Enkaz bulundu, pilotlar kurtulamamış

Enkaz bulundu, pilotlar kurtulamamış
Enkaz bulundu, pilotlar kurtulamamış

Helikopterin düştüğü yerde tipi etkili olduğu için pilotların cesetleri enkazdan halatla alındı ve hava ambulansıyla Ankara?ya götürüldü. Kaza kırım ekibi ise enkaza gidemedi. Fotoğraf: Emin Gürbüz / aa

Polonya'dan hava ambulansı olarak kullanılmak için alınan ancak Bolu semalarında kaybolan helikopter Kıbrıscık'ta düşmüş. İki pilotun cesedi bulundu

ANKARA - Sağlık Bakanlığı’nın hava ambulansı olarak kullanmak üzere Polonya’dan satın aldığı ancak Ankara’ya getirilirken kaybolan ‘Eurocopter 135’ tipi helikopterin enkazı dün Bolu’nun Kıbrıscık İlçesi yakınlarında bulundu. Helikopterin Polonyalı pilotu ile gözetmen Türk pi-lotun kazada yaşamını yitirdiği anlaşıldı. İki pilotun cenazesi Ankara’ya getirilirken, helikopterin düşüş nedeniyle ilgili incelemeler başladı.
Polonya’dan satın alındıktan sonra Sağlık Bakanlığı’na teslim edilmek üzere İstanbul’dan Ankara’ya götürülen Kaptan Pilot Andrzej Wojewodzki yönetimindeki, emekli Kara Pilot Albay Süleyman Kıyak’ın da gözetmen olarak bulunduğu helikopterle önceki gün saat 16.20 civarında telsiz ve radar irtibatı kesilmişti. Ulaştırma Bakanlığı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) Polonya tescilli helikopterin, Bolu’nun Kıbrıscık İlçesi Köroğlu Tepesi mevkiinde kaybolduğunu, helikopterle 16.11’de son kez temas kurulduğu ve deniz seviyesinden 8 bin 200 fit yükseklikteyken temasın kesildiğini duyurmuştu.
Olayın ardından SHGM’nin helikopterde bulunan ELT (Emergency Locator Transmitters-Acil Durumun Yerini Belirleyen Verici) cihazından alınan sinyali takip ederek bulduğu koordinatlar Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na verilmişti. Eskişehir Hava Kuvvetleri Komutanlığı’ndan ATAK 02 isimli helikopter vakit geçmeden kaldırılıp, verilen koordinatlarda arama kurtarma faaliyetlerine başlanmışsa da gece, hava koşullarının zorluğu nedeniyle havadan arama yapılamamıştı. Yaklaşık 100 kişilik ekiple yapılan arama kurtarma çalışmaları dün sonuçlandı. Sabah saat 11.30 sıralarında, askeri helikopter kaybolan helikopterin enkazını Kıbrıscık ilçesine 10 kilometre uzaklıkta Mudurnu ile Kıbrıscık arasındaki Köroğlu tepesi bölgesindeki Sarıobabaşı Köyü yakınında tespit edildi.
Enkaza ulaşılıp pilotların cenazelerinin halatlarla alınmasına karşın, kaza nedeniyle ilgili inceleme yapacak ekip enkaza ulaşamadı. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’ne bağlı 3 uzman ekip ile askerler, helikopter enkazına ulaşmak için uzun süre uğraşsalar da amaçlarına ulaşamadılar. Genel Müdür Ali Arıduru, bölgede 1 metreden fazla kar bulunduğunu, sis ve tipinin hâlâ etkisini sürdürdüğünü aktardı. Arıduru, ilçe merkezine dönen kaza kırım ekibinin enkaza ulaşmak için bugün sabah saatlerinde tekrar yola çıkacağını sözlerine ekledi. (Radikal)