Erdoğan: 15 ay askerlik çok uzun

Erdoğan: 15 ay askerlik çok uzun
Erdoğan: 15 ay askerlik çok uzun
AK Parti'nin dün sona eren Kızılcahamam Kampı'nın basına kapalı bölümünde bazı milletvekilleri bedelli askerliği gündeme getirdi. Ancak Başbakan Erdoğan "Artık bu işi sulandırmamak lazım" diyerek kapıyı kapattı. Erdoğan 15 ay olan askerlik süresinin uzun olduğunu söyleyerek de 'kısaltma' sinyali verdi.

AK Parti ’nin dün sona eren Kızılcahamam Kampı’nın basına kapalı bölümünden askerlik süresinin kısalabileceği müjdesi çıktı.

Başbakan Tayyip Erdoğan , “artık bu işi sulandırmamak lazım” diyerek bedelli askerlik tartışmalarına son noktayı koyarken, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz da önemli bir açıklama yaparak, “Gerekirse askerlik süresi kısaltılabilir, bu konuda bir düzenleme yapılabilir” dedi. Erdoğan da Bakan Yılmaz’ın sözleri üzerine “Olabilirse önümüzdeki süreçte 15 ay olan askerlik süresi kısalabilir” dedi.

BEDELLİYİ ARTIK KAPATMALIYIZ
Milletvekillerinden gelen, “400 bin talep beklenirken sınırlı kaldı, vatandaştan da yoğun talep var, yeniden gündeme gelse iyi olur” talepleri üzerine Yılmaz, “Evet, beklenen sonucu alamadık, ama artık bu konuyu kapatmak zorundayız. Çünkü, bu konu sürekli gündemde olduğu zaman insanlar beklenti içine giriyor, kimse askere gitmiyor, o zaman da asker ihtiyacı oluyor” dedi. Yılmaz ardından da, “Gerekirse artık askerlik süresi kısaltılabilir. Bu konuda bir çalışma yapılıp, düzenlemeye gidilebilir, ama artıkm bedelliyle ilgili bir çalışma olmaz” dedi. Erdoğan da, “Bu yeterince sulandırıldı. AK Parti ciddi bir partidir, sulandırmaya yönelik bir davranış bize yakışmaz. Artık bu işi kapatalım. Yok pahalıymış, süreyi şuymuş buymuş diye bu konuları artık sürekli konuşmamalıyız” diyerek bedelli tartışmalarına son noktayı koydu. Erdoğan, bir milletvekilinin, “Ayasofya ibadete açılacak mı?” sorusu da, “Yakında Sultanahmet var, orası boş duruyor, dolmuyor, hele bir o dolsun, orayı bir dolduralım” yanıtını verdi. Milletvekileri, kırsalda görev yapan jandarmadan da “iyi eğitimli değiller” diyerek yakındı. Erdoğan da ileride jandarmanın yerini polisin alacağını belirterek, bu konuda çalışıldığını, ancak bunun biraz zaman alacağını bildirdi.


  http://www.radikal.com.tr/113236211323624

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Zorunlu askerlik kaldırılsın.. - sormeyman

  Zorunlu askerliğin kaldırılması şart, söz konusu vatan savunması ise, bunu gönüllüce yapacak epey bir milliyetçi guruh mevcut memlekette, vicdani ret hakkı tanınmalı, bu şartlar gerçekleşmediği sürece askerlik yapılacak bir iş değildir..

  Müjde!.. - anaximenes

  Boyu 1.65 ten uzun olanlar askerlikten muaf olacaklar.. Oysa askerlik kesin olarak askere gidince her gün 1 gün kısalıyor. Yine önemli bir konu kamuoyundan gizlenmeye çalışılıyor herhalde..

  sazanlara gündem yemi... - ferforge

  kürtaj gitti, ayran geldi... badembıyık propagandistler adamcağızın eline veriyor heybeden gündem bombaları... sazan da çok ya.. atlayıveriyor milletin %60'ı... TCden SAYdan AYRANdan ÇANAK ÇÖMLEKten bunaldılar, alın sazan millet az da bunla oyalanın diye bir balon uçuruveriyorlar.... hadi sazanlar... atlayınız...

  Zorunlu askerlik - interstellar5555

  Zorunlu askerligi tamamen ortadan kaldırsınlar, vicdani red hakkını tanısınlar- öyle gelsinler.