EPDK Başkan Yardımcısı: Rusya Türkiye'nin gazını kesemez çünkü...

EPDK Başkan Yardımcısı: Rusya Türkiye'nin gazını kesemez çünkü...
EPDK Başkan Yardımcısı: Rusya Türkiye'nin gazını kesemez çünkü...
EPDK Başkan Yardımcısı Ertürk, "Rusya ekonomisi özellikle petrol fiyatlarındaki düşüşle oluşan kırılgan yapı içerisinde 'Türkiye'ye doğal gaz vermiyorum' demeyi kaldıracak durumda değil" dedi.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkan Yardımcısı Mehmet Ertürk, Türkiye'nin Rusya'dan enerji ithalatındaki üç kalem arasında en önemlisinin doğal gaz olduğunu söyledi. Enerji anlaşmalarının çok ciddi tazminatlar içerdiğini anımsatan ve Rusya'nın gaz akışını kesemeyeceğini belirten Ertürk, şunları kaydetti:"Rusya ile yapılan anlaşmalar, uzun dönemli ve hükümetler arası yapılan anlaşmalardır. Bu anlaşmalarda hem alıcı hem de satıcı taraflara çok ciddi yükümlülükler getirilmiş durumda. Biz nasıl ki yarın Rusya’ya 'Biz senden gaz almıyoruz' diyemiyorsak, Rusya'da yarın bize 'Artık ben size gaz vermeyeceğim' diyemez. Bunun Rusya’ya uzun vadede çok büyük negatif yansımaları olur. Rusya'nın gaz sattığı birçok Avrupa ülkesi var. Böyle bir durumda bu ülkelerin Rusya’ya güvenleri sarsılmış olur. Rusya ile iş yapan dünyadaki bütün yatırımcıların güveni sarsılmış olur. Böyle bir risk, alınamayacak bir risktir. Rusya’nın, 'gaz vermiyorum' demesi durumunda çok ciddi tazminatlar ödemesi gerekecek. Rusya ekonomisi özellikle petrol fiyatlarındaki düşüşle oluşan kırılgan yapı içerisinde ‘Türkiye’ye doğal gaz vermiyorum’ demeyi kaldıracak durumda değil."

AA


  http://www.radikal.com.tr/148853514885351

  YORUMLAR
  (1 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Rusya - soseme35

  Uluslararasi antlasmaldan dolayi Ruslar da gazi kesemeyeceklerini biliyorlar. Zaten keseriz demiyorlar. Ama teknik ariza var, bakim var vs. gibi sebeplerle her türlü yavaslatmayi yapmayacaklarinin garantisi var mi? Suc da degil ayrica! Adamlar bizim gibi sinek ilaci icmiyor, coktan düsündükleri seyler bunlar!