Er Ramazan Yüce'ye 2.5 yıl hapis cezası

Er Ramazan Yüce'ye 2.5 yıl hapis cezası
Er Ramazan Yüce'ye 2.5 yıl hapis cezası

Müebbet hapsi istenen Er Yüce, ilk duruşmada tahliye olmuştu. FOTOĞRAF: FAHRETTİN GÖK / DHA

Haber: OSMAN BEKLEYEN / Arşivi

VAN - 21 Ekim 2007 gecesi Hakkâri’nin Yüksekova ilçesi Dağlıca bölgesinde 12 askerin şehit olduğu terörist saldırısı sonrası kaçırılan sekiz askerin tutuksuz yargılandığı Dağlıca davasının 10’uncu duruşmasında karar çıktı. Er Ramazan Yüce 2.5 yıl hapis cezasına çarptırılırken, diğer yedi sanık için de ‘görevi ihmal’den verilen cezalarda ‘hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına’ karar verildi.
Van Jandarma Asayiş Kolordu Komutanlığı Askeri Mahkemesi’nde saat 15.30’da başlayan duruşma iki saat sürdü. Mahkeme heyeti, er Ramazan Yüce için ‘Alanen askerleri itaatsizliğe teşvik’ suçundan iki yıl altı ay hapis cezasına çarptırılmasını hükme bağladı. Mahkeme heyeti yine Yüce için ‘Görevi ihmalden’ hükmün açıklanmasının geriye bırakılması şartıyla bir yıl sekiz ay hapis, ‘Yurtdışına firardan’ beratine, ‘Basın yayın yoluyla terör örgütü propogandası yapmak, suçu ve suçluyu övmek’tense görevsizlik kararı verdi.
İddianameye göre er Yüce, baskın gecesi PKK’lıların isteği üzerine Kürtçe ve Türkçe olarak arkadaşlarının silah bırakarak teslim olmalarını istemişti. Yüce Kürtçe bildiği için telsiz dinlemesi yapan askerlerden biriydi.
Mahkeme heyeti, Uzman Çavuş Halis Çağan için ise yine hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına şartıyla ‘Görevi ihmal’ suçundan bir yıl sekiz ay ceza, ‘Basın yayın yoluyla terör örgütü propogandası yapmak, suçu ve suçluyu övmek’ şuçundan da görevsizlik verdi. Çavuş Mehmet Şenkul, erler Fuat Başoda, İlhami Demir, İrfan Beyaz, Özhan Şabanoğlu ve Fatih Atakul için ise ‘Görevi ihmal’ suçundan hükmün açıklanmasının geri bırakılması şartıyla bir yıl üç ay hapislerine karar verdi. Mahkeme heyeti Yüce ve Uzman Çavuş Halis Çağan için verdiği ‘Basın yayın yoluyla terör örgütü propogandası yapmak, suçu ve suçluyu övmek’ suçlarından verdiği görevsizlik kararıyla ilgili de dosyayı, Van Özel Yetkili Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderdi.