Erdal'ı Belçika yargılayacak

Sekiz yıl sonra karar

Sabancı suikastı sanığı DHKP-C'li Fehriye Erdal'la ilgili Belçika yargısı, sekiz yıl sonra nihayet kararını verdi. Yargıtay, Erdal'ın Türkiye'de işlediği suçlardan dolayı Belçika'da yargılanmasına ilişkin kararı
onadı. Ancak Erdal yedi aydır kayıp.

BRÜKSEL - Belçika'da Yargıtay, halen firarda bulunan Sabancı suikastı zanlısı Fehriye Erdal'ın Türkiye'de işlediği suçlardan dolayı yargılanmasına olanak veren kararı onadı. Bu kararla Erdal'ın yakalandığı 1999 yılından bu yana süren adli karmaşa sona erdi.
Sabancı ailesi avukatlarının uzun yıllardır Erdal'ın Türkiye'de yada Belçika'da yargılanması için verdiği mücadele başarıya ulaştı. Erdal'ın 26 Eylül 1999'da 'Neşe Yıldırım' adına düzenlenen sahte pasaportla yakalanmasından sonraki hukuki süreç şöyle gelişti: Fehriye Erdal, bir yıl kadar hapis yattıktan sonra bir evde gözaltına alındı. Gent Mahkemesi, 2005 yılının ekim ayında, Erdal'ın Türkiye'de işlediği suçlardan dolayı Belçika'da yargılanamayacağını kararlaştırdı. Aynı mahkeme önceki kararında da Özdemir Sabancı suikastını 'olayda tam otomatik değil, yarı otomatik silah kullanıldığı' gerekçesiyle 'terörist eylem' saymadı. Bu kararları 2006'da iptal eden Belçika Yargıtayı, Avrupa Terörizme Karşı Mücadele Sözleşmesi'nde somut olarak bu tür bir ayırım yapılmadığını, Gent Mahkemesi'nin 'sözleşmeyi yanlış yorumladığını' belirtti.
Mahkeme karar değiştirdi
Gent Mahkemesi, geçen mart ayında Yargıtay'ın görüşleri doğrultusunda bir tavır sergileyerek Erdal'ın Türkiye'de işlediği suçlardan dolayı yargılanmasını istedi. Sanık avukatlarının başvurusu üzerine toplanan Yargıtay dün son kararını verdi. Bu arada Erdal, Belçika'da işlediği suçlardan yargılanması çerçevesinde, 28 Şubat 2006'da Bruges Ceza Mahkemesi tarafından dört yıl hapis cezasına çarptırıldı, ancak bu kararın açıklanmasından iki gün önce izini kaybettirdi.
Sabancı Holding Otomotiv Grubu Başkanı Özdemir Sabancı, Toyota-Sa Genel Müdürü Haluk Görgün ve sekreter Nilgün Hasefe'nin 9 Ocak 1996 tarihinde öldürülmesinin zanlılarından olan Erdal için Belçika'da süreç şöyle işleyecek: İlk aşamada, Erdal'ın ilk ele geçirildiği bölge olan Bruges'de kadın sorgu hâkimi Christine Pottiez, bu yargılamanın dosyalarını hazırlamakla görevlendirildi. Gelecek dönemde Türkiye'ye Belçikalı polis, hâkim ve savcılardan oluşan heyetler gidecek, Türk adaletiyle işbirliği çerçevesinde Belçika'da yargılama hazırlıkları tamamlanacak. Belçikalı adli görevliler, Türkiye'de tanıkları dinleyecek, kanıt ve belgeleri inceleyecek. Firardaki Erdal, bunların ardından o döneme kadar ele geçirilemediği takdirde, Bruges Ceza Mahkemesinde gıyabında yargılanacak. (Radikal, aa)