Engelli öğretmenden gerçek 'hayat' bilgisi

Öğrencileri, 32 yaşındaki öğretmen İlteriş Bilginsoy'dan sadece 'Türkçe, matematik' değil, hayat dersleri de öğreniyor. Üç buçuk yaşındayken geçirdiği menenjit sonucu bedensel engelli olan Bilginsoy...

SAMSUN - Öğrencileri, 32 yaşındaki öğretmen İlteriş Bilginsoy'dan sadece 'Türkçe, matematik' değil, hayat dersleri de öğreniyor. Üç buçuk yaşındayken geçirdiği menenjit sonucu bedensel engelli olan Bilginsoy, sekiz yıldır öğretmenlik yaparken, tüm engelleri bir bir aşmayı bilmiş.
Binginsoy, Samsun'un Çarşamba ilçesi Karaağaç Köyü İlköğretim Okulu'nda birleştirilmiş 1, 2 ve 3'üncü sınıflara ders veriyor. Koltuk değnekleriyle sınıfta yürümekte zorlanınca oturduğu yerden dersleri işlemek için otomobilini satarak, bilgisayar destekli teknik donanım edinmiş.
Evinde bulunan scanner (tarayıcı), yazıcı ve fotokopi makinesini okula getiren Bilginsoy, işleyeceği ders konularını kitaptan tarayarak projektör yardımıyla tahtaya aktarıyor. Bu şekilde öğrencilerine görsel anlamda da eğitim vermeye çalışan Bilginsoy'un çabası meslektaşlarının da takdirini topluyor. Projektör yardımıyla ders anlatmanın kendisine çok kolaylık sağladığını söyleyen İlteriş Bilginsoy, "Bu şekilde ders anlatmam öğrencilerim için de çok verimli oluyor. Ben de çok rahat ettim. Biramacım da çevremi 'Bu engellidir yapamaz' dememesini sağlamaktı" dedi.