Erdin: Bunun adı çöküş

Üniversite Öğretim Üyeleri Derneği Başkanı Prof. Dr. Kadir Erdin, devlet üniversitelerde yaşanan kan kaybını şöyle değerlendirdi

Üniversite Öğretim Üyeleri Derneği Başkanı Prof. Dr. Kadir Erdin, devlet üniversitelerde yaşanan kan kaybını şöyle değerlendirdi:
"Bir üniversitede hoca sayısının çok olması
önemli değildir. Bazı üniversite yöneticileri transferler için 'Bir iki öğretim üyemiz ayrıldı ancak bizim boş geçen dersimiz yok' diyor. Oysa durum bunun çok çok ötesinde. Bir hocanın ayrılması bile o bölümün çökmesi demektir.
YÖK Yasası'yla üniversitelerdeki mekanizmalar değişti. 1980 öncesinde her öğretim elemanı kurumuna karşı sorumluluk taşırken 1980 sonrası sistemin dışına itildiler. Sadece yönetim kademisinde olanlar bu sisteme sahip çıktı. Yönetim baskısı altındaki insanlar artık üniversitelerine bir katkıda bulunamadıkları için rahatsız oldular, bilimsel yoksulluk yaşadılar. Üniversiteler neredeyse yoklama ve bayrak töreni yapılan kurumlara dönüştürülmeye çalışıldı. Onları sınırlandıran baskı, öğretim üyelerini kurumlarından kopardı.
Bu arada öğrenci profili de değişmişti. Artık sorgulayan değil dinleyen öğrenci gelmişti. Bütün bu olumsuzluklara bir de ekonomik zorluklar eklenince artık üniversitelerini ne kadar severse sevsinler, bilim adamlarının oturup karar vermesi gerekti."


    ETİKETLER:

    YÖK