@ismailsaymaz

Engellilerin köyü olacak

Düzce depreminden sonra bir araya gelen gönüllülerin kurduğu Ulaşılabilir Yaşam Derneği hiç boş durmuyor. Dernek, engelliler için 25 konutlu 'dört dörtlük' bir köy yapıyor.
Haber: İSMAİL SAYMAZ / Arşivi

DÜZCE - Ulaşılabilir Yaşam Derneği (UYD), Türkiye'nin ilk engelli köyü olan 'Engelli Yaşam Alanı'nın temelini attı, inşaatına başladı. Aralık ayında 25 engelli konut sahibi olacak.
1999 yılındaki Marmara depreminden etkilenen kentlerden biri de Düzce'ydi. Yardım için kente akın eden 'dayanışma gönüllüleri' 2001 yılında Ulaşılabilir Yaşam Derneği'ni kurdu.
Düzcelilerin başını çektiği dernek, çalışmalarını engelliler üzerine yoğunlaştırdı. Dernek yöneticisi Emine İleri ve engelli arkadaşları, 2002 yılında, Japon yardım kuruluşu JAİKA'nın katkısıyla engellilerin mesleki rehabilitasyonu için atölye kurdu. İlk başta kukla üretimine başlayan atölye, üç yıldır siparişle faaliyetini sürdürüyor. Atölyede halen 10 engelli çalışıyor.
Çalışanlar mutlu
Emine İleri'yle birlikte atölyenin kurucularından biri olan Faruk Çakır, 1990 yılında geçirdiği bir kaza sonucu tekerlekli sandalyeye bağlı yaşamak zorunda kalmış, 1999'da da depremde yıkılan evinin enkazından çıkarılmış. Çakır, çadırlarda tanıştığı UYD'lilerde yolunu birleştirmiş: "Kazadan önce dekorasyon dükkânım vardı. Sonra işsiz kaldım. Şimdi bu atölyede ahşap ürünler üretiyoruz."
Bedensel engelli Kiraz Herdem de, 1.5 yıldır atölyede. İki çocuk annesi Herdem, eşinden ayrıldıktan sonraki işsizlik günlerinde UYD ile tanışmış: "Burada insanca çalışıyor ve az da olsa evimi geçindirebiliyorum. Üstelik kullanmadığım alet kalmadı."
Ücretsiz destek
UYD, yeşil kartlı engelliler için de geçen yıl UYD Bedensel ve Zihinsel Engelliler Rehabilitasyon Merkezi'ni hizmete açtı. Üç katlı ve 180 kişilik merkezde SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı üyesi 70 kişi tedavi görüyor. Elde edilen gelirle de sekiz yeşil kartlı gence ücretsiz destek veriliyor.
Merkezin sorumlusu Reyhan Özer, "Gelirimiz arttıkça hizmet vereceğimiz yeşil kartlı engellilerin sayısı da artacak" diyor. Üç fizyoterapi ünitesi, bir bireysel grup odası ve bir oyun salonunun bulunduğu rehabilitasyon merkezinde, iki fizyoterapist, iki özel eğitim öğretmeni, bir rehber öğretmen ve iki çocuk eğitimcisi görev yapıyor.
UYD, engellilerin isteği üzerine bu kez de Düzce'de, Türkiye'nin ilk engelli köyü 'Engelli Yaşam Alanı'nın temelini attı. Hollanda Kiliseler Birliği'nin 500 bin avroluk fonundan yararlanan UYD'ye, Toplu Konut İdaresi de 15 dönümlük bir araziyi ücretsiz verdi. İnşaat geçen mayıs ayında başladı. Köydeki 25 konutun sahipleri için ilk önce 700 engelli belirlendi. Bu sayı seçimle 37'ye indirildi. Bunların içinden de kurayla hak sahibi 25 kişi belirlenecek.
Sosyal tesisler de var
Konutlar, yalnız ve ailesiyle yaşayan engelliler göz önünde bulundurularak bir, iki ve üç odalı tasarlanmış. Ayrıca spor kompleksi, kondisyon aletleri, masatenisi, basketbol sahası ve yüzme havuzu olacak. Toplum Merkezi'nde ise toplantı ve fizyoterapi odaları, kütüphane, internet erişimi olan bilgisayar laboratuvarı, kreş, kafeterya, ortak mutfak, mini market, konuk evi, ortak açık bahçe, dokuma atölyesi, lokanta ve eğitsel mutfak bölümleri var.
Proje koordinatörü Semih Şahin, üretim atölyesi ve rehabilitasyon merkezinin de bu bölgeye taşınacağını söylüyor. Şahin'e göre, köyün yönetimi de engellilere devredilecek: "Burası Türkiye'nin ilk engelli köyü. Bugüne kadarki tüm çalışmalarımızı da burada toplayacağız. 'Engellilerin toplumdan izole edileceği' yönündeki eleştiriyi dikkate alarak, toplu konut arazisi olarak sağlıklı insanların da bulunduğu bir bölgeyi seçtik. Bu da toplumsal uyum ve kaynaşmayı sağlayacak."


    http://www.radikal.com.tr/7535737535730

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.