Engelliler, öğretmenler ve 65 yaş üstündekilere müjde

Engelliler, öğretmenler ve 65 yaş üstündekilere müjde
Engelliler, öğretmenler ve 65 yaş üstündekilere müjde
Başbakan Erdoğan, engellilerle ilgili yapacakları reformu açıkladı, öğretmenlere müjdeyi verdi. Engelliler ve 65 yaş üstü kişiler ücretsiz seyahat edecek

Başbakan Erdoğan grup konuşmasında müjde vereceğini belirterek ilk olarak toplu ulaşım konusunda ki yeni düzenlemeleri anlattı. Erdoğan, "Ben sosyal yardımlar konusunda bazı önemli müjdeleri açıklamak istiyorum. Başta engelli vatandaşlarımız olmak üzere birkaç düzenlemeyi paylaşacağım" diyerek sözlerini şöyle sürdürdü: "Toplu taşıma araçlarından indirimli yararlanma noktasında belli kesimlere belli avantajlar sağlanıyordu. Gaziler ve şehit yakınları toplu taşıma hizmetlerinden ücretsiz yararlanıyordu. Vazife malullerinin çocukları yararlanırken anne ve babaları yararlanamıyordu. Dün Bakanlar Kurulumuzda Bakan Fatma Şahin’in sunumunu değerlendirdik. Vazife malullüğü kapsamında şehit olanların çocukları, anne-babaları, gazi olanların harp malullerin, muharip gazilerin çocukları ve anne babaları da toplu taşımadan ücretsiz yararlanacak."


ÜCRETSİZ SEYAHAT


Başbakan Erdoğan, "Devlet Demiryollarında bu vatandaşlar ücret ödemeden seyahat edebilecek. Engelli kardeşlerimiz demiryollarının, deniz yollarının şehir içi ve dışı hatlarında ücretsiz seyahat edecek. Ağır engelli kardeşlerimizin yanında bir refakatçi de bu hizmetten yararlanacak. 65 yaş üstü vatandaşlarımız demiryolları, İETT ve deniz yollarında Türkiye genelinde ücretsiz seyahat edecek. Belediyeler arasındaki farkı kaldırıyoruz. Saat uygulaması yok. Dileyen dilediği saatte bu hizmetten yararlanacak. Dede ile torun, nine ile torun arasındaki ulaşım engelini kaldırıyor, sevenleri birbirine kavuşturuyoruz. Muhalif anlayışlar yine konuşacaklardır Yolcu yolunda gerek. Hiç kafanıza takmayın. Biz işimizi biliyoruz" dedi.ÖĞRETMENLERİN DURUMU


Başbakan Erdoğan Engelli öğretmenler için bir çalışma başlattıklarını ifade ederek, "Engelli öğretmenlerimiz ile ilgili bir çalışma başlattık. Engelli sınavına giren öğretmen adaylarının atamalarını gerçekleştireceğiz. Engelli öğretmen olamaz diye bir düşünceyi tanımıyoruz. Engellide bal gibi öğretmen olur, hem de çok iyi olur. Yine bir başka ifadeyi kullanmak zorundayım, "Biz kader mahkumuyuz" ifadesini söyletme hakkına kimse sahip değildir" ifadelerini kullandı. Başbakan Erdoğan engelli vatandaşların eğitimine önem verdiklerini belirterek, "Engelli bireylerin eğitimine de önem verdik. Her ay 245 bin engelli vatandaşımıza eğitim sunuyoruz. Bu okullarımızda özel eğitim öğretmeni açığı yaşanıyordu. Belirli branşlardaki öğretmenlere sertifika programı başlatıyoruz" dedi.


"60 BİN TON SÜT ÖĞRENCİLERİMİZE ULAŞACAK"

Bu yıl Şubat ayında eş durumu başta olmak üzere mazeret atamaları gerçekleştirecekleri konusunda söz verdiklerini ve bu atamaları gerçekleştirdiklerini belirten Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü: "Dün itibari ile il içi mazeret atamaları başlatıldı. Diğer yandan okullarımızda okul sütü programımız devam edecekti. 30 bin 885 okulda ana sınıfı dahil olmak üzere, 6 milyon 291 bin öğrencimize haftada 3 gün uzun ömürlü süt dağıtacağız. 14 Hazirana kadar 60 bin ton süt öğrencilerimize ulaşacak. Bunlar ithal süz tozu değil. Bunun üzerinde de spekülasyon yapmaya başlar. Hesabı çok güçlüdür." (dha)