Er Sevag için adalet isyanı

Er Sevag için adalet isyanı
Er Sevag için adalet isyanı

Anne Ani ve baba Garabet Balıkçı, avukatlarıyla birlikte basın toplantısı yaptı.

Sevag Balıkçı'nın askerde kaza kurşunuyla öldürüldüğüne ilişkin karar, ailesini isyan ettirdi: "Öğrenmek istediğimiz hiçbir şeyi öğrenemedik."
Haber: AYÇA ÖRER - ayca.orer@radikal.com.tr / Arşivi

Batman’da askerlik yaparken 24 Nisan 2011’de vurulan jandarma er Sevag Balıkçı’nın ailesi, “ Adalet inancımızı yitirdik” dedi.
Davada olayın kaza olduğu yönündeki karara ve tetiği çeken asker Kıvanç Ağaoğlu’na verilen 4 yıl 9 aylık hapis cezasına tepki gösteren Balıkçı ailesi dün İstanbul ’da basın toplantısı düzenledi. Cezayir Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen toplantıda konuşan avukat Cem Halavurt “Kamuoyunun bu davadan beklentisi ırkçı bir saldırı varsa onun açığa çıkarılmasıydı” dedi. Türkiye ’de asker ölümlerinin de çok sık yaşandığını belirten Halavurt “Bu ceza bunların önüne geçme noktasında da caydırıcı olmadı” diye ekledi. 

‘Hıristiyanlar şehit sayılmıyormuş, öğrendik’ 

Jandarma er Sevag Balıkçı’nın babası Garabet Balıkçı da karardan hiç memnun olmadıklarını söyledi. “Öğrenmek istediğimiz hiçbir şeyi öğrenemedik” diyen baba, oğlunu şu sözlerle anlattı:
“Sevag ırkçı bir kurşunla bilerek öldürüldü. Sanatkâr bir çocuktu, benimle beraber çalışırdı. Sevag’ı ırkçı bir kişinin öldürmesi dayanılır değil. Türkiye Cumhuriyeti’nde ölen Hıristiyanların şehit olmadığını da öğrendik. Şehit saymıyorlarsa askere de almasınlar.” 

‘Son çöreğin olsun’ 

Oğlu için “Evimizin neşesi, kara gözlü oğlumuzdu” diyen anne Ani Balıkçı da karara tepkisini şöyle dile getirdi:
“Sevag pek de isteyerek askere gitmedi. Adam olup gelecekti. Zaten adamdı, adamlığı kabul edilemedi. Adı Sevag, mezhebi de Ermeni olunca... Önce mezheplerimize bakılıyor. İnsan olduğumuz unutuluyor. Sonra da fırsat bulunursa öldürülüyoruz. Kendi gibi 100 yıl önce giden sanatkârlarla beraber kara toprağa gömdüler. Mahkemede o tetiği çeken insanla aynı havayı soluduk iki yıl. Verilen karar tabii ki bizi tatmin etmedi. Şahitler ilk sefer böyle konuşmamışlardı. Çörek istemişti, yollamıştım. ‘Son yediğin çörek olsun, vururum seni tombulum, Ermenistan’da savaş çıksa ilk seni vururuz...’ Söylenmiş bu sözler. Annelerine sarılırken benim gözlerimi görsünler...”
Balıkçı’nın avukatı Halavurt, davanın Yargıtay aşamasında takipçisi olacaklarını vurguladı.