Enis Berberoğlu: Dinleme konusu Susurluk konuşmaları

Enis Berberoğlu: Dinleme konusu Susurluk konuşmaları
Enis Berberoğlu: Dinleme konusu Susurluk konuşmaları

Berberoğlu konuşma tabelerini gördükten sonra Hürriyet santralı dinleniyor muydu diye sordu.

İSTANBUL - ‘Devrimci Karargâh Örgütü’ soruşturması kapsamında tutuklanan emniyet müdürü Hanefi Avcı’nın ofisinde ele geçirildiği iddia edilen 24 kaset içerisinde, kendi ses kaydının da bulunmasıyla ilgili olarak ‘mağdur’ sıfatıyla ifade veren Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Enis Berberoğlu şikâyetçi oldu ve Hürriyet santralının dinlenmiş olabileceğini söyledi. Kayıtlardaki konuların ise Susurlukla ilgili olduğunu anlattı.
Avcı’nın 28 Eylül’de Eskişehir’deki makamında yapılan aramalarda 24 kaset bulunmuştu. Bu kasetlerin 1995- 1998 arasında yapılan bazı telefon konuşmalarını içerdiği anlaşıldı. Dinlenen ve kayda alınan isimler arasında bulunan gazeteciler Mehmet Ali Birand ve Fatih Altaylı, eski MİT’çi Mehmet Eymür ile Turgut Özal’ın oğlu Ahmet Özal ‘mağdur’ olarak ifade vermişti. Dün de Hürriyet Genel Yayın Yönetmeni Berberoğlu ve işadamı Erol Aksoy, Beşiktaş ’taki adliyeye gelerek ifade verdi.
Berberoğlu adliyeden ayrılırken, dinlemelerle ilgili şikâyetçi olduğunu belirtti. Berberoğlu, gazetecilerin “Niçin dinlenildiğinizi düşünüyorsunuz?” sorusu üzerine “Tamamen haber kaynaklarıyla yaptığım görüşmeler” dedi.
Görüşmelerle ilgili bir tereddüdü ve şüphesi olduğunu kaydeden Berberoğlu, “Çalıştığım gazetenin santral telefonundan yaptığım bir görüşmenin tapesini de okudum. Benim tarafım da dinlenilmiş olabilir karşı taraf da dinlenilmiş olabilir. Yalnız karşı tarafta şimdi ismini vermeyi uygun görmediğim bir emniyet müdürü var. Dolayısıyla bizim gazetenin yani o tarihte 1995-96 tarihli görüşmelerden bahsediyorum, dinlenilmiş olması ihtimali üzerinde durdum.”
“Hepimizin paylaştığı mesleki değerler şikâyetçi olmamı gerektiriyor. Çünkü demokrasi, ifade özgürlüğü, insan hakları, kişilik hakları bunların tamamı çiğnenmiş durumda” diyen Beberoğlu, sözlerine şöyle devam etti:
“Bu yasal bir dinleme mi bilmiyorum. Yasa dışı dinlemeyse bu da cürettir diye düşünüyorum. Hem dinleme yapacaksın hem de 13 sene saklayacaksın.”
Berberoğlu konuşmaların içeriğini ise şöyle anlattı: “Susurluk’la ilgili haber kaynaklarıyla yaptığım görüşmeler. Bir Susurluk, bir Yüksekova kitabı yazdım. 1.5 sene müddetle Susurluk soruşturmasını takip etmeye çalıştım, onlarla ilgili.”
Erol Aksoy ise çıkışta,, “Şikayetçi oldunuz mu?” sorusu üzerine, “Savcıyla benim aramda” dedi. (Radikal)