Engellilerin hatırlandıkları tek gün...

Fiziki düzenlemeler yapılmadığı için Türkiye'de yaşam koşulları çok zor olan engelliler, bir kez daha 'Engelliler Günü'nde hatırlandı. Başbakan Tayyip Erdoğan, genelgeyle, 2005'i 'Engellilerin İstihdam Yılı' ilan etti.

ANKARA - Fiziki düzenlemeler yapılmadığı için Türkiye'de yaşam koşulları çok zor olan engelliler, bir kez daha 'Engelliler Günü'nde hatırlandı. Başbakan Tayyip Erdoğan, genelgeyle, 2005'i 'Engellilerin İstihdam Yılı' ilan etti. Genelgede, engelli istihdamı için şu önlemlerin alınması istendi:

 • İlgili kamu kurum ve kuruluşları geniş kapsamlı bilinçlendirme faaliyetleri yürütecek.
 • Kamu kurum ve kuruluşları, istihdamı zorunlu engelli personel kontenjanlarını dolduracak.
 • Engelli memur istihdam etmekle yükümlü kamu kurumları, uygun boş kadro bulunmadığı takdirde, boş kadroda unvan değişikliği yapacak.
 • Memur ve işçi sınavlarında, engellilerin refakatçi bulundurmasını sağlayacak önlem alınacak.
 • Engelli memur istihdamı için sınav düzenleyen kamu kurum ve kuruluşları adaylardan iş talep formu ve sağlık kurulu raporunun fotokopisi dışında belge istemeyecek ve başvuru ücreti almayacak.
 • Kamu kurum ve kuruluşları, işyerlerini engellilerin çalışmalarını kolaylaştıracak şekilde düzenleyecek, özel yardımcı araç-gereçleri alacak.
  Ankara Büyükşehir Belediyesi, görme engelliler için internet kafe açtı. Kabartma alfabeli çıktı alınabilen kafede, sesli kütüphane var. TCDD de, engelliler için özel tasarlanan yolcu vagonunu hizmete sundu. Dünya Engelliler Günü etkinliklerine katılacak 45 engelli bu vagonla seyahat edecek. Evrensel Görme Engelliler Derneği Başkanı İlyas Akdağ, "İktidarlar bugüne kadar sorunlarımıza hiç çözüm üretmedi. AKP'den de umut yok" diye konuştu.
  '24 saat maratonu' bitti
  İstanbul'da ise dün, Taksim-Galatasaray arasında 'Dünya Engelliler Günü Yürüyüşü' gerçekleştirildi. Yürüyüşe, engellilere tekerlekli sandalye sağlamak için Köln'den tekerlekli sandalyesiyle İstanbul'a gelen Thomas Hoffmarck da destek verdi. Hoffmarck, Taksim Anıtı etrafında başlattığı '24 saat maratonu' nu da tamamladı. Büyükşehir Belediyesi Sağlık Daire Başkanı Mustafa Güveli, "Katkı için anıt etrafında tekerlekli sandalyeyle sekiz tur döndüm. Akşam çok büyük ağrılar çektim. Özürlüler için yapılacak her şey geleceğimize yatırım" dedi.