Erasmus öğrencilerine sınır dışı tehdidi

Erasmus öğrencilerine sınır dışı tehdidi
Erasmus öğrencilerine sınır dışı tehdidi
Gezi eylemlerine katılan farklı üniversitelerden 4 Erasmus öğrencisi, sınır dışı edilme tehlikesiyle karşı karşıya. Yabancılar Şube'deki Galatasaray Üniversitesi İletişim Fakültesi öğrencisi Lorraine Klein darp raporu da almış...

Radikal.com.tr - Gezi eylemlerine katılan farklı üniversitelerden 4 Erasmus öğrencisi, sınır dışı edilmekle karşı karşıya.

Galatasaray Üniversitesi İletişim Fakültesi 4. sınıf öğrencisi Fransız Lorraine Klein, 4 Haziran Salı günü sabaha karşı Taksim Gümüşsuyu’nda eylem yaparken gözaltına alındı. Kumkapı'daki Yabancılar Şubesi'ne sevk edilen Klein, şu anda sınır dışı edilme ihtimaliyle burun buruna. Final sınavına girmesi engellenen Klein, sınırdışı edilirse Galatasaray Üniversitesi'nde geçirdiği bir dönemin tamamı yanmış olacak.

Fransız öğrenci Klein'a destek olmak üzere Galatasaray Spor Kulübü başkan yardımcısı Adnan Öztürk, Kumkapı Yabancılar Şubesi'ne gitti. Klein'ın Galatasaray Üniversitesi İletişim Fakültesi'ndeki hocası Özgürol Öztürk ise “Lorraine neden oradaydı” sorusuna şu yanıtı verdi: “Lorraine niye oradaydı? Haber yapmak için. Benim yürüttüğüm bir derste hazırlanan dergide zaten bu sene yapılan protestolarla ilgili bir makalesi vardı. Mesela Hrant (Dink) anmasına ve 1 Mayıs'a gitmesini ben talep etmiştim. Bu sefer Le Monde'un herkese yaptığı bir çağrıyı değerlendirmek istemiş ve orası için bir şeyler hazırlamaya çalışıyormuş. Röportaj yaptığı insanlar kaçabilmiş fakat o ortada kalmış...”

Öte yandan, Lorraine Klein’ın kafasında ve kolunda darp olduğuna dair doktor raporu aldığı da öğrenildi.


  http://www.radikal.com.tr/1136484113648415

  YORUMLAR
  (15 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Dunyaya ihtiyacimiz var, talebe talebana degil - semapost

  Ben den Erasmus ogrencisi oldum, Londra'da master yaptim. Bu arada pek cok da gosteri ve yuruyuse katildim, her zaman misil misil olmadi bu yuruyusler ve her zaman kendi millet ve memleketimle ilgili degildi ama kendi degerlerimi savunmak icindi. Ne tartaklandim, ne horlandim, ne Ingiliz polisi beni tutukladi, kimse beni sinir disi etmeye kalkmadi. Polis vardi, ama elinde tek bir saldiri araci yoktu. Bizim AB temsilcimiz kalmis BBC'den yaka silkiyor, polis kendi yurttasini koruyacagina iktidarin masasi oluyor, ve hukumet ve yandaslari hala daha bize siz kazanin yiyin yeter geresini biz hallederiz diyor. Genci de yaslisi da yabancisi da yerlisi de gelin katilin, bu zulume hayir diyin. Evet ogrenci istiyoruz, TALEBE taleban degil!

  Lorraine - mustafakaya34

  Lorraine Galatasaray Üniversitesi'nin en sevilen en neşeli öğrencilerindendir. Ne kadar çalışkan ve özverili olduğunu herkes bilir. Hayatımda tanıdığım belki de en karakterli insan . Biz onunla gurur duyuyoruz. Sonuç ne olursa olsun o bizim için attığı her adımla inandıkları için mücadele eden birisi olarak aklımızda kalacak. On t'aime Lorraine, tu es notre amour-propre ! on es avec toi !

  Yazık - mustafakaya34

  Türkiye'nin tüm dünyaya rezil oluşuna bir kez daha şahit oluyoruz . gazetecilik öğrencisi olan ve türkiye'de onlarca entellektüel çalışma yapmış olan bir Erasmus öğrencisine bu zulmün yapılması akıllara ziyan. Ahmet Davutoğlu bunların altından nasıl kalkacak nasıl kendilerini savumnacak merak ediyorum. Bu durum bir an önce durdurulsun ve tüm Galatasaray camiası ve bu konuda duyarlı tüm vatandaşlar gerekli yerlere mailler atsın rahatsız etsinler. Polislerin bu dünyalar tatlısı kızın kafasına ve bacaklarına nasıl copla vurduklarına da hayret ediyorum. Yazıklar olsun bu temsiliyete.

  Yüz karası... - Mevan-misafir

  Yabancı bir öğrenci, Üniversite hocasının bilgisi dahilinde bir Protestoyu/Direnişi/İsyanı araştırmak/dünyaya bildirmek üzere Gösteri alanına gidiyor ve (Memur)polislerin -Toması-Koması vesairesinin baskınından kaçmıyor, hemen gözaltına alınıyor ve Sınır dışı edilmek üzere Yabancılar şubesine götürülüyor. Bu utançtan Türkiye Cumhuriyetini Temsilen Hükumet mi sorumlu? Emperyalistlerin "Light İslam Projesine -Böl/arasına nifak koy/güçsüzleştir ve yönet" alet edilen yetkililer mi sorumludur, yoksa vebali Emirlerindeki Emniyet güçlerine mi yüklenecek. Dünyaya rezil ü rüsva olduk. Ya Fransa da Üniversite diplomasını almasına ramak kalmış Türk öğrencileri sınır dışı ederse? Vebali yine de Kendilerine değil de Emrindeki Emniyet güçlerine mi Yüklenecek. Komik mi, Trajikomik mi? Utanç mı? ve ne deniyorsa o mu ? Aklıselim Yine Firarda... Maalesef

  Yabancı öğrenci.. - kaşınan adam

  Yabancı öğrencilerin bile peşine düşenler kimbilir bizim öğrencilerimiz için gelecekte ne tür planlar yapıyorlardır..

  YUH ARTIK YAZIKLAR OLSUN ! - KTM

  Yorum yazmak istedim ancak söyleyecek sözüm YOK !

  Tebrikler tesekkürler Erasmus ögrencisi - iris78

  Cok zalimsin be polis