@ismailsaymaz

Er Kantar'ın tazminatıyla bir aile bebek sahibi oluyor

Er Kantar'ın tazminatıyla bir aile bebek sahibi oluyor
Er Kantar'ın tazminatıyla bir aile bebek sahibi oluyor
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

Kuzey Kıbrıs’taki askerlik görevinin bitimine iki hafta kala disiplin koğuşunda dövülerek öldürülen er Uğur Kantar’ın ailesi, oğulları adına verilen yaşam sigortasının yarısını 18 yıldır çocuk sahibi olamayan bir çiftin tüp bebek masrafı için bağışladı.
Er Uğur Kantar, 2011 yılında disiplin cezası dolayısıyla ‘Disko’ adı verilen koğuşa konmuştu. Burada 25 Temmuz 2011’de dövülerek susuz bırakılan ve güneşin altında tutulan Kantar, 12 Ekim’de can vermişti.
Askerlik görevini yerine getiren tüm askerler gibi Uğur Kantar’a da yaşam sigortası yapılmıştı. Bu sigortayla erin vefatı veya maluliyeti durumunda ailesine tazminat ödenmesi öngörülüyordu. Kantar’n 12 Ekim 2011’de hayatını kaybetmesinden sonra aile Anadolu Anonim Türk Sigorta Şirketi’ne başvurdu. Ancak sigorta şirketi Özkan’a “Kantar’ın ölüm olayı poliçe süresinin bitiminden sonra meydana geldiği için ödeme yapamayız” yanıtını verdi. Bunun üzerine Kantar’ın ailesi dava açtı. Radikal’in bu süreci ‘Komada terhis oldu’ manşetiyle gündeme getirmesinden sonra şirket yetkilileri, aileye 20 bin TL ödedi.

‘Biz üzüldük, onlar sevinsin’

Er Kantar’ın Üsküdar’da manavlık yapan babası Aydın Kantar, yaklaşık üç ay önce aldıkları bu tazminatın yarısıyla, 18 yıldır çocuk sahibi olamayan R.Ç. ve N.Ç. çiftinin tüp bebek masrafını karşıladı. Baba Kantar, anne adayının üç aylık hamile olduğunu belirterek, “Biz istedik ki o para , çocuğumuzun hayrına gitsin. İnsanlara faydalı olmak için bu kararı aldık. İnsan insana faydalı olmak için vardır. Biz üzüldükse onlar sevinsin istedik” diye konuştu. Kantar, tazminatın diğer yarısıyla da köylerine çeşme yaptırdıklarını söyledi.