@ismailsaymaz

Er Utku Kalı'nın sinir krizi 301'lik oldu

Er Utku Kalı'nın sinir krizi 301'lik oldu
Er Utku Kalı'nın sinir krizi 301'lik oldu
Redhack'e askeri istihbarat belgelerini sızdırdığı iddiası ve casusluk suçlamasıyla 25 yıla kadar hapis cezası istenen, en son "kötü muameleye bağlı stres bozukluğu ve intihar eğilimi gösterdiği" için hastaneye yatırılan er Utku Kalı hakkında bu kez de 301. maddeden soruşturma açıldı.
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

Askeri Savcılık tarafından görevsizlik kararıyla Sivas Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderilen soruşturma evrakında Kalı’nın, geçen temmuzda hastaneden döndüğü gün sinir krizi geçirip ağladığı ve bu sırada çavuşa ve askerlere küfrettiği ileri sürülüyor. Kalı, “Kriz geçirip ağlamışım, hatırlamıyorum. Ben kendi irademle askere geldim. Neden Türkiye Cumhuriyeti’ne ve TSK’ya küfredeyim?” diyor.
Er Utku Kalı, geçen 16 Temmuz’da Sivas Numune Hastanesi Psikiyatri Servisi’ne sevk edildi. Piyade Uzman Çavuş Volkan Kartal’ın şikayet dilekçesine göre; götürüldüğü doktorun odasında özel görüşme yapmak istedi. Fakat doktor özel görüşmeyi reddetti. İddiaya göre Kalı, doktora hitaben, beraberindeki Çavuş Kartal’ı işaret edip “Volkan bey benimle ilgili size bir şey mi söyledi” dedi. Doktor da, “Sadece ilaçlarla ilgili problem yaşadığını söyledi” diye yanıt verdi. Bunun üzerine Kalı, bir başka doktora görünmek istedi. Götürüldüğü ikinci doktor da özel görüşmeyi geri çevirdi. Çavuş Kartal’a göre bu sırada Kalı, “TSK hakkında uygunsuz sözler sarf etti.”

‘SİNİR KRİZİ GEÇİRDİM, HATIRLAMIYORUM'
Kalı, iddiaya göre, işlemleri bitip cezaevinde döndükten sonra, araçtan inerken sinir krizi geçirdi. Tutanağa göre Kalı, koluna girilmesine kızarak, “A.. k… p…, sen kendini ne zannediyorsun. Sen kimsin, benim koluma adam takıyorsun. Senin gibi g… nasıl TSK’ya almışlar. Senin gibi p… ölünce sevinçten millet bayrak açar. Seni TSK’ya alanların a… k… Böyle TSK’lerin a… k… Böyle TSK’lere güvenmiyorum. Can güvenliğim yok. TSK’leri beni bu hallere düşürdü” dedi. Çavuş Kartal, dilekçesinde, “19 yıldır TSK’ye hizmet etmekteyim. Silahlı kuvvetlere ve şahsım adına söyledikleri oldukça canımı sıkmış ve moralimi bozmuştur” dedi. Tanık Çavuş Barış Türkmen, getirildiğinde er Kalı’nın çok sinirli olduğunu, ağladığını, “Bana haksızlık yapılıyor” dediğini, küfrettiğini, fakat uyarılınca sustuğunu anlattı. Kalı da alınan ifadesinde, “Ben küfür edip etmediğimi hatırlamıyorum. Bu arada, sinir krizi geçirmişim ve ağlıyorum. En son hatırladığım, albayın odasına gittiğimiz zamandı. Ondan öncesini hatırlamıyorum. Ben kendi iradem ve isteğimle askere gelmiş bir vatandaşım. Neden Türkiye Cumhuriyeti’ne ve TSK’ye küfredeyim? Böyle bir şey söylemem mümkün değildir” dedi.

DOSYA SİVİL SAVCILIKTA
Sivas Askeri Savcılığı, bu savunmaya rağmen Kalı hakkında TCK’nın 301. maddesi gereğince, “Türk milletini, Türkiye Cumhuriyeti devletini, devletin kurum ve kuruluşlarını aşağılamak” suçundan işlem yaptı. Bu suç “askeri suçlar” kapsamına girmediğinden dosya, 18 Eylül ’de Sivas Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderildi.


  http://www.radikal.com.tr/115318511531854

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Vicdan... - Perdoname

  Yazık, bir fidan daha göz göre göre kurutulyor ve kimse birşey yapamıyor...

  Söyledikleri yalansa yalan deyin! - generalduncan

  TSK hakkında söylediklerine yüzde yüz katılıyorum. İnsanları ve sistemi, koca bir kurumu bu hallere getirenler utansınlar.

  ilahi adalet!! - hale

  bir insanın hayatı nasıl karartılır, yaşarken ölüye dönüştürülür. öğrenmek istiyorsanız Türk mahkemelerinin, türk adaletinin eline düşen hükümet karşıtı insanların yaşadıklarına bakın. kalı buna en iyi örnektir.

  devlet kendini savunmak için vatandaşa zarar mı veriyor? - çıkarsız

  cumhuriyetin anayasası değişebildiğine göre, gelen hükümetin anlayışına göre yasalar ve yönetmelikler değişebildiğine göre, devlet aygıtında yanlış olan, yolunda gitmeyen şeyler oluyor demektir. Devlet aygıtı yanlışlar yapıyor demektir. Vatandaşlar da yanlış gördüklerini söyleme hakkına sahip olmalıdır. en küçük terslikte şeffaflığı ortadan kaldırarak, muhalif olanları pişman etme amaçlı uygulamalara girerek amaçlanan nedir?