Enkazdan çıkarılanlar anlatıyor: Bina çatlaklarla doluydu!

Kerkük Caddesi'nde çöken Zümrüt Apartmanı'ndan sağ kurtulan 27 kişi, bayramda sevinçlerini gölgeleyen olayın şokunu yaşıyor.

Konya'nın Selçuklu ilçesinde çöken 11 katlı Zümrüt Apartmanı'nın enkazından sağ kurtulan apartman sakinlerinden bazıları binada çatlaklar bulunduğunu söyledi. Apartman sakinlerinden bazıları, bina için çürük raporu olduğu yönünde öylentiler duyduğunu iddia etti.
Kerkük Caddesi'nde çöken Zümrüt Apartmanı'ndan sağ kurtulan 27 kişi, bayramda sevinçlerini gölgeleyen olayın şokunu atlatamazken, yakınlarından kötü haberlerinin gelmesini korkuyla bekliyor.
Apartmanın birinci katında oturduğunu anlatan Nesibe Tosun (25), hissettiği sarsıntının ardından büyük bir gürültü duyduğunu söyledi. Kendisini dışarı attığı sırada binanın çöktüğünü belirten Tosun, "Annem, kardeşlerim göçük altında kaldı. Ne olduklarını bilmiyorum. Bina çatlaklarla doluydu. Altta tadilat yapıldığını duyduk. Ne olur ailemi kurtarsınlar" diye gözyaşı döktü.
Enkazdan sağ kurtarılanlardan Gökhan Küçükoğlu (34) ise 5. katta otururken duydukları büyük sarsıntı üzerine deprem olduğunu zannettiklerini belirterek, şöyle konuştu:
"Gürültü ve sarsıntı yaklaşık 10 saniye kadar sürdü. Dışarıda merdiven boşluğunda insan sesleri duyduk. Deprem oluyor diye düşünerek, hepimiz kapıya yöneldik. Bina çöktü. Ben kurtarıldım. Babamın evine İstanbul'dan misafir olarak gelmiştim."

KIZININ VE ANNESİNİN ÖLDÜĞÜNÜ BİLMİYOR

2.5 yaşındaki kızı Selin Küçükoğlu ile annesi Naciye Küçükoğlu'nun enkazdan ölü olarak çıkarıldığı gizlenen Gökhan Küçükoğlu, hayatta sandığı yakınlarının bir an önce sağ olarak kurtarılması için yetkililerden yardım istedi.
Küçükoğlu'nun emekli astsubay olan babası Saadettin Küçükoğlu (57) da bayram nedeniyle oğlu, torunu ve gelininin ziyarete geldiklerini anlatarak, "Bayramda özlem gideriyorduk. Bina sallanmaya başladı. 'Deprem' diye bağırarak koridora fırladık. Dışardan yürek parçalayan sesler geliyordu. Bina göçtü, nasıl kurtarıldığımızı bile hatırlamıyorum" dedi.
8. katta oturan Ahmet Türkoğlu (57) ise 10 saniye kadar süren sallantının başladığı sırada misafirleriyle birlikte toplam 13 kişi evde oturduklarını söyledi. Beş torunundan ve eşinden haber alamadığını belirten Türkoğlu, "Kurtulduğuma sevinemedim. 10 akrabam göçük altında. Binanın çürük olduğunu dair sözler duymuştuk ama bunların dedikodu olduğunu düşünüyorduk" dedi.
Enkaz altında sekiz yakınının olduğunu anlatan Havva Nesrin Özkan da patlamaya benzer bir şey olduğunu, kaçmaya çalışırken daha ne olduğunu anlamadan binanın üzerlerine çöktüğünü kaydetti. Özkan, enkaz altından kurtarılmayı beklediği anların kendisine bir yıl gibi geldiğini anlattı.

KAPIDAN ÇIKTI BİNA ÇÖKTÜ

Kayınpederinin evine misafir olarak geldiklerini söyleyen Tamer Özkan da olayı şöyle anlattı:
"Kendimi dışarı attım. Apartman kapısından çıkmamla birlikte bina büyük bir gürültüyle çöktü. Daha önceleri kayınpederim birkaç kez binanın çürük raporu olduğu konusunda söylentiler olduğunu bana anlatmıştı. Eğer bu binayı yapanların, yapılırken denetleyenlerin bu işte bir hatası varsa, cezalandırılmalarını istiyoruz. Benim sekiz yakınım halen göçük altında kurtarılmayı bekliyor."