Ensarioğlu: Barzani, Diyarbakır'a Kürt sanatçı Şivan Perwer'i getirebilir

Ensarioğlu: Barzani, Diyarbakır'a Kürt sanatçı Şivan Perwer'i getirebilir
Ensarioğlu: Barzani, Diyarbakır'a Kürt sanatçı Şivan Perwer'i getirebilir
Hafta sonu Diyarbakır'a gelecek olan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın kentte görüşeceği Irak Kürdistan Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesut Barzani'nin kendisi ile birlikte ünlü Kürt sanatçı Şivan Perwer'i de getirebileceği belirtildi.

DİYARBAKIR – Hafta sonu Diyarbakır’a gelecek olan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan 'ın kentte görüşeceği Irak Kürdistan Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesut Barzani'nin kendisi ile birlikte ünlü Kürt sanatçı Şivan Perwer'i de getirebileceği belirtildi. AK Parti Diyarbakır Milletvekili Galip Ensarioğlu, Başbakan'ın Diyarbakır'da Barzani görüşmesinin bir sürpriz ve mesaj olduğunu belirterek, "Sayın Barzani ile böylesi bir süreçte görüşme gerçekleştiriyor olması sürece olumlu bir katkıdır. Çünkü çözüm sürecini Irak Kürdistan Federe yönetiminden ve Rojava'dan bağımsız düşünmek mümkün değil" dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın hafta sonu Diyarbakır'a yapacağı ziyaret öncesinde hazırlıklar başladı. Kentteki billbaordlara Türkçe, yerel gazetelere ise Türkçe-Kürtçe ilanlar verilerek, Erdoğan'ın kente geleceği duyuruldu. Yerel gazetelere 'Çözüm sürecinin baş mimarını kucaklıyoruz' başlığı ile verilen Kürtçe ilanlarda demokratikleşme paketi ile yasak olmaktan çıkan 'W' ve 'X' harfleri de kullanıldı. Başbakan'ın toplu açılış yapacağı Kantar Kavşağı'nda ise çalışmalar sürüyor.

AK Parti Diyarbakır Milletvekili Galip Ensarioğlu, Başbakan Erdoğan'ın Diyarbakır'da Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesut Barzani ile görüşecek olmasını değerlendirdi. Ensarioğlu, Erdoğan'ın bu çözüm sürecinde bölgeye yapacağı ziyareti çok önemsediklerini, vereceği mesajların da önemli olacağını söyledi. Ensarioğlu, şöyle dedi:

"Böylesi bir süreçte, çözüm süreci devam ederken Sayın Barzani ile Diyarbakır'da Başbakan'ın görüşmesi yeni bir gelişmedir. Daha önceden tasarlanan bir gelişme değildir. Çok olumlu bir gelişmedir. Sayın Barzani, 'Kürdistan Federe yönetiminin başkanı' olarak ilk defa Diyarbakır'a gelecek. Sembolik önemi olan bir yerde sayın Barzani'nin Başbakan tarafından karşılanması ve ağırlanması aynı zamanda kendisine ve Kürtler'e yapılmış bir jesttir." 


"KÜRT YÖNETİMİ İLE STRATEJİK BİR ORTAKLIK SÖZ KONUSUDUR"

Milletvekili Ensarioğlu, Barzani ailesinin, bütün Kürt coğrafyasında sembolleşmiş, itibarlı ve değerli olduğunu ifade ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Sayın Barzani; bütün Kürtler için önemli bir isim. O yüzden Diyarbakır'da 'Başkan' olarak karşılanıp ağırlanması herkesi mutlu edecek bir gelişme. Çözüm süreci de bir mesajdır. Çözüm sürecine de bir katkısı olacak. Bir takım görüşmeler olacak. Çünkü, son 2-3 yıldır Irak Kürdistan yönetimi ile statejik bir ortaklık söz konusudur. Enerji alanında çok ciddi, bağımsız anlaşmaların, petrol, gaz, enerji nakil hatları konusunda hem kendilerinin bu petrolleri üretmeleri ve bağımsız olarak dünya pazarında pazarlamaları konusunda bir stratejik ortaklık yapılıyor. Bu stratejik ortaklık her alanda yapılacak. Bu ilişkinin batılı güçleri ve Bağdat yönetimini rahatsız ettiğini de biliyoruz. Ama aynı zamanda Bağdat yönetimi ile de ilişkiler ve görüşmeler yapılıyor."

Başbakan Erdoğan'ın böylesi bir süreçte Barzani ile görüşme gerçekleştiriyor olmasının sürece katkısınında olacağını söyleyen Ensarioğlu, "Çünkü, 'Çözüm sürecini', Irak Kürdistan Federe yönetimi ve Rojava'dan (Suriye'nin kuzeyinde Kürtler'in yaşadığı bölge) bağmısız düşünmek mümkün değil. Çözüm sürecinin bir parçası da Irak ve Suriye'deki Kürtlerdir. Türkiye, bütün Kürtler'le geliştireceği olumlu ilişkilerle Ortadoğu'nun barışına katkı sunucak. Sadece Türkiye'nin barışına, kardeşliğine ve beraberliğine değil" dedi. 


'ŞİVAN PERWER'İ DİYARBAKIR'A GETİREBİLİR'

Başbakan Recep Tayip Erdoğan'ın davetlisi olarak hafta sonu sürpriz bir şekilde Diyarbakır'a gelecek olan Mesut Barzani'nin kendisi ile birlikte 37 yıldır yasal sıkıntılar nedeniyle Türkiye'den uzakta olan ünlü Kürt sanatçı Şivan Perwer'i getirebileceği belirtildi. Barzani'ye yakın kaynaklar, daha önce hükümet üyeleri tarafından defalarca Türkiye'ye davet edilen ancak, olası PKK tepkisi nedeniyle Türkiye'ye gelmeyen ve "Beni ancak, devlet, hükümet, BDP birlikte ortak çağırırsa gelirim" diyen Perwer'in Barzani'yi kıramayacağı ve davetlisi olarak gelebileceği belirtildi.

FERİT ASLAN / DHA


  http://www.radikal.com.tr/1160227116022712

  YORUMLAR
  (12 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  haritaya baktim rojova mojova diye birsey gormedim.yok. - Tekin-11

  bir sendin eksik. sende gel kadro tamamlansin.

  sevinç - gokhanweb

  benim bildiğim diyarbakır halkı için ne barzaninin gelmesi sevinçtir ne de şıwanın gelmesi onurdur. akp'nin seçim çalışmalarının kuklası olacak bir şıwan utançtır. ben buradan bir öneride bulunayım. o gün diyarbakıra mecburi olarak bile gidecekseniz erteleyin. şıwanı süslenmiş hediye paketi olarak diyarbakırlılara verdiklerinde kabul etmeyin.

  yani? - Efendisiz65

  ee ne olacak şimdi? sorunu çözmüş mü olacaksınız? Barzani yönetiminin ve sizin devletinizin rojavaya yaklaşımı sizler için pek hayırlı değil. öyle birlikte hiç sorun yokmuş gibi davranacaksınız sonra çetecilere elinizden gelen bütün desteği verip aklınızca rojava devrimini boğacaksınız ya! işte orada avucunuzu yalarsınız ki yaladınız da. hiç hesaplamamıştınız ypgnin böyle başarılı olacağını değil mi. istediğiniz gibi çeteleri sokup pydyi güçsüz düşürecek sonra müdahaleyi gündeme getirip barzaniyle oraya çökecektiniz değil mi sizi gidi kefen hesapçıları sizi. ama pkk böyle hevesinizi kursağınızda bırakır hacılar. siz bu kafayla bırakın şıvanı getirmeyi (ama bu kafayla)öcalanı imralıdan getirseniz bile bi arpa yol alamazsınız.

  1 OY ICIN 40 TAKLA - karaman2001

  Mecliste turban, TUTMADI ))) kizli erkekli evler, TUTMADI. Sivan Perver ABI TUTMAZ. Genel secimlerde Sayin Ocalani birakirsiniz ODA TUTNAZ ))) kirk takla atmaya gerek yok. tek care. Demokrasi, Insan haklari Esitlik ve ozgurluk.

  Şıvan'ı getirerek seçim kazanmak yanlış mı? - dersimi

  hadi bazılarının iddia ettiği gibi Barzani'yle Amed'de görüşmek ve Şıvan'ı getirmek seçim kazanma amaçlı olsun. Peki bu yanlış birşey mi? partilerin kuruluş amacı seçimden galip çıkmak değil mi zaten? partiler halkın oyunu almak için kurulur ve politikalarını buna göre yaparlar. bazı yorumcuların ısrarla seçim amaçlı diye eleştirmesi çok anlamsız ve aptalca.

  SONUÇ - pispor

  Bir şeyi değiştirmez burada net anlaşılıyorki başbakan Diyarbakır büyük şehir Belediye'sini almak için uğraşıyor ancak bu çok zor elbette sayın Barzani'nin Diyarbakır a gelmesi Kürt halkı için sevinçtir ayrıca değerli sanatçı Şivan Perwerin de gelmesi Diyarbakırlı Kürt halkı için bir onurdur

  seçim yatırımı - Mustyyy

  yerel seçimler yaklaşirken partiler de elindeki kozları teker teker kullanıyor. son zamanlarda akp doğuda çok ciddi oy kaybı yaşiyor diyarbakır batman mardin ve van da akp'nin bdp'ye karşi bir varlık gösteremeyeceği açıktır . bu nedenle akp kendisine oy kazandıracak yeni hamleler yapmak istiyor kürtlerin önemli değerlerleriyle diyarbakırda buluşup oy kazanmak istemekten başka değildir.