Engel çok, yasa yetersiz, sayıları bile bilinmiyor

Terör, Türkiye'de çeyrek asırdır asker, polis, sivil binlerce insanın ölümüne, yaralanmasına ve engelli olarak yaşamlarını sürdürmelerine yol açtı. Ama bunun boyutu net olarak bilinmiyor, çünkü terörden zarar gören sivillere ilişkin resmi veri bulunmuyor.
Haber: TOLGA AKINER / Arşivi

ANKARA - Terör, Türkiye'de çeyrek asırdır asker, polis, sivil binlerce insanın ölümüne, yaralanmasına ve engelli olarak yaşamlarını sürdürmelerine yol açtı. Ama bunun boyutu net olarak bilinmiyor, çünkü terörden zarar gören sivillere ilişkin resmi veri bulunmuyor.
Dünya'nın stratejik açıdan en önemli bölgelerinden birinde bulunan Türkiye, yaklaşık 25 yıldır terörle iç içe yaşıyor. Binlerce vatandaşın adı ister PKK, ister dinci, ister aşırı solcu olsun teröre kurban verildiği biliniyor.
Ekonomik maliyeti de büyük
Üstelik terör sadece insan yaşamına yönelik değil ekonomik açıdan da yıkım yaratıyor. Resmi rakamlara göre; terörün Türkiye ekonomisine maliyeti 100 milyar dolar, resmi olmayan rakamlarla ise 150 milyar doları aşmış durumda. Tehdidin yarattığı tahribat bu derece büyük olmasına karşın Türkiye'de, terör olaylarına ilişkin verilerdeki bir eksiklik dikkat çekici. Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve Emniyet Genel Müdürlüğü başta olmak üzere bazı şehit, gazi, dul ve yetimleri dernek ve vakıfları, terör nedeniyle şehit olan, yaralanan ya da malül duruma düşen asker ve polislere ilişkin istatistikler tutuyor. Ancak aynı şeyi terörden zarar gören vatandaşlar için söylemek mümkün değil. Bu konudaki en önemli istatistik sıkıntısı terör nedeniyle engelli durumuna düşen vatandaşlara ilişkin olanı.
Engellilerin sorunlarıyla bire bir ilgili Başbakanlık Özürlüler İdaresi Başkanlığı ve Türkiye Sakatlar Konfederasyonu'nda bu konuda hiçbir resmi istatistik bulunmuyor.
Söz konusu kurumların internet sitelerinde de terör nedeniyle engelli durumuna düşenler hakkında bir bilgi yer almıyor.Kendi günlerinde bile eziyet çekiyorlar
Merdiven engeli hep karşılarına çıkıyor. Kimi zaman başkalarından yardım alıyorlar kimi zaman sadece bakıyorlar.

İSTANBUL - Her yıl 3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle devlet büyükleri mesajlar yayımlar, çeşitli kurumlarca etkinlikler düzenlenir, yapılan konuşmalarda engellilerin ihmal edildiğinden bahsedilir, yapılması gerekenler sıralanır. Ancak yılda bir gün bile olsa gerçekten samimiyet yoktur. Bu etkinliklerin yapıldığı kültür merkezlerinde, kamu kurumlarında bile engelliler gerçekten düşünülmemiştir. Bu etkinliklere katılabilmek için asansör olmadığından merdiven diplerinde yine boyunları bükük kalır.
FOTOĞRAF: ŞERİF GİRAY