@ismailsaymaz

Er Kalı için 25 yıla kadar hapis cezası istendi

Er Kalı için 25 yıla kadar hapis cezası istendi
Er Kalı için 25 yıla kadar hapis cezası istendi
Reyhanlı'daki bombalı saldırıyla ilgili 'Redhack'a belge sızdırdığı öne sürülen er Utku Kalı için 25 yıla kadar hapis istemiyle iddianame hazırlandı.
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

Reyhanlı’daki bombalı saldırının ardından askeri istihbarat belgelerini ‘Redhack’a sızdırdığı ileri sürülen er Utku Kalı’yla ilgili ‘devletin gizli belgeleri temin ve açıklama’ iddiasıyla ve 25 yıla kadar hapis cezası istemiyle iddianame düzenlendi. Sivas’taki 5. Piyade Eğitim Tugay Komutanlığı Askeri Savcılığı’nın hazırladığı iddianamede; 21 Mayıs’ta Amasya İl Merkez Jandarma Komutanlığı santralına gönderilen dört adet belgenin, santralda görevli er Utku Kalı tarafından alındığı savunuldu. Kalı’nın bu belgelerden birer adet yerine ikişer adet çoğalttığı, bir nüshayı komutanına verirken, diğerini kendisine ayırdığı iddia edildi. Kalı’nın elindeki istihbarat notlarına ‘gizli’ ve ‘ivedi’ damgası vurduktan sonra İstanbul ’da yerel bir gazetede çalışan E.P.’ye cep telefonu yoluyla gönderdiği savunuldu. Telefonda yapılan incelemedeyse Kalı ile E.P. arasında o gün iki kez görüşme olduğu; belgelerin saat 18.53 ve 18.54’te gönderildiği ileri sürüldü. Kalı’nın telefonunda, ‘keybord’ adı verilen hafıza sisteminde yapılan araştırmada bulunan binlerce kelime yan yana getirilerek, anlamlı cümle oluşturulmaya çalışıldı. Kelimeleri art arda sıralayan savcılık, Kalı’nın bu yazışmalarını delil saydı. 

Casusluk suçu sayıldı

İddianamede, Jandarma Genel Komutanlığı’nın görüşü doğrultusunda, Kalı’nın gönderdiği savunulan dört belgenin ‘devletin güvenliği, iç ya da dış siyasal yararları bakımından ve niteliği açısından gizli kalması gereken’ nitelikte olduğu kaydedildi. Er Kalı’ya ‘devletin güvenliğine ilişkin belgeleri temin, devletin güvenliğine ve siyasal yararlarına ilişkin belgeleri açıklama’ suçlarını zincirleme işlediği gerekçesiyle 25 yıla kadar hapis cezası istendi. Er Kalı hakkındaki dava Sivas 5. Piyade Eğitim Tugay Komutanlığı Askeri Mahkemesi’nde görülecek. Savcılık, er Kalı’nın belgeleri gönderdiği iddia edilen gazeteci E.P.’yi de aynı suçla itham etti. Fakat E.Ç.’nin dosyasını, ‘ sivil kişi’ olduğu için ayırarak, Amasya Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderilmesini istedi.


  http://www.radikal.com.tr/1142926114292615

  YORUMLAR
  (15 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Bu Ne Yaman Çelişki Anne - çoksaçma

  Öyle ya asıl suçlu,devlet,orada olanlara gözünü kulağını kapadı,açmaya çalışanı suçlu buldu.

  isterlertabi. - Blgekltgn

  İsterler tabi cesur yüreğine kurban olduğum, sen çocuğunun parçalarını toplayan anneyi o hale koyan baş suçluyu vermişsin ele.Vazifeni gözlerini kapatmadan yapmışsın, malumların değil, halkın askeri olmuşsun, vazifeye atılmak için, içinde bulunduğun vaziyetin imkanlarını düşünmemişsin, sen, mazlumun yiğidi olmuşsun, isterler tabi göstere göstere bin namaz kılandan bin kat değerli insan, kuyruklarına bastıkların, az bile istemişler, parçalanmış yüzlerden sevdiğini bulmaya çalışan yüreğin ağıdı, bastıramadı cehalet kokan sözde müslümanların, lekeledikleri Allahuekber nidalarını.

  Yavuz hırsız - düş-ün bulur-sun

  Reyhanlıdaki ülkemize ve Milletimize karşı işlenen korkunç terörü yapmak serbest. Ama bu insanlık dışı suçu ve suçluları ortaya çıkarmak suç. Memleketi çeteler mi yönetiyor ne ?

  Mevzu halledilmiştir. - L09

  Böylece Reyhanlıda patlayan bomba ve ölen onca vatandaşımızız suçlusu bulundu...hayırlı olsun.Anlı şanlı polis müdürlerimiz,istihbarat bilmemnelerimiz,bilumum şatafatlı ünvana sahip güvenlik amirlerimizde temize çıkmış oldu.Onların hiçbir eksikliği yok maşallah.Allah başarılarını daim etsin inşallah.

  Turkiye`de kahramanlar bitmez... - kujo84

  Bir yalnisi gorup de kafasini diyer tarafa cevirmeyen herkes kahramandir.Tabi duzensizligin duzen haline geldigi ulkelerde bu kahramanlari durdurmak icin hersey yapilir ancak insanlari durduramazsiniz yaptiginiz herseyle daha da rezil duruma dusmekten baska bir sonuc alamazsiniz.

  Şekilci-Çakal devlet anlayışı yetti - generalduncan

  İçinde suçun delili olsun, içinde nefret olsun, içinde milletine zulüm olsun... O dokümanı ifşa edersen suç sayıyor, ama dokümanı hazırlamayı, altına imza atmayı, yayınlamayı suç saymıyor. Hukuk anlayışımız bu önyargılı, şekilci ve izandan, insanlıktan uzak işleyişten çıkmadan düzelemeyiz. Ayrıca savcının telefon hafızasındaki sözcüklerden kendi işine gelen metinler oluşturmaya çalışıp sonra da bunu yeterli delil sayması çakallığını yemiyoruz. Bilinsin.

  Katiller nerede? - ozgur.ozturk

  Reyhanlı'da onlarca masum vatandaşımı öldü. Olaylarla ilgili hiç bir yeni gelişme yok. Hatta suçlular aranılıyor mu bunu dahi bilmiyoruz. Olayların yaşandığı ilk günden bu yana iktidar partinin ilgisiz kaldığı aşikardır. Bugün belge sızdırmakla suçladığınız Er Kali'nin suçlu olduğuna dair somut bir şey hala yok, kaldı ki eğer evrakları Er Kali sızdırdıysa helal olsun, onurlu çocukmuş çünkü bizim gözümüzü açtı, mazlumun yanında durdu. Bugün Er Kali için 25 yıl hapis cezası istiyorsunuz ve yapılan işkencelerin haddi hesabı yok. Sorarım size Hatay'ın sorumlusu katiller nerede, niye onlarla ilgili hiç bir yeni gelişme ya da haber yok?!