Erasmus'ta hedef 70 bin

Erasmus'ta hedef 70 bin
Erasmus'ta hedef 70 bin
AB Bakanı Bağış, yurtdışında okuyan öğrenci sayısının 90 bini aştığını belirtirken, Erasmus programı için bu yılki hedefin 70 bin olduğunu söyledi.
Haber: AYÇA ÖRER - ayca.orer@radikal.com.tr / Arşivi

Avrupa ’da 1988’de, Türkiye ’de 2003 yılında uygulanmaya başlanan Erasmus Öğrenci Değişim Programı’nın geleceği garajERASMUS toplantısında değerlendirildi. Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış’ın katılımıyla düzenlenen toplantı, garajERASMUS Vakfı Başkanı Francesco Cappe’nin konuşmasıyla başladı. Cappe kendisinin de Erasmus programına katıldığını anlattı ve şunları söyledi: “1989’dan beri süren bu sistem sınırları kaldırdı, öğrencilerin deneyimini arttırdı. Ben de Erasmus öğrencisiydim ve bu deneyim hayatımı sonsuza kadar değiştirdi. Bu sayede akıcı bi İngilizceye ve özgüvene sahip oldum.”

Avrupa’da 25 yıldır var
AB Eğitim ve Gençlik Programları Başkanı Bülent Özcan da Erasmus’un Ulusal Ajans’ın beş programından biri olduğunu belirterek, “Öğrencilerin öğrenim kalitelerini arttırmayı hedefliyoruz. Bu proje 25 yıldır Avrupa’da uygulanıyor. Türkiye 2003’ten bu yana programda. Daha fazla Türk öğrenciyi yurtdışına göndermeyi ve Erasmus öğrencileriyle iş çevrelerini buluşturmayı hedefliyoruz” dedi.

Önyargılar yıkılıyor
Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış açılışta yaptığı konuşmada “İstanbulsuz bir Avrupa güne eksik başlıyor. İstanbul Avrupa’nın ihtiyaç duyduğu enerjidir” dedi. Erasmus’un önyargıları yıkacağını ifade eden Bağış, İstanbul’un birleştirici tarihine dikkat çekti ve şöyle devam etti: “ Bugün Erasmus nesliyle buluşuyoruz. Müzakare sürecinde en büyük engel önyargı. Erasmus programı bunu yıkıyor. İnsanlar birbirini tanıdıkça korkular yerini önyargıya bırakıyor. Erasmus programlarıyla ilgili giden öğrenciler kendi çevrelerinin önyargılarını yıkıyorlar. Bu zamana kadar yurtdışında okuyan öğrenci sayısı 90 bini geçti, 2013 hedefi 70 bin. Bu bir medeniyet buluşmasıdır.”
Bağış, 2020 Olimpiyatları için de çağrıda bulundu ve “2020’da olimpiyat yapılacak inşallah. Olimpiyatlar nüfusunun çoğu Müslüman olan ülkede hiç yapılmadı. Bu da önyargıların aşılması için bir vesiledir” dedi.

‘Erasmus’la önyargıları yıkıyorlar’


Erasmus programı, yükseköğretim kurumlarının birbirleri ile işbirliği yapmalarını teşvik etmeye yönelik bir Avrupa Birliği programı. Yükseköğretim kurumlarının birbirleri ile ortak projeler üretip hayata geçirmeleri; kısa süreli öğrenci ve personel değişimi yapabilmeleri için karşılıksız mali destek sağlanıyor. AB Bakanı Bağış toplantıda yaptığı konuşmada “Erasmus programlarıyla ilgili giden öğrenciler kendi çevrelerinin önyargılarını yıkıyorlar” dedi.