Erciyes şokta: Altı bebek öldü

Erciyes Üniversitesi Yenidoğan Servisi'nde altı bebek birden hayatını kaybetti. Yetkililer, enfeksiyon ihtimalini
araştırıyor.

KAYSERİ - Erciyes Üniversitesi Gevher Nesibe Hastanesi Yenidoğan Servisi'ndeki altı prematüre bebek aynı gün hayatını kaybetti. Serviste dün sabaha doğru önce beş bebek öldü. Saat 10.15'te bir bebek daha hayatını kaybetti. Ölenlerden ikisi ailelerine teslim edildi, dördü morgda bekletiliyor. Olayın duyulması üzerine servise enfeksiyon şüphesiyle hasta kabulü durduruldu. Yoğun bakıma alınan bebeklerin taburcu olmasına izin verilmeyeceği belirtildi.
Başhekim Prof. Mehmet Doğanay, altı bebeğin hızlı şekilde ortaya çıkan belirtiler sonucu hayatını kaybettiğini açıkladı. Doğanay, "Bu tür ölümler olabilir. Ancak ölümler aynı gün arka arkaya gelmiş. Nedenini belirlemek için araştırma başlattık" dedi.
Servis sorumlusu Prof. Dr. Neşide Çetin de ölenlerin tamamının erken doğmuş, 10 ile 40 günlük bebekler olduğunu belirterek, şu bilgileri verdi: "Bebeklerde, hızlı şekilde karınlarında şişme, solunum durması ve morarma görüldü. Bütün müdahalelere rağmen gece saat 01.30'dan sabah 11.15'e kadar ölümler sürdü.
İki bebeğin durumu kritik
Enfeksiyon sorunu her zaman olur. Ancak bu enfeksiyonlar, bir şekilde baskı altına alınır. Bebek ölümleri bu kez ani şekilde, olağandışı olarak karşımıza çıktı. Enfeksiyon ihtimalini düşünüyoruz. Daha önce enfeksiyon belirtisi olmayan bebeklerde hızlı şekilde enfeksiyon gelişmesi görüldü.
Diğer bebeklerin takibi sürüyor. İki bebeğin de durumu kritik. Enfeksiyonun en büyük nedeni yoğunluk. 60 hasta kapasiteli servislerde 90'dan fazla bebek var. Personel de yetersiz. Böyle bir durumdan korkuyorduk."
Sağlık Bakanı Recep Akdağ, bir heyetin olayı araştırdığını söyledi. Akdağ, "Dünya enfeksiyonlarla baş etmeye çalışıyor. Hastanenin şartları da önemli" diye konuştu. Dünyanın bu sorunla baş edemediğini ve Türkiye'nin bu yönden şanslı olduğunu iddia eden bakanlık yetkilileriyse,
ölümlerin azaltılabileceğini, ancak tamamen önlenemeyeceğini söyledi.
Bu ilk değil
Haziran ayında Trakya Üniversitesi Edirne Tıp Fakültesi Hastanesi'nde,
'Serratia' bakterisinin neden olduğu enfeksiyondan sekiz bebek ölmüştü. Temmuzda da Manisa Doğum ve Çocuk Bakımevi Hastanesi'nde iki bebek ölmüş, 14 bebek tedaviye alınmıştı. Bebeklerin enfeksiyon, solunum yetmezliği ve kalp durmasına neden olabilen 'Makülopopüler' adlı enfeksiyon kaptıkları belirlenmişti. (Radikal, dha, aa)