönelik de eğitim verilebiliyor. Okulun anaokulu bölümünde halen bir öğrenci var. Bu bölümde 'özbakım' adı verilen ders kapsamında, ayakkabı giymekten, kirli peçeteyi çöpe atmaya, çiğnemekten yutmaya yaşamsal beceriler öğretiliyor.
Okul sahibi ve sınıf öğretmeni Altınay Yılmaz, özbakım eğitiminin öğrenme süreci tamamlanana kadar sürdüğünü belirtiyor: "Bu çocuklar her biri tüm yaşamsal beceri ve davranışları burada kazanıyor. Bu yüzden öğrenme süreci uzun bir sürece yayılabiliyor. Örneğin, kaşık tutmayı ancak bir yılda öğretebildiğimiz öğrencilerimiz var."
Okulda okumaya giriş ve ilkokul öğrencileri yer alıyor. Okumaya giriş bölümünde altı çocuk eğitim görüyor. Bu bölümde ellerin kullanılması ve kasların gelişimi için sayma, cisimleri öğrenme, kâğıt yırtma, mercimek ve nohudu ayrıştırma, su üfleme ve sakız çiğneme eğitimleri var. Bu sayede çocukların davranış gelişimi sağlanıyor.
Normal eğitimin tam tersi
İlkokul bölümünde ikisi otistik, 20 öğrenci ders görüyor. Normal ilkokul müfredatının aksine, 'parçadan bütüne' gidilerek harfler öğretiliyor. Öğrenmeye 'sesli' harflerden başlanıyor, daha sonra 'sessiz' harfler gösteriliyor. Bir harftin öğrenilmesi aylar alabiliyor.
Özel eğitim öğretmeni Hüseyin Bilgin, okuma sürecinin özbakım eğitimiyle paralel ilerlediğini ve 'yüz yüze' görüşmeler yapılarak, bilgilerin pekiştirildiğini belirtiyor: "Doktorların 'işe yaramaz' gözüyle baktığı bu çocuklar yoğun emek sonucunda öğrenebiliyor. Bunda, eğitimlerin çocukların psikolojisine göre sunulması çok etkili."
Kamu kuruluşlarında özel eğitim ve kaynaştırma sınıflarının yetersiz, öğretmen kalitesinin düşük, araç ve gereçlerin işlevsiz olduğunu belirten Yılmaz, nüfusun yüzde 14'ünün bir özrü varken ulusal gelirden bu alana 'on binde 4' pay ayrıldığını hatırlatıyor.
Trajikomik zekâ ölçümü!
Rehberlik araştırma merkezinde çocukların zekâ seviyesi ve performanslarını ölçmek amacıyla kullanılan test en son 1968'de yenilenmiş. Testteki bazı sözcükler: Pederane, münbit, mübeşşir, mahmul ve naçar

Kartal Rehberlik Araştırma Merkezi (RAM), diğer rehberlik araştırma merkezlerinde olduğu gibi, olanaksızlıklar içinde mücadele veriyor. Kartal RAM, devletin kendilerine gönderdiği 'resmi' oyuncakları, oyun odası bulunmadığı için saklıyor, en son 1968 yılında gözden geçirilmiş zekâ testlerini kullanıyor, kadro ve sınıf bulunamadığı için 'özel eğitim sınıfları' açamıyor.
Rehber öğretmenlerin koordineli çalışması, özürlü ve sorunlu öğrencilere psikolojik danışmanlık amaçlı kurulan ve hizmet veren RAM'lar, sorun yumağı nedeniyle çalışamıyor. Kartal RAM, bunun en son örneği... Sonay Uçankan'ın, müdürlüğünü yaptığı Kartal Ram, Kartal Lisesi'nin yanı başındaki binasında faaliyet gösteriyor. Yedi personelin görev yaptığı RAM'da, yalnızca bir test ve bir görüşme odası var. Yalıtılmış olması gereken test odası, yan odadan suntayla ayrıldığı için bu işlem 'görüşme odasında' halledilebiliyor.
Suntanın diğer tarafında ise yine test odası olarak kullanılması düşünülen bölümde, Rehberlik ve Araştırma Merkezi Genel Müdürlüğü'nden gönderilen 'resmi' oyuncaklar koliler halinde bekliyor.
Müdür Uçankan, 'test odası' olarak düşünülen bu bölümün malzeme deposu olarak kullanıldığını belirterek "Ayrı bir oyun odamız olmadığı için oyuncakların bulunduğu kolileri buraya koyduk. Görüşme odasını da bazen test odası olarak kullanıyoruz" diye konuşuyor.
RAM'da yine çocukların performans, zekâ ve seviyelerinin saptanabilmesi için 'Gessel', 'Letter Performans Testi', 'WISC-R' ve 'Stanford-Binet Zekâ Testi' gibi birtakım testler uygulanıyor. Bu testlerin arasında yer alan ve çocukların zekâ seviyelerinin belirlenebilmesi için uygulanan 'Stanford-Binet Testi' en son 1968 yılında güncellendiği için 'trajikomik' sorular içeriyor.
Testi uygularken 2000'li yıllarda ilköğretim çağına gelmiş çocukların anlamlarını bilmesi beklenen sözcüklerden bazıları oldukça şaşırtıcı: sofa, tahsil, iğde, müstakil, aşikâr, ab, naçar, fani, pederane, münbit, hamiyetli, ikbal, istinat, mübeşşir, tagayür, mahmul ve endaht!
Testte yer alan '5 kuruş ile 1 lira arasındaki fark nedir' sorusu ise YTL uygulaması sayesinde nispeten çağa ayak uydurmuşa benziyor.
Merkez müdürü Uçankan, söz konusu testin Avrupa'da güncellendiğini anlatarak, "Biz hala zeka testinde mantığın değiştiği bir çağda bunları kullanarak, sorunlara yanıt aramaya çalışıyoruz. Sonra da bu sorulara yanıt veremeyen çocuklara 'sorunlu' ya da 'özürlü' damgası vurup sınıflara dağıtıyoruz" diyor.
İzin var, öğretmen yok
Kartal ilçesinde otistiklere yönelik olarak iki, zihinsel özürlülere yönelik dört özel eğitim sınıfı var. Bu sınıflardaki 31 öğrenciye altı öğretmen düşüyor. Ayrıca, Zekeriya Güçer İlköğretim Okulu'nda da otistik çocuklara yönelik iki sınıf açılacak. Bu arada, 148 özürlü öğrenci de 'kaynaştırma sınıflarında' eğitim alıyor.
Uçankan, bu öğrencilerden yarıya yakınının özel eğitim sınıflarında eğitim almaları gerektiği halde kaynaştırma sınıflarına kaydırıldıklarını söylüyor. Öte yandan, gerekli izin çıksa da İbrahim Saime Zıpkın ile Heybeliada ilköğretim okullarına ise öğretmen ve boş sınıf bulunmadığından sınıf açılamıyor.

Yarın: Üstün Zekalılar


    http://www.radikal.com.tr/7654897654890

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.