Engelliler için 'Munzur Modeli'

İki tank namlu namluya verip kesmişti Elazığ-Tunceli karayolunu. Mecburen durdu yolcu otobüsü. İçinde çevreciler, gazeteciler, yazarlar, savaş karşıtları vardı. Amaçları 'savaşın ekolojik tahribatına tanıklık'tı.
Haber: CELAL BAŞLANGIÇ / Arşivi

İki tank namlu namluya verip kesmişti Elazığ-Tunceli karayolunu. Mecburen durdu yolcu otobüsü. İçinde çevreciler, gazeteciler, yazarlar, savaş karşıtları vardı. Amaçları 'savaşın ekolojik tahribatına tanıklık'tı. Çünkü Tunceli'den, Munzur Vadisi'nden; içinde örgüt üyelerinin saklanmaması için ormanların yakıldığı haberleri geliyordu. Hatta kentte en büyük suçlardan biri olmuştu orman yangını ihbar etmek.
Bir de çınar fidanı getirilmişti İstanbul'dan. Munzur Vadisi'ne dikilecekti.
Yüksek rütbeli bir komutan bindi otobüse. Kibardı, soğukkanlıydı ama bir o kadar da kararlıydı: "Tunceli'ye girişiniz yasaklanmıştır. Bu emri uygulamakla görevlendirildim. Tartışmak istemiyorum."
İl sınırına özgürlük ağacı
Geri dönmekten başka çare yoktu, ama çınar da geri gitmezdi ya. Hemen indi otobüsün yolcuları. Yol kenarındaki evin bahçesine ellerindeki çınar fidanını dikmek için hamle yaptılar. Evdekiler de durumu anlamıştı. Kazma, kürek koşturdular. Askerler topladı getirilen aletleri.
Otobüstekilerin bir kısmı komutanla tartışırken, diğerleri de elleriyle toprağı kazmaya başladılar. Sonunda dikildi çınar ağacı yolun kenarındaki 'Tunceli İl Sınırı' tabelasının dibine. Evdekilere de "Ona iyi bakın" diye tembih edilip geri dönüldü.
Çok eski değil, 1997'nin eylül ayında yaşanmıştı bu olay. Peri Çayı'nın üzerindeki Seyidali Köprüsü'nü geçince, yolun sağında çıktı yine karşımıza. Yanına dikilmiş taş levhanın üzerine mavi yağlıboyayla 'Özgürlük Ağacı' yazılmıştı. Küçücük fidan bayağı serpilmişti. O çınar ağacı, Elazığ-Tunceli sınırındaki köprünün hemen çıkışında tam sekiz yıldır duruyordu.
Bu seferki iş hayırlı
Ama bu kez ne 'savaşın ekolojik tahribatına tanıklık' için gelmiştik, ne 'faili malum' bir cinayeti incelemek, ne işkence iddialarını araştırmak, ne de uygulanan gıda ambargosunun sonuçlarını görmek... Bu kez 'hayırlı' bir iş için gelmiştik.
Kent girişindeki arama noktasına takıldık, ama uzun sürmedi. Çünkü yanımızda CHP Tunceli Milletvekili Hasan Güyüldar vardı. İçinde milletvekili olmayan araçların yolcuları OHAL'in kaldırılmasından sonra, bir süre ara verilen 'kente girerken kaydolma' işlemini yaptırıyorlardı yine.
Otobüste sanatçılar, gazeteciler, Avrupa'nın çeşitli kentlerinden gelen Dersim ve Alevi derneklerinin başkanları, yöneticileri, işadamları vardı.
Bir kent halkının kendi engellisine sahip çıkma fikri ilk önce Tuncelili işadamı Sinan Samat'ın aklına gelmişti. Yine kendisi gibi Almanya'da işadamı arkadaşı olan Yusuf Demir'le paylaştı bu fikri. Yeri gelmişken belirtelim, Dersim'in işadamları bile birbirlerine 'yoldaş' der.
İki 'yoldaş'ın çaktığı kıvılcım bütün Avrupa'yı sarıyor. 'Kadının Türküsü', 'Bin Yılın Türküsü' gibi çalışmalarda sanat yönetmeni olarak tanıdığımız Necati Şahin de bu projenin isim babası oluyor; 'Umudun Türküsü'. Böylece 'Dersim'in engellileri için semaha duruluyor'. 21 kentte verilen konserlere 50'yi aşkın sanatçı hiçbir ücret almadan katılıyor. Arif Sağ'dan Ferhat Tunç'a, Moğollar'dan Metin Kemal Kahraman'a dek çok sayıda sanatçı 'ses veriyor' 'Umudun Türküsü'ne.
Kıvılcım yayılıyor
Avrupa'da yapılan düğünlerde, '1 avro da sen ver' kampanyaları düzenleniyor. Sekiz ay içerisinde 400 bin avro para toplanıp Bedensel Engelliler Derneği Tunceli Şubesi'nin hesabına yatırılıyor.
Kaynak yaratma açısından kendi alanında Türkiye'de bir ilk olan bu projenin Anadolu'nun pek çok kentine örnek olacağına inandıkları için de 'Umudun Türküsü'nü, engellileri sahiplenme açısından 'Munzur Modeli' diye adlandırıyorlar.
Tunceli Valiliği beş dönüm yer tahsis ediyor. Mimar Cengiz Kırmızıtaş da Eğitim, Rehabilitasyon ve Buluşma Merkezi'nin projesini çiziyor. Yaklaşık iki bin metrekare kapalı alanda iyileştirme ve sağlık birimleri, el becerilerini geliştirmek için dershane, kütüphane, yüzme havuzu, kitaplık gibi bölümler yer alacak.
Bedensel Engelliler Derneği ile Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu Genel Müdürlüğü bir protokol imzalıyor. Buna göre büyük çoğunluğunu derneğin seçeceği dokuz kişilik bir Danışma Kurulu yönetecek merkezi. Personeli de Genel Müdürlük atayacak. Ücretleri de ödeyecek.
Projenin toplam maliyeti 600 bin avro. 17 kentte daha konser verilecek, '1 avro da sen ver' kampanyaları yapılacak.
'Keşke ben de sakat olsam!'
Temel atma törenine Tunceli ve ilçelerinin belediye başkanları, vali, tugay komutanı, Emniyet müdürünün yanı sıra kentte sayıları iki bini bulduğu tahmin edilen bedensel engelliler katılıyor. Havai fişekleri patlatılıyor, renkli sis bombaları atılıyor.
Tunceli'de belirgin biçimde göze çarpan bir yoksulluk ve işsizlik var. Bu da elbet tören alanına yansıyor. Tören sırasında toplanan parayı, yapılacak eğitim merkezinin özelliklerini, rengârenk havai fişeklerini, sis bombalarını gören bir Tuncelili bu duruma imrenmesini "Keşke ben de sakat olsam" diye dile getiriyor.
Projenin isim babası Necati Şahin, yapılan işi "Eleştiri kültüründen inşa kültürüne geçen bir sürecin başlangıcı" olarak niteleyip, "Çekilmesi gereken tüm acılar çekildi, yakılması gereken tüm ağıtlar yakıldı. Artık ağıttan umuda geçilmeli" diyor.
Kendi kendini rehabilitasyon
Projenin öncülerinden Sinan Samat konuya başka bir açıdan yaklaşıyor:
"Kendi engelimizi kaldırıp, bir arada iş yapma yeteneğini yeniden geliştirdik. Aslında biz kendi kendimizi rehabilite ettik. Bu rehabilitasyon merkezi önemli, ama Umudun Türküsü'nün gerçek anlamı bizim bir araya gelebilmemiz olmuştur."
Konuşması sırasında iki kardeşinin de engelli olduğunu söylüyor Samat. Bu arada Necati Şahin'in de bir kardeşiyle bir çocuğunun engelli olduğunu öğreniyoruz.
Tunceli Belediye Başkanı Songül Erol Abdil, bunun üzerine "Böyle olduğunu öğrenince yaşama biçimim aklıma geldi" diyor "Benim de eşim görme engelli. Kardeşim küçük yaşta mayına bastı. Dizinden aşağısı kesildi. O da bedensel engelli oldu."
Avrupa Alevi Dernekleri Federasyonu Başkanı Turgut Öker'e göre de bu proje, Avrupa'da bir ilk. Alanda Gülizar ana da var. Dördü de engelli olan çocuklarıyla gelmiş. Sağlam doğuyormuş çocukları. Ama 10 yaşına gelince felç geçiriyorlarmış. Nedenini hâlâ öğrenememiş. Dört çocuğunun bakımını tek başına yapıyor, onları sırtında taşıyor. CHP Milletvekili Güyüldar 'Yılın Annesi' seçilmesi için Meclis'e ve Türk Anneler Derneği'ne başvurmuş.
'Umudun Türküsü'ne nota yazanlar'dan bazıları da gelmiş törene; Ferhat Tunç, Emre Saltık, Hüseyin Karakuş...
OHAL kılık değiştirmiş
Sanatçılar, gazeteciler, Avrupa'dan gelen örgüt yöneticilerinin hedefi törenden sonra Munzur Vadisi'ni geçip Ovacık'a varmak. Ancak bu mümkün olmuyor. Daha ilk kontrol noktasında 50 kişinin bulunduğu otobüstekileri tek tek yazmak istiyor askerler. Kısa bir tartışma yaşanıyor. Önce keyfi bir uygulama sanılıyor. Ancak, anlaşılıyor ki OHAL'in kalkmasından sonra Tunceli Valiliği, cumhuriyet savcılığından izin almış, geçenlerin kaydedilmesi için.
Dönüşte Almanya uçağına binemiyor Avrupa Alevi Dernekleri Federasyonu Başkanı Turgut Öker. 25 yıl önceki bir kaydı çıkıyor polisin bilgisayarından. Oysa yüzlerce defa girip çıkmış Öker Türkiye'ye. Üç gün önce de Tunceli'ye gitmek için giriş yapmış. Bir yanlışlık olduğu belli, ama yine de nezarete atılıp ayakkabı bağcıklarının sökülmesinden kurtulamıyor Öker.
Bütün ayak sürümelere karşın 'Umudun Türküsü'nü bir kere söylemeye başladı Dersimliler, Türkiyeliler. Sonunda mutlaka ağıtlarını umuda çevirecekler!


    http://www.radikal.com.tr/7449017449010

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.