Erdal'ın ailesi adalet istiyor

Erdal'ın ailesi adalet istiyor
Erdal'ın ailesi adalet istiyor
Kelepçeyle girdiği üniversite sınavını kazanan Gezi tutuklusu Erdal'ın annesi, adaletten umutlu: Umarım geleceğini mahvetmezler.
Haber: UMAY AKTAŞ SALMAN - umay.aktas@radikal.com.tr / Arşivi

Gezi eylemleri nedeniyle bir ayı aşkın süredir tutuklu bulunan Erdal Kozan, kelepçeli girdiği üniversite sınavından başarıyla çıktı. Psikoloji bölümünü kazanan gencin annesi Ayten Kozan, oğlunun bu haberi aldığında “Hiçbir zaman umudumu yitirmedim. Sen de yitirme anne. Okulumu da okuyacağım, bu ülkeye başarılı evlat olacağım” dediğini söyledi.
Gezi eylemleri nedeniyle Ankara ’da 18 Haziran’da yapılan operasyonda yaklaşık 30 kişi ile birlikte SDP’li Erdal Kozan da gözaltına alınmıştı. Kozan gözaltına alındığında sınava birkaç gün kalmıştı. Lisans Yerleştirme Sınavı’na (LYS) elleri kelepçeli olarak giren Kozan, tutuklandığı mahkemeye çıkarıldığında hâkime sorduğu, “Arama kararında dokuz örgüt var. Hangi örgüt üyesi olduğumuz belirtilmemiş. Örgütü siz mi seçiyorsunuz yoksa biz mi beğeniyoruz?” sorusuyla sosyal medyada gündem oluşturmuştu.
Günler süren gözaltı sonrasında sınava giren Kozan, Ege Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nü kazandı. Tercihlerini cezaevinden yapan Kozan, sonucu öğrenince çok sevindi. Erdal’ın annesi Ayten Kozan oğlunun sözlerini şöyle aktardı:
“Bana cezaevinde ‘Hiçbir zaman umudumu yitirmedim. Sen de yitirme anne. Bizleri buradan çıkaracaklar. Okulumu da okuyacağım, bu ülkeye başarılı evlat olacağım. Sen başını dik tut anne’ dedi.” 

‘Komşularımız bizi terörist zannediyor’

Anne Kozan, oğlunun gözaltı boyunca aç ve uykusuz olmasına karşın sınavı başardığını söylerken ‘adaletin adalet gibi işleyeceğini umuyor’. “Sabahın 6’sında terörle mücadele polisleri evimizi bastı. Evden kitaptan başka bir şey almadılar ama artık komşularımız bize selam vermiyor. Ben çocuğumun arkasındayım. Benim oğlum sosyalist bir çocuk. Kazandığı bölümde devamlılık şart. Umarım bırakırlar ve geleceğini mahvetmezler. Çocuklarımıza terörist diyorlar. Eşim 30 sene kamuda çalışıp ülkeye hizmet etti. Çocuklarımızın tek silahı kitap-kalem. Her öğrenci hak talep ettiğinde terörist mi olacak? Vekâlet aldık, okula kaydını yaptıracağız ama serbest bırakılmazsa anne olarak evimde oturmayacağım. Çocuğumu oradan alana kadar meydanlardayım.”
Kozan’ın avukatı Saliha Şahin ise tutukluluğa itiraz ettiklerini belirterek müvekkilinin nelerle suçlandığını şöyle anlattı:
“Tutuklanma gerekçesi tehlikeli maddeleri bulundurma, devletin egemenlik alametlerine zarar vermek, örgüt propagandası, kamu malına zarar verme... Bize sadece delil olarak iki fotoğraf gösterildi. Biri eylemde çekilmiş toplu hatıra fotoğrafı, bir diğeri de bir şey atıyormuş gibi durduğu fotoğraf. Kendisi de polisin attığı gaz bombasını kendilerinden uzaklaştırdığını söyledi zaten. Başka delil gösterilmedi. Torba bir suçlamayla hapiste.”


  http://www.radikal.com.tr/114415511441553

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  21. yüzyılda - Dopchik

  adaletin yokluğunu şu son 5 yılda hissettiğim kadar hiçbi zaman hissetmemiştim.. ve adalete hiç bu kadar ihtiayaç duymamıştım.. biz geziye sadece iki ağaç için çıkmadık.. bizim ihtiyaçlarımızın başında adil yönetilmek adalet istemek vardı.. Cihan Kırmızıgül 11 yıla mahkum edildiğinde hepimiz afalladık.. Hakim Rüstem Eryılmaz iş başarmıştı çünkü Hrant Dink davasındakileri suçsuz bulduktan sonra Bim markette yanan bi kaç abur cuburun Hrant Dink'in hayatından daha ağır cezayı hakettiğine karar vermişti.. ve kim bilir nice Rüstem Eryılmazlar var adaletsizliği yayan.. Eyyy akp adında adalet var.. hadi diyelim şehir parkı yaptın hadi diyelim avrupanın en büyük adliyesini yaptın nolacak? halkın istediğini vermiş mi olacaksın??

  AKPLi vekilin oğlu gibi yapsaydı yırtmıştı... - Tsiuri

  Yılacak mı sanıyorsunuz bu çocuk, siz onu korkutmaya çalışıyorsunuz diye? Bu çocuk gibi hepimiz biliyoruz ki bütün bir ülkeyi hapse atamazsınız, bütün bir ülkeyi işten çıkartamazsınız! Ne yapıyorsanız kendinize yapıyorsunuz, tepkiyi büyütüyorsunuz ve bunu kör bir korkuyla yapıyorsunuz... sakın ha durmayın, yola devam edin...

  Erdal çıkacak, adalet yerini bulacak! - szna

  Erdal'a da ailesine de saygımız sonsuz. Bırakın komşular size selam vermesin, zaten bilmedikleri bir konuda yargılama yapıp sizden soğudularsa o komşudan olsa olsa ihbarcı ak komşu olur. Sizi tanımayan ama sizlere selam olsun diyen çok kişi var sevgili Kozan ailesi. Erdal'a da tebrikler, doğru yolu çoktan bulmuş, sosyalist bir genç daha ne olsun! En kısa zamanda özgür olacağını ümit edelim, hep birlikte. Adaletsizlerin zulmüne inat, yaşasın hayat!