Erbakan için iyi haber

'Kayıp trilyon davası'nda kesinleşen hapis cezasının bir yıllık ertelenme süresi dolan eski RP lideri Necmettin Erbakan, hapis tehdidinden bir kez daha kurtuldu.

ANKARA - 'Kayıp trilyon davası'nda kesinleşen hapis cezasının bir yıllık ertelenme süresi dolan eski RP lideri Necmettin Erbakan, hapis tehdidinden bir kez daha kurtuldu.
Ankara Başsavcılığı, Erbakan'ın cezasının infazını yine sağlık gerekçesiyle, ancak bu kez üç aylığına erteledi. Dolayısıyla Erbakan, 1 Nisan 2005'te yürürlüğe girecek olan ve 75 yaşın üzerindekilerin cezalarını evinde çekmesine olanak veren yeni İnfaz Kanunu'ndan yararlanabilecek. Ancak Erbakan'ın ev hapsinden yararlanması için de neden olduğu zararı (bu miktarın aynı davadaki 78 sanık için toplam 10 trilyonu bulacağı konuşuluyor) faiziyle geri ödemesi gerekecek. Erbakan, partisinin 1997 yılına ait Hazine yardımını harcanmış gibi gösterilmesinden sorumlu tutularak, 2 yıl 4 ay hapse mahkûm edilmişti. Erbakan sağlığının elvermediği yönünde rapor alarak ceza infazını bir yıllığına erteletmişti. İnfazın ertelenme süresi 23 Aralık 2004'te sona erince Erbakan yeniden başsavcılığa başvurmuştu.


    http://www.radikal.com.tr/7348147348140

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.