Er: Bombaların sorumlusu PKK

İstanbul'da hafta başında gerçekleştirilen üç bombalı saldırının sorumlusunun PKK/Kongra-Gel olduğu açıklandı. Emniyet Genel Müdür Yardımcısı ve Sözcüsü Ramazan Er, örgütün iç çatışmalarını örtbas etmek amacıyla çeşitli seksiyonlar kullandığını söyledi.

ANKARA - İstanbul'da hafta başında gerçekleştirilen üç bombalı saldırının sorumlusunun PKK/Kongra-Gel olduğu açıklandı. Emniyet Genel Müdür Yardımcısı ve Sözcüsü Ramazan Er, örgütün iç çatışmalarını örtbas etmek amacıyla çeşitli seksiyonlar kullandığını söyledi.
Emniyet Genel Müdürlüğü'nde dün haftalık bilgilendirme toplantısı düzenleyen Ramazan Er, İstanbul'da iki otel ile bir gaz dağıtım istasyonuna düzenlenen bombalı saldırıların PKK/Kongra-Gel tarafından gerçekleştirildiğinin tespit edildiğini açıkladı. Er, "Terör örgütü PKK hâkimiyet, bir başka deyişle post kavgası içisinde. Bu kavgayı örtbas etmek için eylemlerde çeşitli seksiyonlarını kullanıyorlar" dedi.
Bayram aranıyor
Van Emniyeti'nde yaşanan olaylarla ilgili iki mülkiye müfettişinin Van ve Malatya'da soruşturma yapacağını belirten Er, halen sekiz kişinin cezaevinde olduğunu, aralarında Mustafa Bayram'ın da yer aldığı beş kişinin arandığını ifade etti. Er, haftalık toplantısında şu konulara da değindi:
Sahalarda güvenlik: 2004-2005 futbol sezonu için kanun değişikliğinin ardından il ve ilçelerde Spor Güvenlik Kurulları oluşturulacak. Maç öncesi, sırası ve sonrası asayiş ve trafik önlemi için personele eğitim verilmeye başlandı.
15 ülkede operasyon: Güneydoğu Avrupa Sınır Aşan Suçlarla Mücadele Merkezi'nin 15 üye ülkedeki operasyonu 'Road Show' kapsamında Türkiye'de 6 bin aracın kayıtları incelendi. Çalıntı olduğu tespit edilen 86'sına el konuldu. Olaylarla ilgili 50 kişi hakkında adli işlem yapıldı.
Bir haftada 159 kayıp: Geçen hafta trafik kazalarında 113, asayiş olaylarında ise 46 kişi hayatını yitirdi.