Engelliler kapı işaretleyecek

İzmir'de yaşayan engelli vatandaşlar bir türlü çözüm bulunamayan sorunlarına 'Burada engellendim' eylemiyle çare arayacak.

İZMİR - İzmir'de yaşayan engelli vatandaşlar bir türlü çözüm bulunamayan sorunlarına 'Burada engellendim' eylemiyle çare arayacak. Engelliler başta kamu binaları olmak üzere karşılaştıkları engelleri hazırlanan küçük el broşürlerine işaretleyerek kapı girişlerine yapıştıracak. Bu broşürler engeller ortadan kalkana kadar sökülmeyecek.
İzmir Valiliği Engelliler Merkezi ve İzmir Yerel Gündem 21 Engelliler Komisyonu'nun hazırladığı projeye ilişkin bilgi veren Türkiye Kas Hastalıkları Derneği İzmir Şubesi Başkanı ve Yerel Gündem 21 Engelliler Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Türe Tunçbay, engellilerin toplumla bütünleşmek, birey olduğunu hissetmek ve üretken olmayı istediğini söyledi. Özellikle büyük kentlerle mimari engellerin oldukça fazla olduğunu, bu engellerin kaldırılması için devlete ve yerel yönetimlere büyük görev düştüğünü belirten Tunçbay, engellilerin birçoğunun kamu kurumlarına giremediğini, hazırladıkları eylem planının bu amaca hizmet edeceğini söyledi.
'Burada Engellendim' adıyla hazırlanan eylem planı çerçevesinde engellilerin başta kamu binaları olmak üzere karşılaştıkları engelleri hazırlanan küçük el broşürlerine işaretleyerek kapı girişlerine yapıştıracaklarını anlatan Tunçbay, broşürün üzerinde İzmir Valiliği'ne ait '0 536 665 88 00' numaralı telefonunun da bulunacağını belirtti.
'Buraya giremedim'
Kırmızı renkli olarak hazırlanan küçük broşürün üzerinde "Buraya giremedim, kaldırıma çıkamadım, geçişimi engellediniz, tuvaleti kullanamadım, asansör yok/uygun değil, engelli otoparkı yok, telefona ulaşamadım, bankamatiğe erişemedim" seçenekleri yer alacak ve bir uyarı amacı taşıyacak. Engellerin giderilmesi durumunda kırmızı renkli broşür kaldırılacak ve yerine, yeşil renkli, üzerinde "Engel yok, teşekkür ederiz" yazısı bulunan broşür yapıştırılacak. Eylemde pilot bölge olarak Karşıyaka, Buca ve Bornova ilçelere seçildi. İzmir Valiliği Engelliler Merkezi Koordinatörü Rıza Mutkilioğlu, benzeri bir eylemin 4-5 yıl önce İstanbul'un Bakırköy ilçesinde yapıldığını ve istenen başarıya ulaşıldığını söyledi.