Erciş'te baraj yıkılıyor sanan yüzlerce kişi tepelere kaçtı

Bir haftadır yağış altında olan Van'ın Erciş ilçesinde, karlar da eridi, Koçköprü Barajı'nın su seviyesi aşırı yükseldi. Su tahliyesi için baraj kapakları açılınca Öreme Deresi taştı.

VAN/DİYARBAKIR - Bir haftadır yağış altında olan Van'ın Erciş ilçesinde, karlar da eridi, Koçköprü Barajı'nın su seviyesi aşırı yükseldi. Su tahliyesi için baraj kapakları açılınca Öreme Deresi taştı. 8 bin nüfuslu Suluova ve Öreme mahallelerinde oturanlar, barajın yıkılacağı endişesine kapılarak tepelere akın etti. Bayılan birçok kişi hastanelere kaldırıldı.
Erciş ve köylerinde binlerce dönüm ekili arazi sular altında kaldı. Erciş-Patnos karayolu üzerindeki Zilan Çayı Köprüsü ve Hasanabdal Köprüsü yıkıldı, 12 köye karayolu ulaşımı sağlanamadı. Kriz merkezi oluşturan kaymakam Ferhat Kurtoğlu, selden zarar gören ailelerin geçici olarak çadırlara yerleştirildiğini, ihtiyaçlarını Kızılay'ın karşıladığını açıkladı.
Başkan otomobil itti
Diyarbakır'da önceki akşam başlayan sağanakla birlikte 300'ü aşkın ev ve işyerini su bastı. Saat 03.00'e kadar süren çalışmaları Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir yönetti. Baydemir bir altgeçitte otomobilde mahsur kalan üç kişiyi de korumalarıyla birlikte beline kadar gelen suya girip aracı iterek kurtardı.
Muş ve Kayseri'de de etkili olan sağanak yağış hafta sonuna kadar doğu Akdeniz, Güneydoğu Anadolu'yla Doğu Anadolu bölgelerinin güneyinde aralıklarla sürecek. (dha, aa)