@ismailsaymaz

Er Sevag kararı: 4.5 yıl

Er Sevag kararı: 4.5 yıl
Er Sevag kararı: 4.5 yıl

Yakınları, Sevag Balıkçı nın 24 Nisan günü öldürülmesinin tesadüf olamayacağını savunuyordu.

Mahkeme, Sevag Şahin Balıkçı'nın askerde 'kaza'yla öldürüldüğü sonucuna vardı. Baba: Kazaysa aydınlatın.
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

Batman Kozluk’ta, Sevag Şahin Balıkçı adlı Ermeni kökenli askerin Kıvanç Ağaoğlu adlı askerce öldürülmesine ilişkin davada, cinayetin ‘kaza sonucu’ işlendiği sonucuna varıldı. Sanık askere 4 yıl 5 ay 10 gün hapis cezası verildi.
Diyarbakır 2. Hava Kuvvetleri Komutanlığı Askeri Mahkemesi’nde dün görülen dava, baba Garabet Balıkçı’nın sözleriyle başladı. Balıkçı, “Ben mahkemeden hakikati öğrenemeden gideceğim. Eğer kaza ise aydınlatmanızı istiyorum. Oğlum kırmızı ışıkta geçerken ölmedi. Bunun kaza olduğunu hiçbir zaman düşünmedim, düşünmüyorum ve sonuna kadar mücadelemi sürdüreceğim” dedi. Balıkçı ailesinin avukatı İsmail Cem Halavut da Sevag Şahin Balıkçı’nın tam da Ermeni Soykırımı’nın yıldönümü olan 24 Nisan’da öldürülmesinin kaza ve tesadüf sonucu olamayacağını savundu. Sanık Kıvanç Ağaoğlu’nun kapalı olması gerektiği halde silah emniyetini açık tuttuğunu ve mermiyi sürdüğünü kaydeden Halavut, ‘kasten adam öldürme’ savıyla ceza verilmesini istedi. Sanık Kıvanç Ağaoğlu ise savunmasında ırkçı olmadığını, arkadaşını öldürdüğü için çok üzüntü duyduğunu ifade etti.

Askeri Yargıtay’a gidecek

Mahkeme heyeti, yapılan yargılama sonucunda, jandarma er Kıvanç Ağaoğlu’nu ‘taksirle öldürmek suretiyle silahında dikkatsizlik sonucu bir kişinin ölümüne sebebiyet vermek’ suçundan 4 yıl 5 ay 10 gün hapis cezasına çarptırdı. Balıkçı’nın öldürüldüğü gün nöbetçi olarak görev yapan Çavuş Sadrettin Ersöz ise ‘görevi kötüye kullanmak’ suçundan beş ay ceza aldı. Bu ceza ertelendi.
Mahkeme, kaçma şüphesi bulunmadığından Ağaoğlu’nu tutuklamadı. Karar onay aşaması için Askeri Yargıtay’a gidecek.
Balıkçı ailesinin avukatlarından Erkan Şenses, Askeri Yargıtay’ın bu kararı onaması halinde Ağaoğlu’nun 3 yıl kadar tutuklu kalacağını, ancak bunun yalnız 1 yıl 9 ayını cezaevinde geçireceğini, tutukluluk süresinden sonra da Denetimli Serbestlik Yasası’ndan yararlanacağını söyledi.