Engelli anneye destek yağdı

Engelli anneye destek yağdı
Engelli anneye destek yağdı

47 yaşındaki Aşye Sarısoy?un hikâyesi 10 Mayıs?ta Radika?deydi. Sarısoy?un yeni hedefi, bir işte çalışmak. FOTOĞRAF: DHA

Elinin üzerinde emekleyerek çocuğunu okutmaya çalışan anneye, hikâyesinin basına yansımasının ardından yardım teklifi yağıyor
Haber: SEÇKİN KIRARSLAN / Arşivi

ZONGULDAK - Oğlunu, 750 lira engelli maaşıyla ve ellerinin üzerinde sürünerek okutmaya çalışan engelli anne için yardım seferberliği başladı. Hikayesi Anneler Günü’nde basına yansıyınca Dubai’den Sivasspor Kulübü’ne yüzlerce hayırseverin Ayşe Sarısoy’a yardım teklif ettiği öğrenildi.
Ayşe Sarısoy, Dubai’den arayan bir hayırseverin 1500 lira birikmiş elektrik borcunu ödediğini; ünlü bir işadamının aküyle çalışan tekerlekli sandalye sözü verdiğini; Zonguldak Karaelmas Üniversitesi’nin de “Ulaşım sorununun çözülürse size uygun bir iş verebiliriz” dediğini açıkladı. 
Zonguldak’ta yaşayan 47 yaşındaki Ayşe Sarısoy, 10 yaşında geçirdiği tren kazası nedeniyle iki bacağını birden yitirdi. 1997 yılında evlendi, beş yıl sonunda boşandı. O zaman iki yaşında olan oğlunu tek başında büyüttü. Bir yardım derneğinin verdiği iki göz prefabrik evde, üç ayda bir 750 lira engelli maaşıyla geçinen Sarısoy, en büyük hedefinin her sabah ellerinin üzerinde emekleyerek yolcu ettiği oğlunu okutmak olduğunu söylüyordu.
Hikâyesinin basına yansımasının ardından telefonunun hiç susmadığını söyleyen Sarısoy, 37 yıl sonunda evden dışarı çıkma umudunu taşıyor: “Araç sorunum çözülürse en azından çalışmak, işe gitmek istiyorum. Oğlumu okula kendim götürmek istiyorum. Masa başında iş bulabilirim. Telefonlara bakabilirim. Çarşıya gidip simit dahi satabilirim. Oğlumla parka gidip moral bulabilirim. Oğlumla paylaşabileceğim o kadar şey var ki. Ölü mezarda senelerce kalıyor, ama ben bir ölü değilim. Yaşıyorum ve dört duvar içinde delirmemek için oğluma bakabilmek için aklımı, mantığımı düzgün tutmaya çalışıyorum.”