Erasmus öğrencileri sınırdışı edilmeyecek

Erasmus öğrencileri sınırdışı edilmeyecek
Erasmus öğrencileri sınırdışı edilmeyecek
Gezi Parkı'ndaki gösterilere katıldığı için sınır dışı edilmek istenen iki Fransız öğrencinin işlemi, AB Bakanı Egemen Bağış'ın devreye girmesiyle durduruldu.

Taksim Gezi Parkı gösterilerine katılmaları nedeniyle Türkiye ’de gazetecilik öğrenimi gören iki Fransız vatandaşının sınır dışı edilmesi işlemi, AB Bakanı Egemen Bağış’ın devreye girmesiyle durduruldu. İki Fransız öğrenci, bugün öğlen saatlerinde serbest bırakıldı.

Hürriyet'in haberine göre Türkiye’de gazetecilik öğrenimi gören Fransa vatandaşı iki öğrenci, Taksim’deki gösterilerde gözaltına alınmıştı. İki öğrenci, ifadeleri alındıktan sonra savcılık tarafından serbest bırakıldı.

Ancak yabancılar yasasındaki hükümler nedeniyle İstanbul Emniyet müdürülğü Yabancılar şubesi’nde sınır dışı işlemi başlatıldı. İki öğrenci Fransa’ya yani ülkelerine geri gönderilecekti.

Erasmus öğrencilerine sınır dışı tehdidi


BAĞIŞ DEVREYE GİRDİ

Olayın iletilmesi üzerine AB Bakanlığı, araştırma başlattı. Bunun üzerine iki öğrencinin bir olaya karışmadığı, polise muvakamette bulunmadığı, hatta öğrencilerden birinin gazetecilik okuduğu fakültenin öğretim üyesi tarafından haber yapması için Taksim’e gönderildiği tespit edildi.

Bu bilgiler üzerine, Egemen Bağış devreye girdi. Bağış, öğrencilerin sınırdışı edilmemesi için çaba sarfetti ve bunu gerektirecek suçları olmadığını belirtti. İki Fransız öğrenci bugün öğlen saatlerinde Kumkapı’da bulunan ve yabancıların tutulduğu nezarethaneden serbest bırakıldı. Sınır dışı işlemleri de durduruldu