Engelleri 'kaynaşarak' aştılar

Engelleri 'kaynaşarak' aştılar
Engelleri 'kaynaşarak' aştılar
Milli Eğitim Bakanlığı özel gereksinimli çocukların kaynaştırma eğitimi için proje başlattı. 10 pilot ilde 40 okulda başlayan projenin bir arada eğitim alan engelli-engelsiz tüm çocukları 'geliştirdiği' görüldü.
Haber: UMAY AKTAŞ SALMAN - umay.aktas@radikal.com.tr / Arşivi

Turap Doğan, Sultangazi’deki Cumhuriyet İlkokulu’nun 34 kişilik 4-B sınıfının öğrencilerinden biri. Özel gereksinimli bir öğrenci, hafif düzeyde mental geriliği var. Akranlarıyla aynı sınıfta eğitim alıyor. 2 yıl önce sınıfa geldiğinde çekingen, kekeleyen ve henüz okuma yazmayı sökmeyen bir çocuktu. 2 ay içinde sınıftaki arkadaşlarının ve öğretmenin sayesinde okuma yazmayı söktü, zamanla kekelemez oldu ve çekingenliği gitti. Otizmli Ozan, 1’e başladığıda tek iletişim aracı vurmaktı. Akranlarıyla 7 yıldır aynı sınıfta eğitim alıyor. İletişimi gelişti, özbakımını yapabiliyor.
Sadece Ozan ve Turap değil onlarla birlikte eğitim alan akranlarında da pek çok gelişim oldu. Bu gelişimi yaratan ise ‘kaynaştırma eğitimi’. Ancak her çocuk Turap ya da Ozan gibi kaynaştırma eğitimi alamıyor. 252 bin özel gereksinimli çocuğun kaynaştırma ya da özel okul ya da sınıflarda eğitim aldığı Türkiye ’de hâlâ eksikler mevcut. Özel gereksinimli çocukları okullara almayan müdürler, sınıflarında istemeyen öğretmenle, veliler var. Bu alanda uzmanlığı olan özel eğitim öğretmeni açığı çok fazla. Milli Eğitim Bakanlığı bu eksikleri gidermek, özel gereksinimli çocuklara verilen eğitimi iyileştirmek için bir proje yürütüyor. Amaç ‘engelsiz okul’ modeli.
Türkiye’nin AB’ile ortaklaşa finanse ettiği proje kapsamında 10 pilot ilde 40 okulda çalışma yürütülüyor. Pilot okullarda yüzlerce öğretmen, veli, yönetici ayrıca Rehberlik ve Araştırma Merkezi (RAM)yetkilileri eğitimden geçirildi. İstanbul ’da da 6 pilot okulda 161 öğretmen, 6 okul aile birliği başkanı 5 RAM yetkilisi, 11 eğitim yöneticisine eğitim verildi. Cumhuriyet İlkokulu’nda özel eğitim sınıfının yanı sıra kaynaştırma öğrencileri de var. Özel gereksinimli çocuklar akranlarıyla aynı sınıfta eğitim alıyor. Abdullah Özdal’ın öğretmeni olduğu 34 kişilik 4-B’de sınıfa iki kaynaştırma öğrencisi var.
Turap Doğan’ın hafif düzeyde , Sakine Dabak’ın ise daha ağır düzeyde bir mental geriliği var. Öğretmen Özdal, sınıfta koç-kuzu sistemi uyguladığını, öğrencilere belli etmeden daha sosyal ve akademik başarısı önde çocukları koç diğerlerini kuzu seçtip eşleştirmiş. Kaynaştırma öğrencileri de bu sayede sınıfla bütünleşmiş. 

‘Çocukların katkısı olmazsa bunları başaramazdık’ 
Öğretmen Özdal, öğrencilerinin desteği olmadan kaynaştırma öğrencilerinde ilerleme kaydedemeyeceklerini söylüyor. Turap, geldiğinde çekingendi, kekeliyordu, 2 ay sonra okuma yazmayı söktü. Çekingenliği ve kekemeliği geçti. Her çocuğun ayrı bir özelliği var. Sakine çok hızlı bir koşucu, şimdi çocuklar onu kendi takımlarına almak için yarışıyor. Özdal’a göre çocukların dünyasında ‘ayrım’ yok: Sakine’ye haksızlık yapıldığında tüm sınıf karşı çıktı. Engelsiz eğitim sadece özel çocukları değil akranlarını da geliştirdi.

Her sınıfta bir özel gereksinimli çocuk

Özel Kalem Koleji 12 yıldan beri her sınıfına bir özel gereksinimli çocuk alıyor. 550 öğrencisi olan okulda 25 özel gereksinimli öğrenci var. Otizmli Ozan Baylan 7 sene önce geldiğinde tek iletişim aracı vurmakken şimdi okuma-yazmayı öğrendi, özbakım becerileri gelişti. Ayça down sendromlu. Öğretmen Nurten Şişman “Başta çocuklar Ayça’yı incitmekten çekiniyordu. Zamanla Ayça çocukların arasına kendi girdi. Sınıfa katılımı, hakimiyeti çok yüksek.” 3 çocuğu bu okulda okuyan, down sendromlu arkadaşlar edinen Ayfer Temiz’e göre özel gereksinimli çocuklarla birlikte büyümek kendi çocuklarını da olumlu geliştirdi: “Down sendromlu bir çocuk gördüğümüzde arkadaşımın çocuğu çığlık atıp kaçtı. Benim çocuğum ‘Neden korkuyorsun? Hepimizin farklı özellikleri var o da özel gereksinimli bir çocuk’ dedi.”

Okulda kurabiye kokuları

Sultangazi’deki Cumhuriyet İlkokulu ve Orta Okulu, uzun yıllardır özel gereksinimli çocuklara eğitim veriyor. Okulun hafif düzeyde zihinsel engelliler için ‘özel eğitim sınıfı’ var. Burada sabahçı ve öğlenci 14 çocuk eğitim alıyor. İlkokul ve ortaokulda akranlarıyla aynı sınıfta 30’a yakın kaynaştırma öğrencisi var.
9 yıldır özel eğitim sınıfının öğretmenliğini yapan ikinci öğretmen Sabahat Kayaçekiç, evlerde olan çocukların artık daha çok sokaklarda olduğunu, ellerinin kalem tutuğunu anlatıyor. Bu sınıftaki 14 öğrenci çok sanşlı, çünkü öğretmenlerinin ikisi de özel eğitim ğretmeni. Ancak ilçedeki 40 özel eğitim sınıfında öğretmenlerden sadece 3 ya da 4’ü konunun uzmanı.

Ailelerin korkusu okul bulamamak

Kaynaştırma eğitiminin yaygınlaşmasına karşın anne babalar hâlâ pek çok okulun kapısından geri çevriliyor. Otizmli Ozan Baylan’ın babası Aydın Baylan, “Hiçbir anaokulu bizi kabul etmedi. Özel okullar başarı odaklı bakıyor. Çocuklarımızı istemiyor. Bu çocuğun burda okuması şart mı diye düşünüyor diğer veliler” diyor.
Cumhuriyet İlköğetim Okulu’nda özel eğitim sınıfında okuyan 9 yaşındaki Furkan’nın annesi Yeşim Arslan da toplumdan destek bekliyor: “Anaokulunda istemediler çocuğumu. Derse gelmesin sadece oyuna gelsin dediler. Şimdi okulumuzdan çok memnunum ama ya sonra? Zihinsel engellierin gittiği okulların sayıları az. İlçemizde iş okulu yok. Fatih ya da Eyüp’e gidiyorlar ama orada da yer olmayabiliyor. Eğitimle çok güzel yerlere geliyorlar çocuklar ama sonra tekrar eve dönüyorlar.”