Enişte Cihan Araçman 'kıskandım' dedi ama polis ikna olmadı

Enişte Cihan Araçman 'kıskandım' dedi ama polis ikna olmadı
Enişte Cihan Araçman 'kıskandım' dedi ama polis ikna olmadı
3.5 yaşındaki yeğenini asit dökerek yaralamaktan tutuklanan Cihan Araçman, "Benim de oğlum var, fakat ailemiz yeğenimle daha çok ilgileniyor. Bu ilgiyi kıskandım" dese de yetkililer olayın ardında başka bir neden var mı diye araştırıyor.

RADİKAL - İstanbul Ataşehir'de cumartesi akşamı yemeğe davet ettiği aile üyeleriyle otururken oyun odasına giden, burada 3.5 yaşındaki yeğeni Y.K.’ya sülfürik asit döken enişte Cihan Araçman’ın (34) bu eyleminin altında yatan nedenler polis ve savcılık tarafından araştırılıyor. Araçman çiftinin Çekmeköy’deki villası ise polisin yaptığı araştırmanın ardından kapatıldı.

DOKTOR BABA YANLARINDA

Hürriyet gazetesinden Burcu Purtul Uçar ve Fırat Alkaç'ın haberine göre, Avukat anne I.G. ve boşandığı eşi doktor C.K., yüzünden yanarak yaralanan çocukları Y.K.’nın yanından bir an olsun ayrılmıyor. Kocasının yaptığı bu eylem nedeniyle şokta olan annenin kız kardeşi S.G.A. da yeğenini yalnız bırakmıyor. Ailenin bir yakınının verdiği bilgiye göre Y.K. yarın yeniden ameliyat olacak. Bir gözü ağır hasarlı, diğerinde görme kaybı olan çocuğa kök hücre tedavisi uygulanacak. Ayrıca çocuk yüzündeki yanıklar nedeniyle plastik cerrahlar tarafından da ameliyat edilecek.

‘PİŞMANIM’

Çalıştığı uluslararası şirketten perşembe akşamı çıkıp villasına giderken gözaltına alınan ve önceki akşam tutuklanan Cihan Araçman eylemi sürekli olarak kıskançlık yüzünden yaptığını ve amacının korkutmak olduğunu öne sürdü. Araçman, mahkemedeki ifadesinde şöyle dedi: “14 yıldır aileyi tanırım, 6 yıldır evliyim. İş yoğunluğu nedeniyle 10-15 günde bir ailecek bir araya gelip yemek yeriz. Yemeği eşimle organize etmiştik. Son zamanlarda aile bireylerinin Y.’ye benim çocuğumdan daha fazla ilgi gösterdiklerini hissettim. Bu nedenle yemeğe gelirken evin bodrum katında boya kutularının bulunduğu yerden üzerinde boya yazılı diş macunu tüpü şeklinde bir boyayı alıp cebime koydum. Amacım boya olduğunu düşündüğüm bu maddeyi Y.’ye sıkıp şaka yollu korkutmaktı. Böyle bir olayın yaşanmasını istemezdim. Y.’nin her türlü masrafını karşılamaya hazırım. Pişmanım.”

İŞİNE SON VERİLDİ

Cihan Araçman, 2004 yılında İstanbul'un tanınmış bir vakıf üniversitesinin Reklamcılık Pazarlama ve Medya İletişim Sistemleri bölümlerinden çift anadal yaparak ve fakülte birincisi olarak mezun oldu. Aynı yıl bir reklam şirketinde yönetici olarak iş hayatına atılan Araçman bir yıl sonra başarı bursu ile aynı vakıf üniversitesinden yüksek lisans eğitimi aldı. 2005’ten itibaren dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden birinin Türkiye temsilciliğinde pazarlama uzmanı olarak işe başlayan Araçman, 3 yıl sonra pazarlama müdürü olarak terfi etti. Mahkemede ifade veren Araçman, 15 bin TL geliri olduğunu söyledi. Çalıştığı şirketten dün yapılan açıklamaya göre, yaşanan asitlisaldırı olayının ardından Araçman’ın işine son verildi.


‘OĞLUM CİHAN’I GÖRÜNCE AĞLARDI’

Eniştesinin attığı asitle yaralanan Y.K.’nın avukat annesi I.G. emniyette verdiği ifadede şöyle dedi: “Oğlum, Cihan’la hiç anlaşamazdı, onu görünce ağlamaya başlardı. Ben de ona, ‘Oğlum enişten sana bir şey mi yapıyor?’ diye sorduğumda ‘Hayır’ derdi.”

Yazın, Araçman’ın İzmir Çeşme’deki yazlığına tatile gittiklerini belirten anne, “Telefonla konuşuyordum, oğlum bir anda bağırmaya başladı. Başı ve yüzünde kızarıklık vardı. Doktor kimyasal madde nedeniyle olmuş olabileceğini söyledi. İki oyuncağının pillerine baktım, akmamıştı, temizdi. Bir hafta sonra oğlum iyileşti. İstanbul’a dönünce Cihan’dan evde çekilen görüntüleri istedim ama bana bahane uydurarak vermedi” dedi. (Çetin AYDIN / Hürriyet)


 

24 YIL HAPİSLE YARGILANABİLİR

Avukat Alper Sarıca, Araçman’ın suçundan verilebilecek en ağır cezalardan birine çarptırılabileceğini söyledi. Av. Sarıca, konu ile ilgili Hürriyet Dünyası’na yaptığı açıklamada “Öncelikle suçun kendisini savunamayacak yaştaki çocuğa ve asitle işlenmesi sebebi ile yarı oranında artırım uygulanarak ceza 4 yıl 6 aya çıkarılacak ve küçüğün yüzünde sabit iz kalması veya görme işlevinin zayıflaması halinde sanığa verilecek ceza bir kat artırılarak 9 yıla çıkabilecektir. Cezanın belirlenmesi mahkemenin takdirinde olsa da bu hallerde kanun gereği verilecek ceza 5 yıldan az olamayacaktır. Yine küçük Y.K.’nın gözlerinden birisinin işlevini kaybetmesi veya yüzünün sürekli değişikliği söz konusu olursa da verilecek ceza bu kez 2 kat artırılacak ve 13 yıl 6 aya çıkabilecektir. Bu halde de kanun gereği verilecek ceza her halükarda 8 yıldan az olamayacaktır. Olayda küçük Y.K. ile birlikte oyun odasında oynayan iki küçük çocuğun da saldırı nedeniyle ayaklarından yaralandıkları anlaşılmaktadır. Burada mağdurlar şikâyetçi olmasa dahi saldırganın eylemi nitelikli hal teşkil ettiğinden şikâyete bağlı olmaksızın kovuşturulacak bu eylemler nedeniyle de sanık ayrıca cezalandırılacaktır. Sonuç olarak sanığın toplamda 24 yıla varan hapis cezasına çarptırılabilmesi mümkün”