@ismailsaymaz

Engel Bedende Değil Eğitimde (6)

Özel eğitime ihtiyacı olanlar sadece görme, işitme ya da zihensel engelliler değil. Üstün yetenekli çocukların da yeteneklerini değerlendirmek, toplum içinde kendilerine yer edinmek için özel eğitim alması gerekiyor.
Haber: UMAY AKTAŞ SALMAN / Arşivi
İSMAİL SAYMAZ / Arşivi

Özel eğitime ihtiyacı olanlar sadece görme, işitme ya da zihensel engelliler değil. Üstün yetenekli çocukların da yeteneklerini değerlendirmek, toplum içinde kendilerine yer edinmek için özel eğitim alması gerekiyor. Beyazıt İlköğretim Okulu, Türkiye'de 'üstün yetenekli' çocukların eğitimi için hizmet veren, 'devlete bağlı' tek okul. Başka bir okul ile paylaştığı geçici ve eski binasında, eksik derslikle, yarım gün ders verilen okulda, 108 üstün yetenekli çocuk eğitim alıyor. Üstün yetenekliler tüm olanaksızlıklara rağmen kitaplar çıkarıyor, hikâyeler yazıyor, kent çapındaki tüm ödülleri topluyor.
Üstün yetenekli çocukların eğitimine yönelik ilk adım, bundan üç yıl önce atıldı. İstanbul Üniversitesi (İÜ) Hasan Âli Yücel Eğitim Fakültesi (HAYEF) Dekan Yardımcısı ve öğretim üyesi Prof. Dr. Ümit Davaslıgil'in önerisiyle İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve İÜ arasında imzalanan protokol üzerine Beyazıt İlköğretim Okulu, 2002 yılında 'üstün yetenekli çocuklara' yönelik eğitime başladı. HAYEF'de de Üstün Zekâlılar Eğitimi Anabilim Dalı kurularak, üstün yeteneklilere yönelik 'öğretmen kadrosu' yetiştirilmeye başlandı.
Öğrenme süreci hızlanıyor
Beyazıt İlköğretim Okulu'nda halen 490 öğrenci var. Bunlardan 1., 2., 3. ve 4. sınıflardaki ikişer derslikte toplam 269 çocuk öğrenim görüyor. Bunun 108'ini üstün yetenekli çocuklar oluşturuyor. Prof. Dr. Davaslıgil, 'üstün yeteneklilerin normal yeteneğe sahip insanlarla aynı ortamı paylaşması gerektiği için' ortak sınıfların oluşturulduğunu söylüyor. Prof. Dr. Davaslıgil, "Sonuçta bu çocuklar kendi bilgilerini bu toplum içinde kullanacaklar" diyor.
Prof. Dr. Davaslıgil'e göre, üstün yetenekli çocuklar normal zekâya sahip çocukların öğrenim sürecini de tetikliyor: "Üstün yetenekliler okuma-yazmayı kendiliğinden öğrenmiş, bu yüzden bilgi tekrarı yapıldıkça sıkılan, yazı yazmayı sevmeyen, kavrama ve yorumlama yeteneği gelişkin çocuklar. Onların bu özellikleri, aynı sınıfı paylaştıkları, normal zekâdaki öğrencilerin de öğrenme sürecini hızlandırıyor."
Okuldaki, üstün yeteneklilerin bulunduğu sınıflarda normal müfredatın yanı sıra kimi dersler de veriliyor. 'Beceri fonksiyonlarını geliştirme uygulamaları' adlı ders kapsamında 'yap-boz'u andıran geometrik şekiller kullanılıyor. Ayrıca haftada bir saat 'satranç' ve 'drama' eğitimleri veriliyor. Bunun yanı sıra Türkçe ve matematik derslerinde 'üst başarı' grupları oluşturuluyor. Böylece daha yetenekli çocuklardan oluşturulmuş bu grup, bir üst müfredata ilişkin bilgiler ediniyor.
Kitap yazdılar: Bizim sınıf
Yine İngilizce dersi daha 1. sınıfta başlarken, müzik ve resim dersleri ise branş öğretmenlerince veriliyor. Dersler çok boyutlu sürerken, Prof. Dr. Davaslıgil, 15 günde bir sınıf öğretmenleriyle toplanarak eğitimleri değerlendiriyor, okulun rehber öğretmeni ise ayda bir velilerle toplanıyor.
Üstün yetenekli öğrencilerin başarıları da dikkat çekmiyor değil. Son olarak, 3. sınıf öğrencilerinin geçen yıl yazdığı hikâyeler 'Bizim Sınıf' adlı kitapta toplandı ve yayımlandı. İstanbul Lisesi'nin kısa bir süre önce düzenlediği satranç yarışmasında ise tüm derecelerde birincilikler kazanıldı. Kent genelinde yapılan hikâye yarışmasında da ödülleri toplayan okul yine Beyazıt İlköğretim Okulu oldu. Okulun geçen yıl 23 Nisan'da gerçekleştirdiği etkinlikte 3. sınıf öğrencilerinin, 'Chopin'den beş beste çalması, en çok da okul müdürü Eşref Karagözlü'yü duygulandırmış. Müdür Karagözlü, "Bu proje başlamasaydı emekli olacaktım. Bu çocuklar sayesinde mesleğime devam etme kararı aldım" diyor.
Hem öğrenci hem öğretmen
Prof. Dr. Davaslıgil'in koordinatörlüğündeki proje kapsamında, HAYEF'li öğrenciler de haftada bir gün çocukların eğitimine katılarak, 'staj' olanağı elde ediyor.
Buna göre; 1, 2, 3 ve 4. sınıf öğrencileri üniversiteli ağabey ve ablalarından eğitim alıyor. Bölümün ilk öğrencilerinden Bahar Berber, üstün yetenekli de olsa her çocuğun eğitime ihtiyacı olduğunu kaydediyor. Berber, aynı zamanda fen bilgisi öğretmenliği bölümünde okuduğunu, ancak bu alanda çalışmak istediğini ekliyor.
Araştırma görevlisi Marilena Leona ise psikolojik ve rehberlik danışmanlık bölümü mezunu. Leona, yüksek lisans tezi olarak seçtiği, 'üstün zekâ ve normal çocukların problem çözme yetenekleri' konusunda deneyim kazanmak için başladığı görevinde çok mutlu olduğunu söylüyor.
Adem Torun 3. sınıf öğrencisi. Bu bölümü bilerek seçtiğini kaydeden Torun, "Zekâyla ilgili konulara meraklıyım. Bu alanda çalışmak çok eğlenceli. Kendimi şanslı hissediyorum" diyor. 2. sınıf öğrencisi Aymer Soytan da çocuklara seslenirken mutlu olduğunu belirtiyor: "Okul idaresi izin verirse 16 yıldır eğitimini aldığım baleyi bir ders olarak sunmak istiyorum."
İhtiyacı karşılamıyor
Prof. Dr. Davaslıgil, Beyazıt İlköğretim Okulu'nun var olan potansiyelin yüzde 2'sini karşılayabildiğini belirtiyor. Prof. Dr. Davaslıgil, geçen yıl İstanbul'daki RAM'lara 120'yi aşkın başvurunun yapıldığını, bunlardan 30'unun iki ayrı sınavla elenerek okula alındığını belirtiyor. Davaslıgil, okul binasının, dersliklerin ve laboratuvarların yetersiz olduğunu ve öğrenimin de bu yüzden yarı gün yapıldığını anlatarak, koşulların düzeltilmesini bekliyor.
Üniversite gibi bir lise
Türkiye'de üstün yetenekli çocukların eğitimi için hizmet veren tek ortaöğretim kurumu Türkiye Eğitim Vakfı İnanç Türkeş Özel Lisesi (TEVİTÖL). Okul, işadamı Sezai Türkeş tarafından, eşi İnanç Türkeş'in adını yaşatmak üzere kuruldu. Okul, 1994-1995 eğitim ve öğretim yılında Gebze Yerleşkesi'nde hizmete girdi, daha sonra Türkiye Eğitim Vakfı (TEV) devraldı.
TEVİTÖL bugüne değin 178 mezun verdi. Bunlardan 36'sı yurtdışında, 142'si de yurtiçindeki üniversitelerde eğitim görüyor. Okulun 2005 yılındaki sekiz mezunu Yale, Harvard, Duke ve Williams College gibi üniversitelerde eğitime devam edecek. TEVİTÖL'lü Sezen Ünlü Önen, Harvard'a girmeye hak kazandı. Emekli bir anne ve babanın çocuğu olarak Eskişehir'den gelen Önen, felsefe, tarih ve siyasal bilimler okumak istiyor. Ahmet Kaan Toprak ise sanat eğitimini İtalya'da sürdürmek istediğini için şimdiden İtalyanca öğrenmeye başlamış.
Türkiye'nin en büyük lise kampüsü
TEVİTÖL Kampüsü, sunulan eğitim ve eğitimin içeriği bakımından tam bir üniversite izlenimi veriyor. Türkiye'deki en büyük lise kampüsüne sahip TEVİTÖL'de, 165 öğrenci eğitim görüyor. Sekizi yabancı, 37 öğretmenin görev yaptığı okulda, dört yıllık eğitim veriliyor. Fen bilimleri, matematik ve bilgisayar derslerinin İngilizce verildiği okulda, Almanca ve Fransızca, seçmeli yabancı diller. Ulusal ve uluslararası pek çok yarışmada, projede ödül alan öğrenciler, Dilovası Sanayi Bölgesi'nde belirlenen alan içerisinde kurşun taraması yapıyor.
Çevrenin Genç Sözcüleri Projesi çerçevesinde 'Dünya Su Yılı' kutlandı ve okulun atık sular ve arıtma tesisini tanıma çalışmaları yapıldı. Bu kapsamda İtalya, Norveç, Romanya ve Yunanistan'da ortak çalışmalar başlatıldı. Öğrenciler ayrıca, okulun bulunduğu Muallim Köy ilköğretim okulunda gönüllü İngilizce dersleri veriyor.
Okula nasıl başvuruluyor?
TEVİTÖL, tam ve yarım burslu olmak üzere iki ayrı kategoride öğrenci alıyor. Tam burslu öğrenciler ilk olarak Rehberlik Araştırma Merkezleri'ne (RAM) giderek 'WISC-R' testine tabi tutuluyor. Bu testten geçen öğrencilere ise ikinci aşamada, okulda zekâ ve yetenek testi uygulanıyor. Seçilen öğrenciler, beş günlük bir kampa alınarak beceri ve yetenekleri belirleniyor.
İnsanlar ateşi nasıl buldu?
ZAYIF MİKROP İLE TOMBUL MİKROP: Bir gün zayıf mikrop parkta gezerken, tombul mikrobu görmüş. Bulutlar masmavi, güneş kıpkırmızı ve hava her zamankinden güzeldi. Tombul mikrop ve zayıf mikrop birazdan sıcaktan bayılacakmış ve iki dakika geçmiş. Zayıf mikrop bayılmış. Tombul mikrop: Ambulans çağırayım, demiş.
O sırada zayıf mikrop: Boşuna zamanını kaybetme. Şuracıkta öleceğim demiş. Ama dediğinin tam tersi olmuş. Mikrop ambulansı gelmiş. () (Erman Salik)
ESKİ YILLARDA YAŞAM: Eski yıllarda yazı bilinmiyordu. Mektup, telgraf, telefon gibi araçlar henüz bulunmamıştı. İşte biz de o devirde yaşıyorduk.
Zavallı insanlar daha doğru düzgün konuşamıyorlardı bile. Uzak diyarlara gitmeye karar vermiştik. İşte o gün gelmişti. Bizim ülkede havalar hep güneşli oluyordu. Başka türlü hava bilmiyorduk. O ülkede ise, havalar hep yağmurlu olurmuş. oraya gittiğimizde yağmur yağıyordu ve biz çok şaşırdık. Ondan sonra şimşek çaktı ve yıldırım düştü. Ağaç tutuştu ve aklımıza bir fikir geldi. Bir arkadaşımız dedi ki: Biz bu ateşle yediğimiz hayvanları bir de pişirip yiyelim.
Babam şişman olduğu için, etin tadına ilk o baktı ki, öyle yiyince daha lezzetli oluyor. Artık biz de, öyle yemeye başladık. Tam bu sırada yanımızdan kurt ve kuzu birbirini kovalayarak geçti. Bir süre sonra kurt kuzuyu yakaladı ve yedi. Biz de kurdu yakaladık ve yedik. Ama ağzımızın tadı bozulmuştu. İçimizden bir ses de başka bir hayvanın da bizi yakalayıp yiyeceğini söylüyordu. (Deniz İris)

YARIN: Engelliler ve hukuk


    http://www.radikal.com.tr/7654907654900

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.