Er intiharında 'kız arkadaş'lı karar!

Er intiharında 'kız arkadaş'lı karar!
Er intiharında 'kız arkadaş'lı karar!
Askeri yargı, Murat Oktay Can'ın intiharında 'kız arkadaş etkisi'nin de olduğunu belirtti. Avukat ücreti de babadan kesildi.
Haber: TARIK IŞIK - tarik.isik@radikal.com.tr / Arşivi

Tunceli’de askerlik yaparken intihar eden Murat Oktay Can’ın ailesinin açtığı tazminat davasını karara bağlayan Askeri Yüksek İdare Mahkemesi İkinci Daire Başkanlığı ilginç bir karara imza attı.
Murat Oktay Can, Hozat ilçesinde askerlik yaparken 5 Ekim 2009’da hayatını kaybetti. Resmi ölüm nedeni olarak ‘intihar’ denildi. Oğullarının intihar etmediğine inanan aile , ‘şehit’ sayılması için hukuki mücadele verirken tazminat davası da açtı.
Davada askeri başsavcı, Can’ın ölümünü askerlik hizmetinden soyutlamanın mümkün olmadığını ifade etti. Can’ın dağıtım izninden döndükten 1.5 ay sonra, kaza geçiren kız arkadaşını görmek için izin talep ettiğini ancak izin verilmediğini belirten başsavcı, “Sorunları çözülmediği halde, ertesi gün kendini iyi hissettiğini söylemesi üzerine, psikiyatrik bir muayeneye tabi tutulması ve kendisine zarar verme imkânı bulunan faaliyetlerden alıkonması gerekirdi” dedi.
Askeri Yüksek İdare Mahkemesi İkinci Daire Başkanlığı’nın kararında ise Murat Oktay Can’ın intiharında kız arkadaşından kaynaklanan psikolojik bozukluğun da etkili olduğu kaydedildi. Mahkeme, Can’ın psikolojisinin bozuk olduğunu bildikleri halde ertesi gün silahla nöbete gönderdikleri için idareyi de kısmen de olsa kusurlu buldu. Ancak askeri yargı, baba Oktay Can’ın 50 bin liralık maddi tazminat talebine karşı 5 bin lira, 50 bin liralık manevi tazminat talebine karşı 1500 lira ödenmesine karar verdi. Reddedilen tazminat üzerinden yapılan hesaba göre babadan 5 bin 640 TL avukatlık ücretinin alınarak davalı idareye verilmesine hükmedildi.


  ETİKETLER:

  Tunceli

  ,

  Mahkeme

  ,

  şehit

  ,

  Aile

  ,

  Kız

  ,

  Daire

  ,

  lira

  ,

  Yargı

  ,

  Resmi

  ,

  Karşı

  ,

  İntihar