Enkazda bir mucize daha

Konya'da çöken Zümrüt Apartmanı'nın enkazından yaklaşık 6.5 gün sonra bir kişi daha sağ çıkarıldı.

Konya'da çöken Zümrüt Apartmanı'nın enkazından yaklaşık 6.5 gün sonra bir kişi daha sağ çıkarıldı. Arama-kurtarma ekipleri, 'sağ çıkarma' ümidiyle yürüttükleri titiz çalışmalar sonucunda enkazda bir canlıya daha ulaştı. Gece boyunca yapılan dinleme çalışmalarında, enkaz altında, bugüne kadar fazla hasarın olmadığı binanın bodrum kısmında yaşama şansı bulan bir canlı olduğu belirlendi.
Olaydan yaklaşık 6.5 gün (157 saat) sonra 'su, su' diye bağırması üzerine bulunan ve çıkarılan 24 yaşındaki Yasemin Yaprakçı, bu kadar süre enkaz altında canlı kalarak adeta bir mucizeyi gerçekleştirdi. Ayakları kiriş altında sıkıştığı için yaklaşık 3 saatlik çalışmayla enkazdan güçlükle çıkarılan Yaprakçı'ya serum ve ardından oksijen maskesi takıldığı öğrenildi.
Yetkililer, oldukça bitkin bulunan Yaprakçı'nın kendisine ilk ulaşıldığında su istediğini belirterek, Yaprakçı'nın ağzının suyla ıslatıldığını söyledi. Konya Numune Hastanesi'ne kaldırılan Yaprakçı'nın oldukça bitkin ancak bilincinin açık olduğu belirtildi. Yaprakçı'nın hızlı bir şekilde tedavi altına alınması için olay yerinden hastaneye kadar trafik akışı kontrollü olarak sağlanırken, hastane çevresinde olası izdihama karşı yoğun güvenlik önlemleri alındı.
Bir gün önce aynı saatlerde Muhammet Kalem'in ardından bugün de Yasemin Yaprakçı'nın canlı olarak çıkarılmasıyla görevliler büyük sevinç yaşarken, bazıları gözyaşlarına hakim olamadı. Çevreye toplanan vatandaşlar kurtarma çalışmalarını alkışlarıyla kutladı.

ÖLÜ SAYISI 84

Yaprakçı'nın yakınlarından Şerife Özkan'ın (1.5) cesedi çıkarıldı. Çıkarılan cesetle ölü sayısı 84'e yükseldi.