Erdil davasında ilginç ifadeler

Emekli Oramiral İlhami Erdil ve eşi Füsun Erdil'in davasında emir astsubayı, "Hanımefendi diyet tarzı beslenir, ot tarzı sebzeler yerdi" dedi. Tanık marketçinin ifadesi: "İstenen formata göre fatura hazırlardık."

ANKARA - Eski Deniz Kuvvetleri Komutanı emekli oramiral İlhami Erdil ve eşinin devleti zarara uğratarak haksız kazanç elde etmek suçlamasıyla yargılandığı davanın dünkü duruşmasına 'diyet tarzı beslenme'ye ilişkin ifadeler damgasını vurdu.
Füsun ve kızı Deniz Erdil'in 'görevi kötüye kullanma ve görevi suiistimal' suçlarından yargılanmalarına dün Genelkurmay Başkanlığı Askeri Mahkemesi'nde devam edildi. Duruşmada ifade veren Erdil'in eski
emir astsubayı Hayrettin Gürova, Füsun Erdil'in yemeklere büyük özen gösterdiğini söyledi. Füsun Erdil'in çok az yemek yediğini ve diyet tarzı beslendiğini ifade eden Gürova, şöyle dedi:
"Ot tarzı sebzeler yerdi. Komutanımız ve eşi özel giderlerini kendileri karşılarlardı. Hanımefendi özellikle yoğurt, muz, ısırganotu ve benzeri tarzda sebzeler yerdi. Bunlar yöresel şeyler olduğu için kimi zaman eş-dost da gelirken getirirdi. Kimi zaman kendileri marketten alırlardı."
Tanık sıfatıyla dinlenen 'Salih Market-Manav'ınişletmecisi Mete Özkan da, Erdil'in kuvvet komutanlığı döneminde kendi işletmesinden alınan malzemelerle ilgili bilgi verdi. Özkan kendilerine, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Genel Sekreterliği'nden sipariş fişlerinin geldiğini, malları teslim ettikçe talep fişlerini biriktirdiklerini ve haber verildiği zaman fişleri 'kendilerine belirtilen formatta' faturalandırdıklarını söyledi.
Ne ceza isteniyor?
İddianamede, Erdil hakkında beş olayda 'görevi kötüye kullanma', bir olaydan dolayı da 'görevi suiistimal' ve 'haksız mal edinme' suçlarından 18.5 yıla kadar hapis cezası talep ediliyor. Füsun ve Deniz Erdil, Yalçın Kayatunç ve Şirin Melek Özden hakkında ise 'görevi kötüye kullanma' suçlamasıyla bir yıldan üç yıla kadar hapisleri isteniyor. Dava 23 Haziran'a ertelendi.


    http://www.radikal.com.tr/7472117472110

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.