Erdal davası Yargıtay'da

Sabancı ailesinin Belçika'daki avukatı Fernand Schmitz, Gent Mahkemesi tarafından verilen "Erdal Türkiye'de işlediği suçlar nedeniyle Belçika'da yargılanamaz" kararına itiraz etti ve davayı Yargıtay'a taşıdı.

BRÜKSEL - Sabancı ailesinin Belçika'daki avukatı Fernand Schmitz, Gent Mahkemesi tarafından verilen "Erdal Türkiye'de işlediği suçlar nedeniyle Belçika'da yargılanamaz" kararına itiraz etti ve davayı Yargıtay'a taşıdı. Bu girişim Belçika yargısı önünde atılabilecek son adım olma özelliğini taşıyor. Hukuk çevreleri Yargıtay'ın daha önce iki mahkeme tarafından verilen kararı tersine çevirme olasılığının düşük olduğu görüşünde. Buna karşın davanın siyasi niteliğinin bulunmasının, nihai karar üzerinde etkili olabileceği yorumları da yapılıyor.
'Gerekirse AİHM'
Yargıtay'ın önceki iki mahkeme kararını izleyerek bu kararın arkasında durması halinde Belçika yargısında atılacak adım kalmıyor. Bu aşamaya gelinmesi halinde Schmitz'in konuyu Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne (AİHM) götürmesi bekleniyor. Erdal'ın Belçika'da işlediği suçlar nedeniyle yargılanma süreci ise sürüyor; Bir sonraki dava 6 Aralık'ta Bruges Mahkemesi'nde gerçekleştirilecek.


    http://www.radikal.com.tr/7620257620250

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.