Erdal Eren'in annesini hayatını kaybetti

Erdal Eren'in annesini hayatını kaybetti
Erdal Eren'in annesini hayatını kaybetti
12 Eylül darbe döneminde 17 yaşında idam edilen Erdal Eren'in annesi Şadan Eren bugün hayata gözlerini yumdu.

RADİKAL - 12 Eylül darbesinde 17 yaşında idam edilen Erdal Eren’in annesi Şadan Eren hayatını kaybetti.

Bir süredir Ankara ’da hastanede tedavi gören Şadan Eren, bugün hayata gözlerini yumdu.

ERDAL EREN KİMDİR?

25 Eylül 1964’de Giresun’un Şebinkarahisar ilçesinde doğan Erdal Eren, katıldığı gösteri sırasında ateş açarak bir jandarma erini öldürdüğü iddiasıyla, 13 Aralık 1980’de henüz 17 yaşında olmasına karşın idam edilmişti.


Yurtsever Devrimci Gençlik Derneği üyesi Erdal Eren, idam edilmeden 16 saat önce kendisini ziyaret eden gazeteci Savaş Ay’a “avukatıyla görüştürülmediğini, 18 yaşının altında olmasına rağmen idam edilmek istendiğini, yaşının 18’den küçük olduğunu tespit edecek olan kemik testi yapılması talebinin kabul edilmediğini, kendisini ibret olsun diye asacaklarını ve ölümden korkmadığını” söylemişti.

Hazırlanan teknik raporlarda da jandarma erinin yakın atışla öldürüldüğü, Erdal Eren’in ise bulunduğu noktadan ateş açsa dahi askerin ölümüne neden olamayacağı ispatlanmıştı. Buna karşın idam kararı verilen Erdal Eren’in 17 olan yaşı bir gün içinde 18 olarak büyütülmüş ve sonrasında hemen idam edilmişti.


  http://www.radikal.com.tr/130469113046911

  YORUMLAR
  (1 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Işıklar içinde yatsın! - guru

  Beş tane alçak darbecinin sağ ile sol arasında denge gözetmek adına, bir sizden bir bizden mantığıyla, ipe gönderdiği bir gençti Erdal Eren. Hele hele evlat sahibi olduktan sonra böylesine cinayetlerde insanın kanı donuyor. Darbe başındaki zat o zaman idam kararını "Allah taksiratını affetsin!" imzaladığını söylemişti. Kendi elindeki kanı Allah'a havale etmiş. Asıl seni kim affetsin yaktığın onca can için!