Erdil'e 1.5 ton çikolata gitmiş

Emekli Deniz Kuvvetleri Komutanı İlhami Erdil'in harcamalarını denetleyen emekli albay Bergütay Varımlı: "1.5 ton çikolata, 25 bin kola alındığı raporlarda var. Kişi başına yılda 1000 kadar bardak tüketilmiş."

ANKARA - Yaptığı harcamalarla Hazine'yi zarara uğratmakla suçlandığı davada, "Eşim az yiyen bir insandı" diye savunma yapan eski Deniz Kuvvetleri Komutanı İlhami Erdil'in bir buçuk ton çikolata, 25 bin kutu kola aldığı öne sürüldü. İlhami Erdil'in harcamaları nedeniyle Erdil'e bağlı Soruşturma Komisyonu başkan ve üyelerinin yargılanmasına, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Askeri Mahkemesi'nde devam edildi.
Duruşmaya dönemin Soruşturma Komisyonu Başkanı Üsteğmen Metin Kalender'le Soruşturma Komisyonu üyeleri Recep Doğan, Hasan Can, Uğur Tunçdemir ve Asım Güneş katılırken, tanıklar dinlendi. Tanık olarak dinlenen dönemin Milli Savunma Bakanlığı'na bağlı Teftiş Heyetleri Başkanı Varımlı, Erdil'in görevli olduğu 1999-2001 yılları arasında DKK Komutanlık Katı'na ilişkin harcamalara yönelik hazırladığı raporu anlattı. Varımlı, DKK'nın harcamalarına ilişkin ihbarlar üzerine, iki müfettiş görevlendirdiğini ve 1999-2001 arası satın alma komisyonu raporlarını incelediğini söyledi.
'Sahtecilik yapıldı'
Komisyon üyeleri, çarşı-pazar araştırması yapmadan, firma isim ve kâşelerini taklit ederek, sahte teklif mektupları hazırlamakla suçlanıyordu. Varımlı da bu suçlamaların doğru olduğunu ileri sürdü. İncelediği evraklarda çok yüksek boyutlarda özel alımlara rastladığını ifade eden Varımlı'nın verdiği bilgilere göre, Erdiller, üç yılda 1.5 ton çikolata, 60 bin paket sigara, 25 bin kutu kola tüketti. Varımlı, "Bir insan 3 yılda kaç bardak tüketebilir. Harcama kalemlerinde Erdillerin kişi başına yılda bine yakın bardak tükettiği yer alıyordu. Harcamaların birçoğunun olmayan adreslerde yapıldığını gördük. Mesela bir harcama yerine 'Kasımpaşa Özel Eğitim Merkezi' yazılmış. Ancak böyle bir adres yok" dedi.
'Torpil' iddiası
Varımlı, İlhami Erdil'in eşi Füsun Erdil'in aldığı bir vazoya ilişkin yaptığı inceleme konusunda da bilgi verdi. Varımlı, bir çok züccaciye eşyasının Birsan Billuriye adlı bir şirket tarafından alındığının tespit edildiğini söyledi. Faturaları müfettiş aracılığıyla teyit edilmek üzere Birsan Billuriye Şirketi'nin sahibi Yılmaz Çelik'e gönderdiğini bildiren Varımlı, bunun üzerine Çelik'in kendisiyle görüşmeye geldiğini anlattı. Varımlı, "Niçin bu memleketin parasının yetim hakkının yenmesine aracılık ediyorsunuz?" diye sorduğu Çelik'in, "Efendim, bunlar büyük işler, büyük adamlar" yanıtını verdiğini anlattı. Çelik'in, bu işlerden kâr elde ettiğini söylediğini belirten Varımlı, ayrıca Çelik'in çocuğunun bu ilişkiler çerçevesinde Deniz Harp Okulu'na yazdırıldığını öğrendiğini de sözlerine ekledi.
Raporu hazırladığı dönemde emekli oramiral İlhami Erdil'in kendisini iki kere telefonla aradığını da açıklayan Varımlı, "Ama ben onunla görüşmedim, muhatap olmadım" dedi. Varımlı sözlerini şöyle sürdürdü: "Yolsuzlukla mücadele cesaret isteyen bir davranış tarzıdır. Bu işlemleri ortaya çıkarırken, çok mücadele verdim. Olay büyüdükçe beraber yola çıktığımız hiç kimseyi yanımda göremedim. Yalnızca şu anki Genelkurmay Başkanı (Hilmi Özkök) yanımdaydı. Sonuna kadar destek verdi. Önceki Genelkurmay Başkanımız (Hüseyin Kıvrıkoğlu) bile başta bu yolsuzluk olayına muktedir kalamadı."


    http://www.radikal.com.tr/7413117413110

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.