Enişten bakan olursa

Bakanlar 'akrabalara kıyak' atamalarını sürdürüyor.
Haber: AYFER SELAMOĞLU / Arşivi

ANKARA - Bakanlar 'akrabalara kıyak' atamalarını sürdürüyor. Çevre Bakanlığı yaptığı dönemde kayınbiraderinin eşi Şenay Başer'i Ulaştırma Bakanlığı'na bağlı Telsiz Genel Müdürlüğü'nden, bakanlığına genel müdür yardımcısı olarak taşıyan Mustafa Taşar, Turizm Bakanı olduğunda da gelinini unutmadı. Taşar, İmren Aykut'un Çevre Bakanlığı döneminde Çevresel Etki Değerlendirme ve Planlama Genel Müdür Yardımcılığı'na atanan Başer'i, önceki gün Turizm Bakanlığı kadrosuna müsteşar yardımcısı olarak kattı.
'Ne var ki bunda?'
Konuyla ilgili sorularımızı önce "Olabilir. Ne var bunda?" sözleriyle yanıtlayan Taşar, kayınbiraderinin eşi olan Başer'i atarken liyakat esasını göz önüne aldığını söyledi. Başer'in Çevre Bakanlığı'nda başarılı işler yaptığını anlatan Taşar, "Bu başarılarını Turizm Bakanlığı'nda da devam ettireceğini düşünerek müsteşar yardımcılığına getirdim. Buraya lazım olduğu için alıyorum. Tamamen liyakata bakıyorum. Akrabalık ilişkisinden önce açın dosyasındaki başarılı işlerine, özelliklerine, işe yarayıp yaramayacağına bakın. Kendisi plan-proje konusunda uzman. Zaten endüstri mühendisi. Bugüne kadar Çevre Bakanlığı gibi bir yerde hakkında tek dedikodu çıkmamış birisi" dedi.
Taşar, "Başer, yine sizin Çevre Bakanı olduğunuz dönemde Çevre Bakanlığı'na atanmış? O zaman da liyakata mı baktınız?" sorumuzu ise, "Evet, o zaman da liyakata göre hareket ettim. Çevre Bakanlığı'na da o zaman lazımdı. Olayları akrabalık ilişkisine göre değil başarıya göre değerlendirmek gerek" yanıtı verdi.