Erdil soruşturmasının kilit ismi albay Varımlı ölü bulundu

Erdil soruşturmasının kilit ismi albay Varımlı ölü bulundu
Erdil soruşturmasının kilit ismi albay Varımlı ölü bulundu

Albay Varımlı?nın evinin balkonundan atladığı öne sürülüyor. Varımlı görev yaptığı dönemde soruşturmaları nedeniyle tehditler aldığını öne sürmüştü. FOTOĞRAF: Süleyman Kaya / dha

Deniz Kuvvetleri Komutanı İlhami Erdil'in yolsuzluklarını ortaya çıkaran, ihaleleri incelerken Alaattin Çakıcı tarafından tehdit edildiğini öne süren emekli Albay Belgütay Varımlı evinin önünde ölü bulundu. Varımlı'nın intihar ettiği sanılıyor

İSTANBUL - Eski Milli Savunma Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkanı emekli Albay Belgütay Varımlı, Kadıköy’de oturduğu evinin önünde ölü bulundu. Varımlı’nın yaşadığı apartmanın 10. katından atladığı tahmin ediliyor.
Varımlı’nın adı eski Deniz Kuvvetleri Komutanlarından İlhami Erdil’in ‘yolsuzluk’ davasında öne çıkmıştı. Varımlı, hazırladığı raporlarla Erdil dosyasını kendisinin ortaya çıkardığını ve Kuzey Deniz Saha Komutanlığı’nın alım ihalelerini araştırırken Alaattin Çakıcı tarafından tehdit edildiğini söylemişti. İşin ilginç yanı Erbil’in yargılandığı davanın başkanlığını yürüten Hâkim Yarbay Tanju Ünal da geçen haziran ayında intihar etmişti. Bu arada son dönemlerde Varımlı’nın aile yaşantısında da bazı sorunlar olduğu öğrenildi.
Dün sabah saat 06.00 sıralarında İstanbul Göztepe’de bir kişinin evinin balkonundan düştüğü ihbarı geldi. Polis, ihbarda verilen Tütüncü Mehmet Efendi Caddesi No 7’deki binanın önüne geldi. Ekipler, 17 katlı binanın 10. katında oturan Ali Bergütay Varımlı’nın cesediyle karşılaştı. Polis Ali Bergütay Varımlı’nın evde bulunan 80 yaşındaki annesinden bilgi aldı. Ali Bergütay Varımlı’nın üç yıl önce ikinci evliliğini yaptığını ve 20 gün önce de eşinin eşyalarını alıp evi terk ettiği öne sürüldü. Nöbetçi Kadıköy Cumhuriyet Savcısı, cinayet masası dedektifleri ile olay yeri inceleme ekipleri Ali Bergütay Varımlı’nın evi ile düştüğü yerde inceleme yaptı. Polis, ‘intihar’ gibi duran olayın cinayet olup olmadığı ihtimalini de araştırıyor.

Yolsuzluğu anlatmıştı
Varımlı’nın adı eski Deniz Kuvvetleri Komutanı emekli Oramiral İlhami Erdil, eşi Füsun Erdil, kızı Deniz Erdil’in de aralarında olduğu 16 sanığın ‘askeri ihalelerde yolsuzluk yapmak ve devleti zarara uğratmak’ iddiasıyla yargılandığı davada gündeme gelmişti. Varımlı, Temmuz 2005’teki duruşmada tanık olarak dinlenmiş, anlattığı detaylar büyük yankı uyandırmıştı. 1997-2002 yılları arasında Savunma Bakanlığı Teftiş Heyetleri Başkanı olan Varımlı’nın mahkemedeki anlatımları şöyleydi:
“1999, 2000 ve 2001 yıllarına ait Satın Alma Komisyonu raporlarını arşivden çıkararak, inceledik. Harcama kalemlerinde Erdil’lerin kişi başına yılda 1000’e yakın bardak ürettiği yer alıyordu. Yemek kalemleri adı altında birçok alım yapılmıştı. Mesela 800 milyonluk ladin çam, 3.5 milyarlık güvercin gübresi alındı gözüküyor. Bunlar yemek faturası şeklinde düzenlenmiş. Erdil’in ev aldığını duyduk. Malvarlığını araştırdığımızda, bunu mal beyanında göstermediğini ortaya çıkardık. Kıvrıkoğlu’na ilettim 2001’de. Konuyu dondurup, 2004’te dava açtılar.” 

‘Çakıcı tehdit etti’ iddiası
Varımlı’nın önemli bir iddiası daha vardı: “Erdil’in kızı Deniz Erdil’in, arkadaşı Şirin Melek Özden’le ortağı oldukları Herkel şirketinden yapılan boya alımlarını incelerken Alaattin Çakıcı’ya bile arattırdılar. Çakıcı beni aradı. Tehdit etti. ‘Ev barkla ilgilenme’ dedi. Ben de ‘Sen delikanlı adamsın. Ortada bile yoksun. Bunlar senin boyunu aşar, bu işlere girme’ dedim. Bir daha da aramadı.” 

Hâkim intihar etti
Genelkurmay Askeri Mahkemesi’ndeki dava cezayla sonuçlanmış ve İlhami Erdil ‘Haksız mal edinme’ suçundan verilen 2 yıl 6 ay hapis cezası almıştı. Erdil bu cezasını tamamlamış ve daha sonra cezaevinden çıkmıştı. Bu arada davaya bakan heyetin başkanı Hâkim Yarbay Tanju Ünal 25 Haziran’da İzmir İnciraltı’ndaki Güney Deniz Saha Komutanlığı’nda, makamında bulunduğu sırada tabancayla kendini vurmuştu.
Varımlı o dönemde yaptığı bir açıklamada da “Yolsuzlukla mücadele çok cesaret isteyen bir iş. Görev yaptığım dönemde, beni bir tek eski Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök destekledi. İlhami Erdil olayı ortaya çıktığında, başta yanımda olan kimse etrafımda değildi” demişti. Varımlı’nın adı emekli Oramiral Özden Örnek’e ait olduğu öne sürülen günlüklerde de şöyle geçmişti: “30 Temmuz günü (2003) Ankara’ya gittik... Geri geldikten bir müddet sonra Albay Belgütay Varımlı’nın geldiğini söylediler. Kendisini kabul ettim ve bana bir ses dosyasının kayıtlı olduğu bir disket verdi. Ses file’da kendisinin Genelkurmay Başkanı (HİLMİ ÖZKÖK) ile 24 Haziran 2003 günü yaptığı bir konuşma var. Daha önce bana söylediklerinin aynısı kayıtlı. Kayıtın içerisinde Bülent Paşa ile 6 Ocak 2003 tarihi 18:00’da buluştuğunu ve bu buluşma için Bülent paşa (Dnz. Kuvvetleri Komutanı Oramiral Bülent Alpkaya) tarafından kendisinin Deniz Kuvvetleri binasının en az kullanılan E kapısından gelmesinin istendiğini belirtiliyor.” 

Gözaltına alındı
Varımlı’nın adı 2008’de ise gözaltı haberiyle duyuldu. Bir işadamının şikâyeti üzerine polis Varımlı’yı gözaltına aldı. İddiaya göre işadamı “Varımlı beni tehdit etti. Yurt dışında bulunan parasını Türkiye’ye getirmemi istedi” iddiasında bulunmuştu. Varımlı’nın yurtdışında bulunan parasını Türkiye’ye getirmek için eski İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Bedrettin Dalan’ı aracı kullanmaya çalıştığı iddia edilmişti. Varımlı, sorgulandıktan sonra bırakılmıştı.

Çok acı çekiyordu
Olay yerine gelen Varımlı’nın kardeşi Emekli Albay Mehmet Ali Varımlı şunları söyledi: “Olay intihar. Değişik yönlere çekilmesin. Saat 06.00 sıralarında kardeşim, sabah namazını kılmış. Annem Hikmet salonda yatıyordu. Kardeşim de salon balkonunun kapısını açmış ve sigara içmek için balkona çıkmış. Daha sonra ne olduysa kendisini atmış. İlhami Erdil olayından sonra kardeşim bize tehditler aldığını da söylemişti. Şimdi kalksa yine o söylediklerinin arkasında dururdu. 2003 yılında emekli oldu. 2005 yılından beri parkinson hastalığı ile uğraşıyordu. Evden çıkmaz kendi halinde bir insandı. Aynı zamanda da kendisi bir Kıbrıs gazisi. Psikolojik tedavi de görüyordu.”
Emekli Albay Mehmet Ali Varımlı’nın kızı Burcu Varımlı da amcasını geçen hafta ziyaret ettiği ve psikolojisinin çok bozuk olduğuna söyledi. Burcu Varımlı, amcasının “Dayanamıyorum artık. Çok acı çekiyorum” dediğini anlattı.
Emekli Albay Varımlı’nın yanında kalan annesi de “Sabah namazını kıldı. Kahvaltısını yaptı. Sigara içmek için balkona çıktı. Aniden sesler duydum. Aşağı bakınca onu yerde gördüm” dedi. (Radikal)