Erdal İnönü'yü nasıl bilirdiniz?

Siyasiler Erdal İnönü için hep aynı şeyi söyledi: Dürüst, saygın, mütavazı...

ANKARA - ABD'de kanser tedavisi görürken, kurtalamayan Türk siyaset ve biliminin saygın isimlerinden Prof. Dr. İsmet İnönü için mesaj yayınlayan liderler aynı şeyleri söyledi: "Mütavazı, dürüst, saygın..." Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, "Türk milleti, siyasetçi, devlet adamı ve bilim adamı kimliğiyle, ülkemize önemli hizmetlerde bulunan Erdal İnönü’yü her zaman saygıyla hatırlayacaktır" derken, Başbakan Recep Tayip Erdoğan da, İnönü'nün "Saygın kişiliği ile bulunduğu görevlerde ülkesine ve milletine değerli hizmetlerde bulunduğunu" söyledi. Mesajların bir kısmı şöyle:

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül: Kendine has çizgisi ve üslubu, ilkeli ve dürüst siyaset anlayışı, esprili kişiliği ve alçak gönüllülüğüyle her zaman örnek olmuş ve Türk milletinin sevgi ve takdirini kazanmıştır. Vefatı, siyaset ve bilim dünyası için büyük bir kayıptır.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan: Saygın kişiliği ile bulunduğu görevlerde ülkesine ve milletine değerli hizmetlerde bulunan Erdal İnönü’ye rahmet, kederli ailesine ve milletimize başsağlığı diliyorum.

9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel: Değerli bilim, siyaset ve devlet adamı Prof. Dr. Erdal İnönü’nün vefatını teessürle öğrendim. Türkiye’nin çok zor bir döneminde beraber siyasette bulunduk. Sağduyusuna, serinkanlılığına, vatanperverliğine şahit oldum.

Devlet Bakanı Mehmet Aydın: Sayın Erdal İnönü, bilim adamı kimliğinin yanı sıra kendine özgü üslubu ve sade kişiliği ile Türk siyasetinde iz bıraktı. Erdal İnönü, bu özellikleriyle hep hatırlanacak.

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay: Türkiye’nin siyaset yaşamında önemli rol oynayan Erdal İnönü, demokrasiye olan inancı, hoşgörüsü, nezaketi ve derin bilgi birikimi ile her zaman örnek bir insan olmuştur. Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Nazım Ekren: Sayın İnönü, çok takdir ettiğim bir bilim adamıydı. Siyasette yetkin, önemli katkılar sağlayan biriydi.

Devlet Bakanı Said Yazıcıoğlu: Birikimiyle, tevazusuyla herkesin takdirini kazanmış bir devlet adamıydı.

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal: 12 Eylül 1980’deki askeri müdahale ortamından sonra, demokrasiye geçiş sürecinde önce SOADEP’in, sonra da SHP’nin Genel Başkanı olarak sosyal demokrat hareketin derlenip toparlanmasına ve demokrasi çizgisinde gelişmesine yönelik unutulmaz çabalarıyla, siyasal yaşamımızda da çok önemli ve seçkin bir konuma gelmiştir. O dönemde kendisiyle yakın işbirliği içinde çalışmış biri olarak sosyal demokrasiyi güçlendirme çabalarının yakın tanığıyım. Kendisine özgü mizah duygusu ve gürültüsüz, gösterişsiz bir üslup içinde sebatkar ve kararlı takipçiliğiyle bütünleşen siyasi kimliğiyle hep hatırlanacak ve unutulmayacaktır.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli: Değerli bilim ve fikir adamı olmasının yanı sıra, Türk siyasetinde ve devlet hayatında iz bırakan bir şahsiyet olan merhum İnönü’ye yüce Allah’tan rahmet, ailesine, bilim dünyasına ve aziz milletimize başsağlığı dileklerimi sunuyorum.

ÖDP Genel Başkanı Ufuk Uras: İnönü, demokrat ve güven veren bir insan olarak kendine has üslubu, dürüst siyaset anlayışı, esprili kişiliği ve alçak gönüllüğü ile farklı bir politik kültürün temsilcilerinden olmuştur. Türk siyasetinin saygın ve sevimli simalarından İnönü sadece siyaset değil, bilim dünyası için de büyük bir kayıptır."

CHP Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Özyürek: Çok değerli, bilim adamı ve politikacıydı. Demokrasiye inanan bir insandı. Hoşgörülüydü, birlikte çalışılması çok kolaydı.

CHP Genel Sekreter Yardımcısı Algan Hacaloğlu: İl başkanı olduğum dönemde, Sayın İnönü benim genel başkanımdı. Türk siyasetinin kararlı, sakin sesiydi. İnsandı, herkesle ilişki kurardı. Omuzlara alınmak istemezdi, omuzlara alınmamak için yere yatardı, yapışırdı, kaldıramazdınız.

CHP Muğla Milletvekili Gürol Ergin: İnanılmaz mütevazı, kültürel birikimi ve dünya çapında bilim adamı olan bir insanı kaybettik. Sayın İnönü’yü kaybetmenin derin üzüntüsü içindeyiz."

CHP Bursa Milletvekili Kemal Demirel: Genel Başkanken ben de Bursa’da ilçe başkanıydım. Çok değerli bir siyaset adamıydı, sosyal demokrasiye önemli katkılarda bulunmuştu. Çok mütevazı bir insandı. Büyük küçük ayırımı yapmaz, herkesle diyalog kurardı."

CHP Ankara Milletvekili Yılmaz Ateş: Türkiye değerli bir bilim adamını, devlet adamını yitirdi."

DTP İdare Amiri Sırrı Sakık: Bir babayı kaybetmenin duygusu içindeyim. Ondan çok şey öğrendik. Parti içi demokrasiyi, hukuku ondan öğrendik. Onu özleyeceğiz. Siyasetçilerimizin, İnönü’yü örnek almalarını diliyorum.

DSP Genel Başkanı Zeki Sezer: Sayın Erdal İnönü, hem siyaset hem de bilim dünyasında kendine özgü sıcak kişiliğiyle saygın ve müstesna bir yere sahipti. Hoşgörülü ve seviyeli yaklaşımıyla siyaseten karşısında olanlar tarafından bile sevilen, sayılan örnek bir insandı. Üstün özellikleriyle her zaman kalbimizdeki yerini koruyacak olan merhum İnönü hiçbir zaman unutulmayacak ve hep saygıyla, sevgiyle anılacaktır.

SHP Genel Başkanı Murat Karayalçın: Sayın Erdal İnönü, 12 Eylül sonrasında Türkiye’nin içerisine düştüğü karanlığın yenilmesinde, makus talihinin değişmesinde çok önemli görevler yapmış bir devlet adamıdır.

Eski TBMM Başkanı Hikmet Çetin: Siyasette çok ilkeliydi. Örneğin eski politikacıların siyasi yasağının kaldırılması referandumu sırasında yoğun çaba gösterdi. Erdal Bey’in çabası olmasa referandumdan ’hayır’ çıkardı. Tüm gücüyle, tüm varlığıyla bunun demokrasiye aykırı olduğunu söyledi. Partisi oy kaybetmemişken, iktidar ortağıyken, başbakan yardımcısıyken ’ben artık bırakıyorum. Başkalarının önünü açıyorum’ diyebilen biriydi. Böyle birini bulmak çok zor. Çok mütevazıydı.

ANAVATAN Genel Başkanı Erkan Mumcu: Milli Şef’in oğlu olmanın ağırlığını gülümseyerek, sanki bir tüy üflermiş kadar sadelikte kaldırabilen bir tevazu ve efendilik timsaliydi. Bence bugünün Türkiyesi için fazla, yarının Türkiyesi için çok gerekliydi. İyi adamdı... Hepsinden öteye, adamlığından kuşku bırakmayacak bir hayat yaşadı.

Hak-İş Genel Başkanı Salim Uslu: Türk siyasi tarihinde önemli bir yere sahip olan Sayın İnönü’nün vefatıyla Türkiye büyük bir devlet ve bilim adamını daha kaybetti. İlkeli, saygın ve uzlaşmacı bir politikacı olan Sayın İnönü’nün aramızdan ayrılışı, ülkemiz için çok acı bir kayıptır. (Radikal)