Erdoğan: Açılım Atatürk'ün ilke ve idealleriyle örtüşüyor

Erdoğan: Açılım Atatürk'ün ilke ve idealleriyle örtüşüyor
Erdoğan: Açılım Atatürk'ün ilke ve idealleriyle örtüşüyor

Anıtkabir?de düzenlenen tören devletin zirvesini buluşturdu. Törene Baykal da katıldı. FOTOĞRAF: SERDAR ÖZSOY

Başbakan, 'Atatürk'ün vefatının 71. yıldönümünde milli birlik sürecini başlatıyor olmanın ayrı bir anlam taşıdığını' söyledi

ANKARA - Başbakan Tayyip Erdoğan, 10 Kasım nedeniyle düzenlenen törendeki konuşmasında ‘demokratik açılım’ çalışmalarını anlatırken Atatürk’ü örnek gösterdi. Erdoğan “Atatürk’ün en önemli başarılarından biri, her türlü farklılığı, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı paydasında birleştirmesi ve ülkenin onurlu, saygın, asli bir unsuru haline getirmesidir” dedi.
Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu’nca dün düzenlenen ‘10 Kasım Atatürk’ü Anma Töreni’nde konuşan Erdoğan şunları söyledi:
Önemli şahsiyetler yasla anılmaz: Şunu asla unutmayalım, önemli şahsiyetler yas tutularak anılmazlar. Önemli şahsiyetler, fikirleriyle, eserleriyle, fedakâr gayretleriyle anılırlar. Atatürk’ün en önemli başarılarından biri, her türlü farklılığı, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı paydasında birleştirmesi ve ülkenin onurlu, saygın, asli bir unsuru haline getirmesidir. Milli mücadele salt bir savunma mücadelesini ateşlememiş, aynı  milli bütünlüğü tesis etme anlayışını geliştirmiştir.
Cumhuriyet’in özeti fotoğraf: TBMM’nin 23 Nisan 1920’de açılışı esnasında Ulus’ta eski Meclis binası önünde toplanan kalabalığı gösteren fotoğraf, tek başına Cumhuriyet’in ve Türkiye’nin özetidir ve ruhunu yansıtmaktadır. 1920’den bu güne kadar teşekkül etmiş tüm dönemlere de bu özet ve bu ruh yansımıştır. Birlikte kurduğumuz, birlikte yaşattığımız bu Cumhuriyet’i yine birlikte, bir ve beraber yönetmek noktasında bugün her zamankinden çok daha kararlıyız.
İdealleriyle örtüşüyor: Atatürk’ün en büyük eseri olan Türkiye Cumhuriyeti, siyasal, sosyal ve ekonomik alanlarda atılımlarını hızla tamamlamak suretiyle demokratik standartlarını yükselterek modern dünyanın en saygın ülkelerinden biri olma konumunu daha ileri noktalara taşıyacaktır. Hedefimiz 2023. Atatürk’ün vefatının 71. yıldönümünde Atatürk’ün ilke ve idealleriyle örtüşen, O’nun beklenti ve arzularıyla paralellik arz eden, yaşamında gerçekleştirdiği reformlara yenilerini ekleyen ‘Milli Birlik ve Kardeşlik Süreci’ni başlatıyor olmanın da ayrı bir anlam taşıdığını vurgulamak istiyorum.  Atatürk’ün, ‘benim naçiz vücudum elbet bir gün toprak olacaktır ama Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır’ sözleri, bugün attığımız adımlara ruh ve heyecan katan sözlerdir.
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ise  şunları söyledi:  “Büyük bir asker olmasının yanında, Atatürk çağın gereklerini bilen, toplumun dinamiklerini doğru anlayan, insanları doğru yönlendiren gerçekçi, yenilikçi bir devlet adamı ve lider olarak tarihe damgasını vurmuştur.” (Radikal)