Enis Berberoğlu şikâyetçi

Enis Berberoğlu şikâyetçi
Enis Berberoğlu şikâyetçi
Hanefi Avcı'dan çıktığı iddia edilen dinleme kayıtlarıyla ilgili Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Enis Berberoğlu, "Mağdur" sıfatıyla ifade verdi. Yaklaşık 1 saat adliyede kalan gazeteci-yazar Enis Berberoğlu, şikayetçi olduğunu söyledi.


Selahattin GÜNDAY - Mustafa ÖZDABAK

İSTANBUL - "Devrimci Karargah Örgütü" soruşturması kapsamında “Terör örgütüne yardım ve yataklık" suçundan tutuklanan Emniyet Müdürü Hanefi Avcı'nın Eskişehir'deki ofisinde ele geçirilen ses kayıtlarıyla ilgili olarak Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Enis Berberoğlu, ifade verdi.

Beşiktaş 'taki İstanbul Adliyesi'ne saat 10.45'te gelen gazeteci- yazar Enis Berberoğlu, soruşturma savcısı Kadir Altınışık'a “mağdur” sıfatıyla ifade verdi.

GAZETENİN DİNLENMİŞ OLMA İHTİMALİ ÜZERİNDE DURUYORUM
Yaklaşık 1 saat adliyede kalan Berberoğlu, kayıtlarla ilgili şikayetçi olduğunu söyledi. Enis Berberoğlu, “Bana tapeleri gösterdiler, az sayıda görüşme var. Tamamı haber kaynakları ile yaptığım görüşmeler" dedi.

Çalıştığı gazetenin santral telefonundan yaptığı bir konuşmanın tapesini de okuduğunu ifade eden Berberoğlu, şunları söyledi:

“Benim tarafım da dinlenmiş olabilir karşı taraf da dinlenmiş olabilir. Yalnız karşı tarafta şimdi ismini vermeyi uygun görmediğim bir emniyet müdürü var. Dolayısıyla bizim gazetenin, 1995-96 tarihli görüşmelerden bahsediyorum, dinlenmiş olması ihtimali üzerinde durdum. Sayın savcının bunu da değerlendireceğini varsayıyorum. Yani soruşturma o yönde derinleşebilir, diye temenni ediyorum. Çünkü o tarih itibariyle Hürriyet Gazetesi'nin dinlendiğine dair başka emareler de var. O tarihte Hürriyet yöneticisi olan kıymetli arkadaşlarımızın bazı telefon görüşmeleri de yayınlanmıştı. Medyaya sızmıştı. Hepimizin paylaştığı mesleki değerler şikayetçi olmamı gerektiriyor. Çünkü demokrasi, ifade özgürlüğü, insan hakları, kişilik hakları bunların tamamı çiğnenmiş durumda"

“BU NE CÜRET DİYE DÜŞÜNÜYORUM"
Berberoğlu, "Bu bir yasal soruşturma neticesinde yapılan dinleme mi bilmiyorum. Eğer öyleyse neden 12-13 senedir suç unsuruna rastlanmamışsa bunlar imha edilmemiş dinleyenler tarafından bunu da bilmiyorum. Yasadışı dinlemeyse bu ne cüret diye düşünüyorum. Yani hem bu dinlemeyi yapacaksın hem 13 sene saklayacaksın. Ne amaçla saklayacaksın onu da bilmiyorum. Dolayısıyla şikayetçiyim" şeklinde konuştu.

KAYITLARIN KONUSU SUSURLUK
Kayıtlarda belirli bir konu olup olmadığı sorulan Berberoğlu, “Susurluk. Ben o zaman iki tane Susurluk kitabı yazdım. Yüksekova kitabı yazdım. Zaten o tarihteki gazete yazılarına bakarsanız bir buçuk sene Susurluk soruşturmasını takip etmeye çalıştım" dedi.

Berberoğlu, ses kayıtlarından bilgisi olmadığını, konuyu gazetelerden öğrendiğini söyledi. (dha)