Erdal'ın ailesi adalet istiyor

Erdal'ın ailesi adalet istiyor
Erdal'ın ailesi adalet istiyor
Kelepçeyle girdiği üniversite sınavını kazanan Gezi tutuklusu Erdal'ın annesi, adaletten umutlu: Umarım geleceğini mahvetmezler.
Haber: UMAY AKTAŞ SALMAN - umay.aktas@radikal.com.tr / Arşivi

Gezi eylemleri nedeniyle bir ayı aşkın süredir tutuklu bulunan Erdal Kozan, kelepçeli girdiği üniversite sınavından başarıyla çıktı. Psikoloji bölümünü kazanan gencin annesi Ayten Kozan, oğlunun bu haberi aldığında “Hiçbir zaman umudumu yitirmedim. Sen de yitirme anne. Okulumu da okuyacağım, bu ülkeye başarılı evlat olacağım” dediğini söyledi.
Gezi eylemleri nedeniyle Ankara ’da 18 Haziran’da yapılan operasyonda yaklaşık 30 kişi ile birlikte SDP’li Erdal Kozan da gözaltına alınmıştı. Kozan gözaltına alındığında sınava birkaç gün kalmıştı. Lisans Yerleştirme Sınavı’na (LYS) elleri kelepçeli olarak giren Kozan, tutuklandığı mahkemeye çıkarıldığında hâkime sorduğu, “Arama kararında dokuz örgüt var. Hangi örgüt üyesi olduğumuz belirtilmemiş. Örgütü siz mi seçiyorsunuz yoksa biz mi beğeniyoruz?” sorusuyla sosyal medyada gündem oluşturmuştu.
Günler süren gözaltı sonrasında sınava giren Kozan, Ege Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nü kazandı. Tercihlerini cezaevinden yapan Kozan, sonucu öğrenince çok sevindi. Erdal’ın annesi Ayten Kozan oğlunun sözlerini şöyle aktardı:
“Bana cezaevinde ‘Hiçbir zaman umudumu yitirmedim. Sen de yitirme anne. Bizleri buradan çıkaracaklar. Okulumu da okuyacağım, bu ülkeye başarılı evlat olacağım. Sen başını dik tut anne’ dedi.” 

‘Komşularımız bizi terörist zannediyor’

Anne Kozan, oğlunun gözaltı boyunca aç ve uykusuz olmasına karşın sınavı başardığını söylerken ‘adaletin adalet gibi işleyeceğini umuyor’. “Sabahın 6’sında terörle mücadele polisleri evimizi bastı. Evden kitaptan başka bir şey almadılar ama artık komşularımız bize selam vermiyor. Ben çocuğumun arkasındayım. Benim oğlum sosyalist bir çocuk. Kazandığı bölümde devamlılık şart. Umarım bırakırlar ve geleceğini mahvetmezler. Çocuklarımıza terörist diyorlar. Eşim 30 sene kamuda çalışıp ülkeye hizmet etti. Çocuklarımızın tek silahı kitap-kalem. Her öğrenci hak talep ettiğinde terörist mi olacak? Vekâlet aldık, okula kaydını yaptıracağız ama serbest bırakılmazsa anne olarak evimde oturmayacağım. Çocuğumu oradan alana kadar meydanlardayım.”
Kozan’ın avukatı Saliha Şahin ise tutukluluğa itiraz ettiklerini belirterek müvekkilinin nelerle suçlandığını şöyle anlattı:
“Tutuklanma gerekçesi tehlikeli maddeleri bulundurma, devletin egemenlik alametlerine zarar vermek, örgüt propagandası, kamu malına zarar verme... Bize sadece delil olarak iki fotoğraf gösterildi. Biri eylemde çekilmiş toplu hatıra fotoğrafı, bir diğeri de bir şey atıyormuş gibi durduğu fotoğraf. Kendisi de polisin attığı gaz bombasını kendilerinden uzaklaştırdığını söyledi zaten. Başka delil gösterilmedi. Torba bir suçlamayla hapiste.”