'Erdemir Dede'yi dolandırmışlar!

'Erdemir Dede'yi dolandırmışlar!
'Erdemir Dede'yi dolandırmışlar!

Hilmi Güner 30 Kasım 2005'te ölmüştü.

'Erdemir Dede'nin kardeşi dedektif gibi çalıştı, sahtekarlığı ortaya çıkardı. 'Erdemir Dede' dosyası ağır cezaya gitti


Nesrin COŞKUN


İZMİR - Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları A.Ş.'nin (Erdemir) büyük hissedarı olarak bilinirken, Kasım 2005'te vefat ettiğinde ‘2.2 milyon Euro'luk borç bıraktığı’ iddia edilen ‘Erdemir Dede’ lakaplı Hilmi Güner'in dolandırıldığını öne sürüp dedektif gibi çalışan kardeşi Ünal Güner, sahtekarlığı ortaya çıkardı, amacına ulaştı. Ağabeyinin borçlu olmadığını, aksine dolandırıldığını, bunun belgelerini bulduğunu söyleyen Ünal Güner'in başvurularıyla harekete geçen Cumhuriyet Savcılığı, Hilmi Güner'den alacaklarına karşılık icra takibi başlatan şirketi yetkilisi Erhan Yurdayüksel hakkında ‘dolandırıcılık ve sahtecilik’ suçundan dava açtı. Yurdayüksel hakkında yakalama emri de çıkarılırken, dava ağır ceza mahkemesinde görülecek.
Yıllarca basının gözdesi olan, özelleştirme furyası başladığında demeçleri alınıp röportajlar yapılan, harabe evde yaşarken yemeyip biriktirmesi yüzünden adı ‘Varyemez dede’ye de çıkan ‘Erdemir Dede’ lakaplı Hilmi Güner, ölümünden 3.5 yıl geçmesine karşın gündemden düşmedi. 30 Kasım 2005'te 90 yaşındayken vefat eden, cenazesi sessiz sedasız toprağa verilirken, ölümü 6 kardeşi tarafından bile aylar sonra öğrenilen Hilmi Güner'in sırları da o tarihten sonra ortaya çıkmaya başladı. Nitekim Erdemir Dede'nin sağlığında açılan davalardaki iddialara göre; borçları, önce İstanbul merkezli Fon Anadolu Mali Danışmanlık ve Müşavirlik Hizmetleri Turizm A.Ş.'ye offshore hesabına para yatırmasıyla başladı. Ardından ise temsilcisi Erhan Yurdayüksel olan bu şirket kanalıyla Hilmi Güner'e General Leasing Factoring SA adlı bir Belçika firmasının 20 kurucu hissesi satıldı. Güner'in elinde olduğu öne sürülen Ereğli Demir Çelik hisselerini şirkete vermeyip yerine biri 2 milyon diğeri 200 bin Euro'luk senet imzalayıp verdiği iddia edildi. Senetlerdeki imzaların Güner'e ait olduğu ortaya çıkıp icra takipleri kesinleşirken, evi ve tarlasına haciz geldi. Güner'in avukatı Olcay Bozkurt ise Hilmi Dede'nin senetleri borçlanma iradesiyle imzalamadığını iddia edip, böyle bir borç olmadığını, yaşlılığı nedeniyle ya da emniyeti suistimal edebilmek kaydıyla borçlandırıldığını savundu. Hilmi Güner'in 2005 yılında Yurdayüksel'in icra takibi başlatması karşısında açtığı ‘Menfi tespit’ davası da İzmir 3'üncü Asliye Ticaret Mahkemesi'nde sürüyor.


SAHTECİLİĞİ ORTAYA ÇIKARDI


Öte yandan Varyemez Dede'nin en küçük kardeşi Ünal Güner, ağabeyinin borçlu olmadığını, aksine dolandırıldığını, bunun belgelerini bulduğunu öne sürerek 2008'in son aylarında İzmir Emniyeti Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü'ne başvurdu. Ağabeyinin, alacaklısı olduğunu öne sürdüğü Fon Anadolu Mali Danışmanlık ve Müşavirlik Hizmetleri Turizm A.Ş. ve General Leasing Factoring SA şirketi yetkilisi Erhan Yurdayüksel tarafından dolandırıldığını iddia eden Ünal Güner, aylarca belge peşinde koştuğunu, dedektif gibi çalıştığını söyledi.
Ağabeyinin sağlığında icra takibi başlatılan şirkete karşı menfi tespit davası açtığını hatırlatan Ünal Güner, “Ağabeyim böyle bir borcu olsa niye dava açsın? Bu benim çıkış noktam oldu ve elde ettiğim tüm belgeleri en küçük ayrıntısına kadar inceledim. Ve ağabeyimin ölmeden önce açtığı dava dosyasına giren bir talep formunda farklılık tespit ettim. Bunu bilirkişi marifetiyle kanıtladım. Ardından da Cumhuriyet Savcılığı, adli tıp uzmanına bu belgeyi inceletti ve bu talep formuna sonradan yazı eklendiği saptandı. Yani dolanrıcılığın belgesi oldu. Savcılık, Erhan Yurdayüksel hakkında “dolandırıcılık, sahtecilik” iddiasıyla dava açılması için hazırladığı iddianameyi İzmir Asliye Ceza Mahkemesi'ne gönderdi. Asliye Ceza Mahkemesi görevsizlik kararı vererek dosyayı Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderdi. Yani bundan sonra dava ağır ceza mahkemesinde görülecek. Ayrıca Yurdayüksel hakkında yakalama emri çıkarıldı. Yakalama emri, Yurdayüksel'in yurtdışında olması nedeniyle Emniyet Genel Müdürlüğü İnterpol Daire Başkanlığı'na gönderildi. Gelinen noktadan çok umutlu ve mutluyum. Ağabeyimin kandırıldığına inanıyorum ve bunu ispatlacağım” dedi.
Ünal Güner, yetkilisi Erhan Yurdayüksel olan General Leasing Faktoring SA ve Fon Anadolu Mali Danışmanlık ve Müşavirlik Hizmetleri Turizm A.Ş. ile ilgili olarak Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'ndan da bilgi istendiğini söyledi. Güner, “Gelen yazıda, BDDK'nın gözetim ve denetiminde faaliyet gösteren şirketler arasında bu iki şirketin yer almadığı, kaydına rastlanmadığı, bu şirketler tarafından da BDKK'ya yapılmış yetki başvurusunun bulunmadığı bildirildi. Hislerimde ve öngörülerimde yanılmadığım da ortaya çıkıyor” diye konuştu. (dha)