Engelliye süs asansörü

İstanbul'da, Eminönü yaya üstgeçidine 2002'de yapılan özürlü asansörü kullanılamadı. Belediyenin sorumluluğu attığı İstanbul Özürlüler Merkezi şöyle dedi: "Asansör özürlüye uygun değil. Anahtarı kullanacak, özürlüye yardım edecek biri gerekli."

Fotoğraf: Sergül Keskin Yolcu/aa

İSTANBUL - İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nce (İBB) Eminönü'nde özürlüler için yaya üstgeçidine yapılan asansör, üç yıldır kullanılamıyor.
İBB Fen İşleri Daire Başkanlığı, özürlülerin yoldan karşıya rahat geçişini sağlamak amacıyla, Sirkeci'de üstgeçidin her iki ayağına iki asansör inşa ettirdi. Bir özürlünün tekerlekli sandalyesi ve yanında refakatçisiyle kullanabileceği genişlikteki asansör, 2002 yılı fiyatlarıyla 150 milyar liraya maloldu. İBB, diğer vatandaşların eşya taşıma veya yatıp-kalkma amacıyla kullanmasını önlemek için asansöre kilit sistemi koydu. Ancak aradan geçen üç yılda asansör hiç kullanılmadı.
Heyet inceledi
Fen İşleri Daire Başkanlığı yetkilileri, asansörün kullanımını sağlayacak anahtar dağıtımını yapması için Sağlık Daire Başkanlığı bünyesindeki İstanbul Özürlüler Merkezi'nin (İSÖM) görevlendirildiğini ve konunun onların sorumluluğunda olduğunu belirtti. İSÖM'den yapılan açıklamada da, asansörün Temmuz 2003'te kendilerine devredildiği belirtilerek, şöyle denildi:
"İSÖM, kendisi de tekerlekli sandalye kullanıcısı olan yüksek mimar Şükrü Sürmen ve bir grup özürlüden oluşan bir heyet kurarak, konuyla ilgili inceleme yaptırdı. Heyetin incelemesi sonucu asansörün ve çevresinin özürlülere uygun olmadığını tespit etti.
Heyet, herhangi bir sorunda asansörde kalacak özürlüye yardım edecek bir görevli ya da teknisyenin olmadığını tespit ederek, bunu resmi bir yazıyla Fen İşleri Daire Başkanlığı Yapı İşleri Müdürlüğü'ne bildirdi. Ancak teknik ve personel sorunları çözülemediği için asansör bugüne kadar çalıştırılamadı."


    http://www.radikal.com.tr/7625887625880

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.