Engelliler kamuda kayıp

Türkiye'deki 1 milyon 772 bin 305 engelliye bir engel de devlet kapısında çıkıyor. Yasalar zorunlu kıldığı halde, kamu kurumlarının engelli kadrolarının yüzde 81.5'i boş.

ANKARA - Türkiye'deki 1 milyon 772 bin 305 engelliye bir engel de devlet kapısında çıkıyor. Yasalar zorunlu kıldığı halde, kamu kurumlarının engelli kadrolarının yüzde 81.5'i boş.
Engellilerin iş yaşamına katılması için yasalar çıkaran, uymayanları cezalandıran devlet kademesindeki bu tuhaf çelişki, DYP Denizli Milletvekili Ümmet Kandoğan'ın soru önergesiyle gündeme geldi. Kandoğan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın yanıtlaması istemiyle verdiği önergede kamuda engelli personel için açılan kadroların yüzde 81.5'inin neden boş olduğunu sordu.
'Biz uyardık'
Önergeye Erdoğan yerine Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin yanıt verdi. "Söz konusu yükümlülüklerin yerine getirilmesinin sağlanabilmesi amacıyla ilgili kurum ve kuruluşlar, yazılı olarak uyarılmıştır" diyen Şahin, yazışmalara ve kanuni zorunluluğa rağmen engelli kontenjanı boş bulunan kurum ve kuruluşlarının bu kadroları ne zaman dolduracaklarının, ilgili kurum ve kuruluşların sorumluluğunda olduğunu söyledi.
Başbakan Yardımcısı Şahin, Kandoğan'ın, "Başbakanlık'ta 48 özürlü çalıştırılması gerekirken, bir tek özürlü bile çalıştırılmamasının gerekçesi nedir? Bu kadrolar ne zaman dolacak" şeklindeki sorusuna da şu yanıtı verdi: "Başbakanlık, 14 Ekim 2005 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan sınav duyurusuyla, 10 özürlü memur alımı için sınav açmış olup; ancak bu sınav sonuçlarına göre istihdam edilen özürlü personele ilişkin bir bilgi, Devlet Personel Başkanlığı'na intikal etmemiştir."
Başbakanlık'taki engelli çalışan sayısı bu sınavdan bir yıl sonra hâlâ 'netleşemese' de, kamu kurum ve kuruluşları, dolu memur kadrolarının yüzde 3'ü oranında engelli memur çalıştırmak zorunda. Kamuda işçi statüsünde istihdam edilmesi gereken özürlü personele ilişkin işlemler Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü tarafından yürütülüyor.