Engelliler için 'izleme kurulu'

Engelliler için 'izleme kurulu'
Engelliler için 'izleme kurulu'
Türkiye Sakatlar Konfederasyonu'nun girişimiyle oluşturulan Engelli Hakları İzleme ve Denetleme Kurulu AKP, CHP ve MHP'den milletvekillerinin katılımıyla tanıtıldı.
Haber: CAN GÜLERYÜZLÜ / Arşivi

ANKARA – ‘ Dünya Engellilik Raporu’na göre Türkiye’de engelli kişi sayısı 11 milyonu buluyor. Engellilerin büyük çoğunluğu ne yazık ki evlerinden bile çıkamıyor, çünkü başta ulaşım olmak üzere günlük yaşamdaki tüm düzenlemeler onların aleyhine. İşte engellilerin bu sıkıntılarını deşifre etmek için Engelli Hakları İzleme ve Denetleme Kurulu oluşturuldu.
Türkiye Sakatlar Konfederasyonu’nun girişimiyle oluşturulan Engelli Hakları İzleme ve Denetleme Kurulu Başkanlığı’nın tanıtımına ilişkin düzenlenen basın toplantısına Kurul üyelerinin yanı sıra AKP , CHP ve MHP ’den milletvekilleri de katıldı. Türkiye Sakatlar Konfederasyonu Başkanı Yusuf Çelebi burada yaptığı konuşmada, dünyada engelli insan sayısının giderek arttığını, son rakamlara göre 650 milyon insanın engelli olduğunu kaydederken, Türkiye’de bu rakamın 11 milyona ulaştığını söyledi. Engelli insanların sayısındaki artış konusunda, dünyanın çeşitli yerlerinde yaşanan çatışmalara dikkat çeken Çelebi, “Barışa yönelik hizmet eden ülkeler fazla bomba ürettiği için engelli sayısı sürekli artıyor. Biz savaşlar değil barış istiyoruz” dedi.

Çelebi, engellilere yönelik hizmetler için Türkiye’nin geniş bir mevzuata sahip olduğunu ancak uygulamada ‘zihniyet’ duvarıyla karşı karşıya kalındığını ifade ederek, oluşturulan Kurul’un yaşananları yerinde takip ederek, gerekli yerlere taşıyacağını söyledi.

KURUL BAŞKANI: İNSAN HAKLARI SORUNU

Kurul’un başkanlığını yürüten Prof. Dr. Fatih Uşan ise toplumda ağırlıklı olarak engelli vatandaşlara ‘yardıma ihtiyaç duyan’ kişi olarak bakıldığını, oysa engellilerin karşı karşıya kaldığı sorunların ‘insan hakları problemi’ olarak görülmesi gerektiğini söyledi. Birçok araştırmada, engelli vatandaşlara karşı ciddi bir önyargı bulunduğunun tespit edildiğini vurgulayan Uşan, “Bizim bu Kurul’da yürüteceğimiz çalışmaların en temel noktası ön yargıları kırmak olacak” dedi.
Kurul’un başkan yardımcılığı görevini üstlenen görme engelli avukat Recep Kısacık da karşı karşıya oldukları sorunları, ‘engelli zihniyet’ ve engellilere ilişkin sağlıklı istatistiklerin bulunmaması olarak özetlerken, “Bu toplumda her alanda beraberiz. Toplumsal üretimin doğal olarak parçasıyız. Toplum bir tarafta engelliler diğer tarafta değil. Engelli vatandaşların varlığı zihinlerde böyle algılanırsa ötekileştirme ve ayrımcılığın esas kaynağının kurutulması bakımından da önemli yol alınmış olur” diye konuştu.

SLOGANI, 'FARKINDA MISINIZ? İZLENİYORSUNUZ!”

Kurul Başkanı Uşak’ın verdiği bilgiye göre, Türkiye’nin imzaladığı Birleşmiş Milletler Engelli Kişilerin Haklarına Dair Sözleşme’nın 33’ncü maddesine göre oluşturulan Kurul’un temel amacı, engelli haklarının korunmasına, geliştirilmesine ve ihlallerin önlenmesine yönelik çalışmalar yapmak, engelliliğe dayalı işkence ve kötü muamele ile mücadele etmek, şikayet ve başvuruları incelemek ve bunların sonuçlarını takip etmek, sorunların çözüme kavuşturulması doğrultusunda girişimlerde bulunmak, bu amaçla eğitim faaliyetlerini yürütmek, engelli hakları alanındaki gelişmeleri izlemek ve değerlendirmek amacıyla araştırma ve incelemeler yapmak olarak belirlendi.
Türkiye Sakatlar Konfederasyonu, Türk-İş, Hak-İş, TİSK, TMMOB, ASO, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Özürlü ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü, çeşitli engelli federasyonları ile akademisyenlerin yer aldığı Kurul’un sloganı ise “Farkında mısınız? İzleniyorsunuz!”.