Enkazdan çıkanlar geleceği düşünüyor

Enkaz yığınına dönen Huzur Apartmanı'nın 38 sakini misafir olarak ağırlandıkları Zeytinburnu Belediyesi Öğretmenevi'nde kaybettikleri evleriyle birlikte belirsizleşen geleceklerinin derdine düşmüştü.

İSTANBUL - Enkaz yığınına dönen Huzur Apartmanı'nın 38 sakini misafir olarak ağırlandıkları Zeytinburnu Belediyesi Öğretmenevi'nde kaybettikleri evleriyle birlikte belirsizleşen geleceklerinin derdine düşmüştü. Muhabbetler dönüp dolaşıp çöken binadan nasıl kurtulduklarına, enkaz altından çıkardıkları yakınlarına, komşularının kendilerini uyarmasına geliyordu. Tüm bunlara karşın Zeytinburnu Belediyesi'nde misafiri olarak kalan Demir, Güneş, Yıldız ve Yıldırım aileleri şimdilik yaşam şartlarından memnun. Tabii sadece geleceğe dair plan yapmadıkları anlarda. Kendilerine ayrılan dörder kişilik odalarda kalan ailelerin televizyonu, doğalgazı, sıcak suyu ve duşu var. Bunun yanında sabah kahvaltısı da dahil üç öğün yemek masrafını da Zeytinburnu Belediyesi karşılıyor. Öğretmenevi'nde Güneş ailesinin 12, Yıldız ailesinin yedi Demir ailesinin altı ve Yıldırım ailesinin 15 ferdi var. Dördüncü katın neredeyse tamamı evlerini kaybeden ailelere ayrılmış.
Manav armut atmış
Çökme apartman sakinlerini daha bir yakınlaştırmış gibi. Güneş ailesinin fertlerinin kaldığı odada akrabalar ve Yıldırım ailesinin üyeleri de var. Enkaz altından çıkan Güneş ailesinin reisi Abdülselam Güneş belinden yaralı olduğu halde asansörü olmayan binanın dördüncü katına sedyeyle çıkarılmış ama halinden şikâyetçi görünmüyor. Hava alması için cam kenarına yatırılan Güneş'in yanında kendisi gibi yaralı olan eşi Feyruze hanım kalıyor. Yıkım anını büyük bir soğukkanlılıkla anlatan Güneş kendisini kurtaran itfaiye erine müteşekkir. "Dışarıdan sesler geldi, sarhoşlar bağırıyor sandık. Sonra karşıdaki manav cama elma armut atmaya başladı. Çocukları çıkardım, kıyafetimi giydim kapıda ayakkabılarımı bağlarken bina üzerime çöktü. İlk önce bir itfaiye eri geldi, seni çıkarmaya çalışırsam enkaz altında kalırım deyip kaçtı. Sonra bir itfaiyeci daha geldi. 'Bunu balyozla kırmam gerek ama kırarsam bacakların da kırılır' dedi. Ben de 'Kır, burda kalırsam zaten öleceğim' dedim. Balyozla sütunu kırıp beni çıkardı."
Emlakçı inandırmış
Güneş binanın güçlenmesi için mal sahibi Ali Aktaş'a defalarca başvurmuş ancak Aktaş her seferinde binanın sağlam olduğunu güçlendirmeye gerek olmadığını ifade etmiş. 2000 yılında Huzur Apartmanı'nından daire alan Güneş, Yıldırım ve Yıldız aileleri evleri için 11 ila 13 milyar arasında para ödemiş. Hepsinin ortak buluştuğu nokta evleri Sucu Hoca'dan (Bahattin Kaya )almış olmaları ve oturdukları apartmanın hasarsız olduğuna inandırılmaları.